Vuokilan 2,5 arvoisessa ristikossa ei ole vasemman yläkulman 13 x 7 kokoisen kuvan koossa ainakaan nuukailtu. Isoilla kuvilla jää vähemmän sanallista laadintavaivaa.
Uutisellista ajankohtaisuutta löytyy ristikon keskeltä, kun vihjeenä on MENETTI PRESSAN. Sen alapuolella Utössä viittaa telkkarisarjaan.
Uutisellista ajankohtaisuutta löytyy ristikon keskeltä, kun vihjeenä on MENETTI PRESSAN. Sen alapuolella Utössä viittaa telkkarisarjaan.
Vastaukset 162
Vanhimmat
Nopeahkolla katselemisella ainakin tällaiset löytyivät valmiina ratkojista jo ennen tätä viikonloppua.
listaa
monikerroksinen
kanava
kaksikärkinen
mahtuvia
nyrkkeilijä juusti
kaksisuinen
moni taiteilija
Kiitos näistä vihjeistä. Niiden avulla pääsin alkuun ja sain oikean puolen, mutta vasemmalla ei mitään! Eikä siinä ole pitkiä sanojakaan. Tohtisiko vielä pyytää apua esim kahden naapurin rajoilla. Ketään uutistenlukijaakaan en saa sopimaan. Lienen käsittänyt väärin.
Viikonvaihteen vaikein ristikko on Juha Leinosen Mantan valinta. Siinä ei juuri apuja netistä löydä.
PENTIN KAIMA sain sukunimen, johon en löytänyt ketään tunnettua Penttiä.
Muistuttaa kovasti Toni Pitkälän pääkuvattomia pakerrusristikoita.
Minkä helkatin takia noiden Manta-ristikoiden ratkaisut ovat ristikon kanssa samalla sivulla?
Jos ratkaisua ei tuolla tavalla olisi, Manta-ristikoista tulisi vähintään samanlaisia keskusteluita kuin näistä IS-Kovis ristikoistakin tulee.
Leinosen Mantan valinta: Vihje PENTIN KAIMA olisi hieman helpotettuna PENTIN KAIMA JA KOLLEGA.
Enpä voi olla tuohon kommentoimatta: Toni Pitkälän pääkuvattomien kovisristikoiden kutsuminen "pakerrusristikoiksi" on osoitus siitä, että kyseinen ratkoja on joko kovisten osalta vielä suhteellisen kokematon tai sitten asenteeltaan pahantahtoinen.
Minä leikkaan ratkaisun pois näkyvistä. Katson sen vasta kun saan ristikon täyteen.
Ei auta. En vaan keksi, kehen Penttin ja kehen hänen kaimaansa laatija viittaa. Ongelmaa lisää se, että Pentti voi tarkoittaa niin etu- kuin sukunimeä.
Kunhan vihjeen PENTIN KAIMA ratkaisusanasta on hajulla, niin Wikipediasta haettava apu riittää vihjeen avaamiseen.
Sain oikean ratkaisusanan, mutta vaikka kuinka katson Wikipediaa, en tiedä, ketä penttiä ja ketä hänen kaimaansa latija tarkoittaa.
Olihan ässä positiivista pitkät sanat, jotka Pitkälänkin ristikoissakin usein luovat mielenkiintoa, vaikka pääkuvaa ei olekaan. Puhtaimmin tasapaksua pakerrusta on Antti Viitamäen ristikoissa. Niissä ei välttämättä ole ainuttakaan erityisen mielenkiintoista aluetta vaan vain alusta loppuun asti tasapaksua vääntämistä, johon ei edes pitkät ratkaisusanat tuo maustetta.
Ulkoisesti Leinosen ristikko on karu, löhes äärimmilleen karu.
Tämä vääntämisjuttu ei ole vain oma mielipiteeni:
.
Eräs toinen kirjoitti.
"Viitamäki perinteinen, ilman pääkuvaa tai pitkiä sanoja, sana kerrallaan väännettävä ristikko."
Ihan puhtaaseen vääntämiseen ei Leinonen eikä viime kerralla Pitkälä syyllistyneet. 18.5.2024 Pitkällä plussana hauska kuvitus,
Voivottele vähemmän ja mieti enemmän.
Mitä hyödyttää, jos en osaa etsiä oikeita henkilöitä.
Jot et tunne hrnkilöitä, miettimisestä ei ole mitään hyötyä. Voi kertoa, kuka Pentti ja kuka kaima.
Vasemman reunan kuvat ovat isoja, mutta ainakin kuvistus on tässä ristikossa selvää.
No osaahan tuo Kärkkis ihan kohtalaisesti piirtää, kun on kymmeniä vuosia jo tuota hommaa tehnyt.
Olisi joskus mukava kuulla, millainen prosessi tuo sanoittajan ja kuvittajan keskinäinen yhteistyö oikein on. Sanoittaja kai lähettää ruudukkonsa kuvittajalle. Tämä sitten tekee alustavan kuvituksen ja lähettää sanoittajalle. Jos sanoittaja on tyytyväinen, homma menee painoon, jos ei ole tyytyväinen, kuvia ja niiden sisältöjä on muokattava.
Noin arvelisin sen menevän.
Vaikka kyse ei ole sarjakuvasta, sormia ihmisillä on kuvassa vain neljä - kuten MM:lläkun.
Isoon kuvaan panostetut ratkaisusanat ovat varsin laimeita, mainosmiehet ja varsinainen.
saisko apua? mitä olisi "eivät tuntemattomia"? ja oikean reuna keskikohta ja alareuna ei oikein aukea?
Viittaa kosketusherkkiin kasveihin.
kaksi sanaa puuttuisi niin oisi sitten ristikko olisi täysi!eli mitä on "ikävä kyllä kertyviä" ja "radiokanavan eka" kiitoos avusta!
ryönät ja aito (kanava aito iskelmä)
Yksi ainoa kohta, jota en ymmärrä: vimmoihin ympättynä superälykkäät.
Tämä ei minulla säteile mihinkään suuntaan. Selviäisi, jos tietäisi tuon "suku" myös. Sekin siis arvoitus.
Lienee jotain tämän tapaista - vi(isai)mmat
sukuhin minä laitoin aquila! ehkä on oikein?
Lintusuku (kotkat) - itse eksyin Aquitaan.
superälykkäät minulle tuli siihen itsekseen "isai" en kyllä ymmärrä mistä se siiheen tulee?
Vi(isai)mmat
Sain tyttö rekin edessä Gina, mistähän se tulee?
Myös RE edessään GINA on tyttö: REGINA.
Oikeassa reunassa kysytään MYÖNTEISENÄ, josta tulee kaksi ratkaisusanaa.
Pystysanaksi kai tullee ALKU ja vaakasanaksi ehkä SINÄ. Ei leikkaa, että mitä tässä on haettu.
Samassa kohdassa ymmälläni. Myös tuo Ö
-M
Mitä tuohon voisi tulla.
Oisko (m)iniö.
ALKU liittyy väriin - alku on eri värillä. SI on kyllä.
Kyllä se vois olla. Kiitos.
Mikä ihme on ettei Penttiä ja hänen kaimansa voi joku kertoa. Ratkaisusanaa en krhenkään tunnettuun Penttiin yhdistä.
Oletkohan nyt varmasti oikeassa ristikossa? Millä suunnalla ristikkoa tuo sinun Pentti-ongelmasi on?
Näähän on vapaaehtoisia juttuja muutenkin, kenenkään kertoa vinkkejänsä toisille.
Kaikkien on mukisematta toteltava Keisaria!
Mantassa PENTIN KAIMA Ja ratkaisusana on NOJONEN. En löytänyt ketään tunnettua Pentti Nojosta, joten en tiedä, kuka Pentti on Nojosen kaima. Pentti toki vpi olla sukunimi, mutta ketään tunnettua Pentti-sukunimistäkään en löytänyt, joka olisi Nojosen kaima.
Niin siis 100-prosenttisen varmaa on, että PENTIN KAIMA vihjeeseen on laitettava NOJONEN, että ristikko tulee ratkaistuksi.
Vaikuttaa kaikkiaan laatijan kämmiltä. Ehkä mielessä on ollut vaikka kansanedustaja Pentti Oinonen tms.
Ei se mikään laatijan kämmi ole. Keisari Huuhaa ei vaan osaa, vaikka on saanut jo runsaasti apujakin. Ja sen sijaan että olisi kiitollinen niistä ja ottaisi onkeensa, vaatii aggressiivisesti kaiken perinpohjaista selittämistä, vaikka itse kyllä tarjoaa toisille pelkkiä hippaleikkivihjeitä. Silloin kun Keisari Huuhaalla ei vielä ollut porttikieltoa pääpalstalle, niin siellä tunnettiin hyvin sanonta "Tapio lypsää".
Tämä ei ole edes palkintoristikko, joten ratkaisusanan voi missä tahansa kertoa vaikka heti.
Joku nyt vaan haluaa olla minua kohtasn pirullinen. Aika harvoin täältä mitään kysyn. Monet lypsävät täällä tolkuttomasti ratkaisusanoja palkintoristikoihin, eikä kukaan heitä syytä lypsämisestä.
Lyspin ristikoihin, jotka eivät olleet palki toristikoita. Siihen oli täysi pikeus. Selma v******i vaan asiasta. Lypsämiseni oli paljon vähäisempää kuin mitä täällä jatkuvasti harrastetaan. Tämähän se lypsypaikka varsinaisesti on.
Jos en tiedä henkilöitä, mikä ihmeen oivaltamisasia on kyseessä. Eihän nimissä ole mitään oivaltamista. Joko tiedät tai. Joko osaat etsiä tai et. En tiedä enkä osaa etsiä.
Voisitko ny olls v:matta js kertoa, keihin viitataan.
"Joku nyt vaan haluaa olla minua kohtasn pirullinen."
"Voisitko ny olls v:matta js kertoa, keihin viitataan."
Jos joku kuten esimerkiksi Keisari Huuhaa kaipaa apua, niin tuon sävyistä tekstiä ei kannattaisi siinä tapauksessa kirjoittaa.
Suututtaa, kun joku vain ilkeilee jos josks pyytää apua. Aika harvoin täältä neuvoa kysyn, mutta jos en muualta saa, tulee kysyttyä. Nettituttuni ei osannut antaa selitystä.
Sinä Huuhaa olet täällä käyttäytynyt niin tökerösti, että ei se ole ihme, jos sinä puolestasi joskus kohtaat pientä piruilua.
En edelleenkään ymmärrä, mitä hoksaa,ista on nimivihjeissä. Tällä kertaa lisäongelmana on se, että Pentti voi olla joko etu- tai sukunimi. Tunnettuja Nojosia on minulle vain Aarre. Ratkojat fi listaa vielä Tatjana ja Uolevi, ei Pentti etunjmistä.
Uolevi Pentti, Aarre Pentti tai Tatjana Pentti ei löydy suht. tunnettua henkilöä.
Millään en Pentti saa kenenkään tunnetun Nojosen kaimaksi.
Ottaisit onkeesi saamasi avut.
Käskettiin katsomaan Wikipediasta.
Katsoin Wikipediasta. Uolevi Nojonen on kirjailija, mutta Uolevi Pentti ei ole julkkis.
Jos täällää muut voi kysyä selkeän selityjsen, miksen minä voi sellaista saada edes ei-palkinroristikkoon?
Wikipediastan käyttämisneuvosta ei ollut kyllä tippaakaan hyötyä.
Jos on tomppeli, niin ei siinä mitkään neuvot mitään auta.
Nautit näemmä hakuukumisestani.
Eipä Nojoseen nettiti'uttunikaan ketään Penttiä yhdistänyt.
En ymmärrä, mikä ihmeen pilkkaamusen aihe on se, ettei jotain Penttiä tiedä.
Haluat vain js ainoastaan olla ilkeä - suurikin huvi?
Ota saamasi neuvot onkeesi äläkä mussuta.
Pyysin selirystä enkä arvuuttelua. Kai minäkin ei-palkintoristikkoon voi saada sekityksen.
Annan itsekin selityksiä, kun niiden aika on.
Ketä muuta tällä sivustolla haluaisit haukkua tomppelina?
Mikset sano vastaavasti muille avun pyytäjille?
HP on myös tomppeli. Helu on tomppeli kuvottaja. Jaska on tomppeli jankkaaja.
Muut täällä eivät käyttäydy tökerösti. Sinä Huuhaa olet omassa kastissasi.
Mikä on miniö? Onko se sama kuin mini-ö, siis pienen pieni ö?
Sen paremmin Nykäri kuin Kielitoimiston sanakirjakaan ei tunne miniö-käsitettä lainkaan.
Aika typerältä jutulta kuulostaa tuo. Alkaa keksiä laatijan ikiomia, täysin keinotekoisia sanoja, ja niistä sitten johdatellaan se varsinainen ratkaisusana.
Laatijan mielessä ollut "keinotekoinen" sana lienee mini-Ö eikä miniö.
Tuommoisia tavuviivan sisältäviä vihjesanoja, joista ratkojan sitten pitäisi se tavuviiva poistaa omaan ratkaisusanaansa, tällaista menettelyä ei ristikoiden laadinnan säännöstössä tunneta.
Kyllä sen kantasanan oikeasti pitäisi olla suomen sanastoille tuntematon MINIÖ, että Vuokila tästä kuivin kengin selviäisi.
"Tuommoisia tavuviivan sisältäviä vihjesanoja, joista ratkojan sitten pitäisi se tavuviiva poistaa omaan ratkaisusanaansa, tällaista menettelyä ei ristikoiden laadinnan säännöstössä tunneta."
Kyllä tunnetaan. Yhdysviivan poisjättäminen ratkaisusanasta on ristikoissa hyvin tavallista.
"Yhdysviivan poisjättäminen ratkaisusanasta on ristikoissa hyvin tavallista."
Pois jättäminen on sääntö, esille laittaminen on jekkuilua.
> Kyllä tunnetaan. Yhdysviivan poisjättäminen ratkaisusanasta
> on ristikoissa hyvin tavallista.
Tuo koskee vain yhdyssanoja, tai vaikka henkilön Grahn-Laasonen tyyppisiä sanoja. Tuollainen MINI-Ö kikkailu tuo ihan kokonaan uudenlaisen tavan.
Näissä uusissa tavoissa on aina järkevää miettiä, että onkohan tuo nyt sitten kovin järkevää lähteä tällaiseen suuntaukseen sanaristikoissa.
Mini-Ö on yhdyssana siinä missä muutkin yhdyssanat. Juuri samalla tavalla kuin esimerkiksi ö-mappi.
Ö-kirjain on kirjain, eikä sana. Siksi se ei voi olla toisena osapuolena yhdyssanassa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Yhdyssana
Kyllä voi osana yhdyssanaa. Juuri samaan tapaan kuin esimerkiksi h-hetki tai 8-osainen ovat yhdyssanoja.
Kieliopin kirjallisuudesta ei löydy kumpaankaan suuntaan puoltavia määrityksiä. Eli onko yksittäinen Ö-kirjain katsottava sanaksi, ja se muodostaa osan yhdyssanaa.
Tältä osin asia jää ratkaisemattomaksi, ellei joku löydä suht luotettavan tahon lausumaa, jompaan kumpaan suuntaan.
No sehän on mukava että tällaiselle keskustelufoorumille on sattunut suomen kielioppia käsittelevän kirjallisuuden asiantuntija. Jos hän näillä nykyisillä säillä pukeutuu t-paitaan, niin lieneeko hän sitä mieltä että t-paita ei ole yhdyssana.
> niin lieneeko hän sitä mieltä että t-paita ei ole yhdyssana.
Hyvä! Sitten enää pitäisi löytyä (oppi)kirjallisuudesta jonkinlainen lausunto noista yhdyssanoista.
Että kelpaako se yksittäinen kirjain sanaksi vai ei.
Mitä tekemistä tällä kysymyksellä on tämän vihjeen kanssa?
Alkuperäiseen kysymykseeni näyttää kytkeytyvän pitkä keskustelu. Näköjään vaihtoehtoiseksi ratkaisun avaimeksi uumoilemani mini-ö saa kannatusta. Olkoon sitten niin, minusta vaan perin tympeä vihje.
Ja mielipiteestäni saa olla eri mieltä.
Keinotekoiselta mini-ö ainakin tuntuu.
Hieno puheenvuoro, aplodit sille! (Mutta jätetään se avoimeksi, kuinka paljon olen sen kanssa samaa mieltä.)
Voisko nyt joku viinein kertoa, ketä Penttiä ja ketä Nojosta tarkoitetaan. En löydä etsittyjä he kilöitä.
Soita A-Studioon. Ne tekee tällaisista laajaa yleistä kliinnostusta herättävistä kysymyksistä mielellänsä kolmevarttisen A-ohjelman.
Siellä Nojoset ja muut heikkoudet kaivetaan Sannikan toimesta esille.
Onko A-Studio yhdyssana?
Siis ei vieläkään asiallista vastausta.
Tapio-Huuhaa: Niin makaat kuin petaat
Wikipediassa on kolme Nojosta. Oikean etunimen löytäminen Pentti-sivulta vei alle 10 sekuntia.
10 sekuntia on ollut Huuhaalle liikaa.
Jos Pentti on sukunimi, löytyy kyllä. Mutta ainakin itselle laatijan viittaamat henkilöt ovat outoja. Liisa Pentti ja Liisa Nojonen ovat ihan outoja minulle ja varmaan monelle muullekin, joten ei ollut ihme, ettei nettituttunikaan tienneet. Vähän typeriä tällaiset nimien Wikipediia-vertailut minusta ovat vihjeinä.
Nyt odotamme jännityksellä Keisarin selitystä.
Se ei vielä mitään todista, että laatijan tarkoittamat henkilöt ovat juuri sinulle Huuhaa tai jollekulle muulle outoja. Sinulle annettiin neuvot: löytyvät Wikipediasta ja ovat keskenään kollegoja. Mutta sinä vaan katsoit asiaksesi mussuttaa.
Ei se tienny mitä lottana tarkottaa. Jos Keisari ei tiädä, se on laatimus- tai kuvotusvirhe.
Tämähän oli se laatija, jota Huuhaa on kerjännyt työkaverikseen, että jos hän tätä lukee, niin Huuhaa kaivaa itselleen jälleen yhtä kuoppaa, josta ei ole poispääsyä.
Keisari on todennut, että sellaiset vihjeet, joita Keisari ei ymmärrä, ovat "vähän typeriä".
Googlen tai Wikipedian osaamista vihje löhinnä kaipasi. Olin vain vähän huono ja laiska etsijä.
Jos on hakukonevihje, rinnalla toinen vihje, joka ei hakukonetta tarvitse, olisi optimaalista. Ratkaisusanalle tosin toisen tyyppistä vihjettä olisi ollut vaikea rakentaa.
Haulla nojonen ei tullut esille Liisa, vaan kaksi muuta Wikipediasta löytyvää henkilöä. Ratkojat.fi ei Liisa ollut mainittu. Etsinnässä ei ollut Liisa Nojosta, jota laatija tarkoitti.
Vasta kun etsin haulla Nojonen Wikipedia, tuli se kolmas nimi. En siis hauissani saanut oikeaa nimeä, mikä oli ongelman syy.
Ratkojat.fi ei Liisa Pentti löytynyt, joten nämä liisat oli vähän oudompaa sakkia.
Niinpä. Mutta sinulle Huuhaa neuvottiin että löytyy Wikipediasta. Johon totesit että neuvo on hyödytön.
Et siis osaa käyttää wikipediaa. Onko liian vaikeaa kirjoittaa wikipedian hakukenttään nojonen ja painaa enter.
Siksi myöskään kollegat-vinkki ei toiminut.
Sinulla Huuhaa kyllä selityksiä löytyy. Olet tyhjänpuhuja.
Ihan oikeaa'sti en löytänyt sopivaaa paria annetuilla vinkeillä kuin vasta ihan lopuksi Myönnän, että vähän huonoa hakdmista mukana.
Laitpin vain Googlen hakuun, en Wikipedian hakuun. Wikipedian haulla tuli kolme henkilöä. En noudattanut vi kkiä kunnolla, myönnettäköön.
Google antoi Wikipedia-linkkeinä vain Uolevi ja Aarre. Oletin, että Google listasi kaikki vaihtoehdot, Sitten katsoin, mitä ratkojat.fi listasi, kun nuo kaksi eivät natsanneet. Kyse oli siis vain huonosta hakuvälineiden käytöstä.
Huuhaa, kyse ei ollut vain surkeasta hakuvälineiden käytöstä. Et viitsinyt paneutua asiaan tipan vertaa, sillä ilmeisesti katsoit, että alamaisten pitää Keisarille kaikki tarjota valmiina hopealautasella.
Kyse on myös siitä, että jälleen kerran syyllistyit jatkettuun törkeään kielenkäyttöön.
Täällä moni kysyy tuhat kertaa enemmän. Jos joskus sarun kysymään, siitä nousee hirveä metakka. Jos joku olisi vain kertonut adian, mitään turhaa kirjoittelua ei olisi syntynyt.
"Et viitsinyt paneutua asiaan tipan vertaa, sillä ilmeisesti katsoit, että alamaisten pitää Keisarille kaikki tarjota valmiina hopealautasella."
Sellaista palvelua pyydetään täällä ihan miekettömästi
Ihan hirvittävästi toisten pitäisi ratkoa ristikkoa toisten puolesta. Ja vastauksia annetaan vaikkei edes pyydetä.Joku saa kysyä vaikka kaikki ratkaisusanat.
Kohtuullista tarjoiluakose on? Mikä sen lautasen nimi on?Timanttilautanenko?
Jos yhtä ratkaisemaani sanaa kysyn, se on ihan kammottavan suurta avun pyytämistä?
Eihän tuollaisessa kirjoittelussa ole mitään kohtuutta.
Kukahan se aloitti huonon kielrnkäytön, en nyt ainakaan minä.
Niin, sinä Huuhaa aina valitat jos joku antaa joillekin muille valmiita ratkaisuja. Mutta samalla edellytät, että jos sinä niin satut haluamaan, niin sinulle kyllä on annettava ratkaisut valmiina eteen. Muuten tulee itkupotkuraivari.
Sain ratkaisusanan, kysyin vain mistä se tuli. Yksi kohta. En ole kohtuuttomasti apua kysymässä,. Jos kyseyn logiikkaa voi sen antaa.
Minet antaa ratkaisusanoja vailla mitään tolkkua, se on kyllä aika eri asia jos satunnaisesti jotain kysyy.
Sinä Huuhaa sait avitusta ongelmaasi, mutta sen sijaan että olisit ollut kiitollinen, sinä ylenkatsoit annettuja neuvoja ja rupesit mussuttamaan. Ja sitä samaa mussutusta sinä jatkat edelleen.
Ja samanlaista mussutusta sinä jatkaisit edelleen pääpalstallakin, jos sinua ei olisi lopulta heitetty sieltä pihalle.
" Jos kyseyn logiikkaa voi sen antaa."
Miksi kuvittelet että muilla täällä on jokin velvollisuus avittaa tuollaista häirikköä niin kuin sinä?
En ollut ylimielinen enkä ylenkarsonut saamaani vinkkiä. Otin vinkit huomioon, mutta tein etsintävirheen, jonka jo selitin koska en suoraan hyödyntänyt Wikipediaa.
Pääpalstalla palkinnottomaan ristikkoon olisi voinut suoraan vastata, jos apua kysyy. En tällä kertaa pyytänyt vinkkejä. Nimivihjeet eivät ole sellaisia, joihin haluan aina itss löytää vastauksen.
Ihan hirveä haloo tuli siitä, ettei voitu kertoa suoraan keihin viitataan.
Jos sinä jotain haluat tietää, niin ei täällä kellään ole mitään velvollisuutta sinulle vastata. Varsinkaan sen takia, että sinä olet tälläkin palstalla häiriköinyt aivan riittämiin.
Sinulle sanottiin, että vastaukset löytyvät Wikipediasta, mutta sinä et niitä sieltä halunnut katsoa. Se on neuvon ylenkatsomista, riippumatta siitä mitä sinä mussutat.
Tapio on ikävällä tavalla ikävä ihminen. Ei ystäviä - vain nettituttuja. Harrastuksena somepalstoilla riehuminen.
Katsoin googlrn hakutuloksisya Wikipedia-linkit, joten kyllä minä vinkit otin huomioon enkä ylenkatsonut. Sekitin ongelman jo aiemmin
"Google antoi Wikipedia-linkkeinä vain Uolevi ja Aarre. Oletin, että Google listasi kaikki vaihtoehdot, Sitten katsoin, mitä ratkojat.fi listasi, kun nuo kaksi eivät natsanneet. Kyse oli siis vain huonosta hakuvälineiden käytöstä.
Sibustollami ssioiden käsittely on erittäin asiallista. Jos kysymykseeni olisi vaan vastattu kertomalla henkilöt haukkumatta toopeksi tms., mitään polemiikkia ei olisi syntynyt,
Täällä t?ahallisesti ärsytetään, mitä ei muualla tapahdu.
Tapiossa ei ole vika, ei ollut pääpalstallakaan?
Ja silti et halua pysyä siellä. Sinä kaipaat someriehumista. Tunnusta pois vaan.
Olisin halunnut nyt vain ja ainoadtaan selkeän vastauksen keihin laatija viittaa. Muille se olisi annettu. Jos olisin saanut selkeän vasyauksen, mitään turhaa kirjoittelua ei olisi syntynyt. Kuten toin edille, minua ei suuremmin innosta henkilöiden etsiminen, mildi suota vastaus olidi ollut ihan ok.
Oli erittäin paljon ärsyttämistä, mihin tuli reagoitua. Salme jne. jne.
kinastelun keskellä niin onkohan kukaa täyttänyt tämän päivän keskistä?
Olin heittänyt digiroskikseen, mutta sain palautettua sen sieltä.
Koska kyseessä on palkintoristikko, annan vain vinkkejä sivuillani.
ei näköjää kukaan ole täyttänyt tämän päin keskistä?vaikka on palkinto ristikko niin en minä niitä koskaa lähetä...koska joku sana on kumminkin väärin. mut aloittelia minä vasta tässä ristikko maailmassa vasta olenkin!
Ratkoin, kuten kerroin ja voi kysyä vinkkejä.
mitä olisi eilisen keskiksen "taipuvaisia" ja "moniosainen"?
TAIPUVAINEN on tässä suurin piirtein sama kuin asiasta innostunut.
MKNIOSAINEN - eräs naisnäyttelijä. Niitä kyllä riittää, mutta enempää en anna vinkkiä palkintoristikkoon.
Kylläpä Iltiksen lauantain käsittely meni pieleen. Liian usein täällä käy niin. Kävi pääpalstallakin. Ennen.
Johtui kyllä useasta osapuolesta. Jos ei-palkuntoristikkoon vain olisi annettu apua se, mitä pyydettiin, turhaa kirjoittelua ei olisi ollut.
Eli jos olisi toimittu niin kuin Keisari määrää, kaikki olisi ollut hyvin. Aivan käsittämätön lausunto. Katsokaa mitä ne pisti mut tekemään.
Kyllöhän täällä toimitaan muita kohtaan niin, että annetaan suoraan selitys, kun sitä pyydetään. Koska oli nimivihje ristikkon, joka ei ole palkintoristikko, ihan suora vastaus olisi ihan ok.
On ihan käsittämätöntä, että minulle ei voi antaa suoraa selitystä silloin, kun sitä pyydän, mutta muille voi.
Kyllä minä ykeensä oyydän vinkin, mutta en tämmöisissä tilanteissa.
Jos olisit tyytynyt siihen, että Pentin kaima on Nojonen, olisi täällä ollut ihan rauhallista.
"On ihan käsittämätöntä, että minulle ei voi antaa suoraa selitystä silloin, kun sitä pyydän, mutta muille voi."
Jos näin on, niin se johtuu siitä, että sinä Tapio olet tehnyt itsestäsi silmätikun jatkuvalla häiriköinnilläsi. Kun sinun käytöksesi täällä on ala-arvoista, niin miksi toisten pitäisi kohdella sinua samalla tavalla kuin niitä, joiden käytös täällä on asiallista?
Hyvä kysymys. Vastaus on tietenkin - minä olen Keisari ja muiden pitää käyttäytyä sen mukaisesti.
Niin tai jos olisit saamasi neuvon mukaisesti katsonut Wikipediasta - sen sijaan
että vain väitit täällä tehneesi niin
Kuten jo aiemmin totesin, katsoin puutteellusesti. Kuten kerroin, katsoin aluksi vain ne wikipedialinkit, jotka google nosti esille. Vasta lopuksi katsoin suoraan Wikipediasta. Virhehän se oli.
Etkä edes viitsinyt sisällyttää Google-hakuusi wikipedia-sanaa, vaan googletit pelkällä nojonen-sanalla. Ja sitten rupesit täällä suureen ääneen marmattamaan, niin kuin olisit muka neuvon mukaisesti katsonut Wikipediasta:
"Käskettiin katsomaan Wikipediasta.
Katsoin Wikipediasta."
"Sain oikean ratkaisusanan, mutta vaikka kuinka katson Wikipediaa, en tiedä, ketä penttiä ja ketä hänen kaimaansa latija tarkoittaa."
"Wikipediastan käyttämisneuvosta ei ollut kyllä tippaakaan hyötyä."
Jollei tuo ole tomppelin toimintaa, niin mikä sitten.
Oli kyllä heikkotasoista nettiapuneuvojen käyttöä, ei voi kiistää.
Toisern asiaan.
Jäin miettimimään puhekuplien tekstejä.
Vasemman puolen miehen sanat tuntuvat ihan loogisilta ja tuntuvat hyvin liittyvän siivoojanaiseen.
Oikean puoleinen ei tunnu niin luontevalta. Eihän siivoojanainen tarvitse nahkaa.
Luuta ja nahkaa puolestaan viittaa sairaalloiseen laihuuteen.', mikä ei tilanteeseen sovi.
Miksi mies sanoo "Compra pelle". Kaiketi italiaa, mutten ilman sanakirjaa tiedä, mitä tarkoittaa.
Sanakirja mukaan samaa kuin "Osta nahka". Ärsytti italian käyttö. Miksi kehotetaan ostamaan nahkaa? Vain siksi, että se on luun pari sanonnassa "luuta ja nahkaa".
Ei siihen mutta selitystä taida olla.
Ensin piti selvittää Pentin kaima, nyt pääkuvan merkityksettömien lauseiden tarkoitus. Ei ihme, että jankataan.
Ei Keisari jankkaa. Hän käsittelee asiat perusteellisesti.
Lauseilla pitää olla hyvä idea. Nyt jäi vähän vajaaksi. Jos luuta liittyy naiseen, kyllä sen nahankin pitäisi luontevasti liittyä kuvan naiseen. Jos nahka liittyy vain sanontaan. kokonaisuus jää ideallisesti epäsymmetriseksi.
Jos laitetaan puhekupla, jokaisella sanalla pitää olla tarkoitus ja kokonaisuuden pitää toimia. Tästä jäi vajaa tuntu, mikä jäi kiusaamaan..
Tähän epäsymmetriaan kiinnitin minäkin huomiota. Laitoin IS:miin, Sanarikseen ja Erkki Vuokilalle valitukset asiasta. On melko outoa, että näin huonoja lauseita laitetaan.
"merkityksettömien lauseiden tarkoitus."
Jos lauseet ovat merkityksettömiä, kyse on huonosta vihjeityksestä. On lauseissa nytkin merkityksiä.
Onko tämä kaikki Huuhaata vai vedättääkö joku oikein olan takaa?
Mitäpä luulet?
Pitääkö hänelle selittää kaikki asiat?
En aina ymmärrä kaikki pääkuvan ideoita. Jos en ole sitä oikeanpuoleista puhekuplaa täysin ymmärtänyt, voi kertoa, mikä idea siinä nakassa on, jota en hoksannut.
Tuo on turhaa piikittelyä - koviksissa on usein kohtia, joiden ymmärtäminen tuottaa ongelmia. Saioita voi käsitellä piikittelemättä, jos joku ei jotain hoksaa.
Kysymys Tapiolle. Oletko tosiaan tästä pääkuvasta lähettänyt viestiä kolmeen paikkaan?
Julkisesti esillä kahdessa paikkaa 6täällä ja omilla sivuillani). Kysyin myös nettitutulta, mutta ei hän sen kummempaa selitystä esittänyt kyin minkä itse olen täällä esittänyt. Selitykseni vaan ei tunnu oikealta tai sitten Vuokilan idea on vajaa. Se, minkä hahmottelin ei ole kovin tyydyttävä. Nahalla tulisi olla liittymä naisee, jotta se ei jäisi ontoksi. ja irralliseksi
Entä tämä: "Tähän epäsymmetriaan kiinnitin minäkin huomiota. Laitoin IS:miin, Sanarikseen ja Erkki Vuokilalle valitukset asiasta. On melko outoa, että näin huonoja lauseita laitetaan." Eikö ollut sittenkään sinun sanomasi vaan joku vedätys?
Vedätys. Niitä aina silloin tällöin täällä on. En viitsinyt vetärykseen kommentoida.
Mutta jos on jotain aiemmin esille tulleesta poikkeavaa ideaa, olisi kiva kuulla.
Kuka nyt kysyy?
Mitn niin vedätys? Siinähän joku on kanssasi samaa mieltä.
Asiasta kolmanteen. Huomasin, että viikon piiliksestä mulla on yksi sana jäänyt ratkomatta, eli vaaka 23,enkä siihen nyt aamutuimaan oikein mitään järkevää saanut aikaan. Eli mitähän nämä Amazonin kalat paratiisin perältä oikein ovat?
Nimeltä hyvinkin tunnettu erittöin suuri kala. Löytyy, jos luet huolella tekstiä oikealta vasemmalle.
Hyvä opetus taas itselle: älä luota, että risteävät ratkaisut olisivat oikein. 15 pystyyn ei totta tosiaan ollut lihatalo (!), vaan lihottaa. Olin typeryyksissäni katsonut ällien ja a-kirjainten suhteet väärin. Eipä tosiaan vanhuus tule yksin...
Kiitos avusta.
Hyvä että selvisi.