Mitä tarkoittaa ap?

Monessa ketjussa viitataan johonkin aikaisempaan kirjoitukseen kirjaimila ap. Esim ap sanoi niin ja näin jne.
Ekana tulee mieleen esim. aamupano tai aamupaukut??
Sopivin oletus yleensä on apina kun katsoo kyseistä tekstiä.
12563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

"AP" voi tarkoittaa "assistant principal", eli apulaisrehtoria, esimerkiksi koulussa.
"AP" voi myös tarkoittaa "advanced placement", eli vaativaa tasoa kurssilla tai tentissä.
"AP" on myös usein käytetty lyhenne internet-slangissa ja viittaa silloin "apua" tai "apina" merkityksiin.
"AP" voi viitata myös "accelerated processing", nopeutettuun käsittelyyn tietokoneohjelmistoissa.

Äänestä
  • "AP" Kuopionapina...

    Äänestä

Mutta kyllä sillä tarkoitetaan viestiketjun alkuperäistä aloittajaa.

Äänestä
  • Kyllähän tuo sen tajusi mutta halusi leimata omaa ajatustaan sotkuisilla sössötyksillä.

    Äänestä

  • Poista seuraavaksi itsesi tältä galaksilta. Se ei ole vaikeaa. Vielä helpompi kuin Windowsin poistamisesi.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Poista seuraavaksi itsesi tältä galaksilta. Se ei ole vaikeaa. Vielä helpompi kuin Windowsin poistamisesi.

    KUOPIONAPINA kuumenee!

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    KUOPIONAPINA kuumenee!

    Ja KUUMENEE niin, että sulat nesteeksi ja imeydyt maaperään tai valut katuojaan. 😆

    Äänestä

Automaattinen paskantaja

Äänestä

ap=alkuperäinen

Äänestä
  • Vaan tuo ei viittaa jonkun kirjoituksen aloittajaan sehän on sama kuin originaali eli originelli eli adjektiivi.
    Hieman originelli kirjoittaja on aloittanut tämän ketjun.

    Äänestä

  • Miksei käytetä al niinkuin ali-ihminen?

    Äänestä

ap on tietystikin ip:n vastakohta: Eli käyttäjän ip:n asemesta tuo tarkoittaa appia eli ap:tä eli palvelua.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Monessa ketjussa viitataan johonkin aikaisempaan kirjoitukseen kirjaimila ap. Esim ap sanoi niin ja näin jne.
Ekana tulee mieleen esim. aamupano tai aamupaukut??
Sopivin oletus yleensä on apina kun katsoo kyseistä tekstiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu