Taloustieteiden opiskelun kannattavuus?

Oon lukiolainen, joka valmistuu vuoden päästä ja olen jo vuosia miettinyt kauppikseen hakemista. Eri pääaineista luettuani tajusin, että taloustiede kiinnostaa kaikista eniten. On vain semmoinen ongelma, että en oo matemaattisesti erityisen lahjakas. Opiskelen lukiossa lyhyttä matikkaa ja vaikka saavuttaisin tavoitteeni arvosanasta Eximia, ei se olisi mitään verrattuna kauppiksen matemaattisimman pääaineen, taloustieteen, vaikeustasoon. Onko siis järkeä hakea kauppikseen kun ainoa pääaine, joka oikeasti kiinnostaa paljon on taloustiede?

2

505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole järkeä! Tutustu taloustieteelliseen kirjallisuuteen, niin selviää, mistä taloystieteessä on kyse.

      Muuten, mikä siinä taloustieteessä kiinnostaa, kun matematiikan kanssa tekee heikkoa?

    • Anonyymi

      Taloustieteiden opiskelun kannattavuus riippuu ihan kokonaan sinusta itsestäsi eli siitä, miten itse hyödynnät opinnot ja tutkinnon. Alaan perehtyminen kaikin puolin kannattaa aloittaa jo opiskelun aikana tai jo ennen opiskelua mahdollisuuksien mukaan. Voit päästä vuosien mittaan pitkälle tai innon puuttuessa tutkinto voi jäädä pelkäksi paperiksi. Itsestä ja omasta toiminnasta on (melkein) kaikki kiinni.

      Havainnollistan vielä asiaa näin: jotkut pitävät koulun ruotsin opetusta täysin turhana, jopa haitallisena. Itse otin kaiken hyödyn irti ruotsin opetuksesta ja oppimisesta jo koulussa. Ansaitsen hyvin ja elän hyvää elämää nimenomaan ruotsin osaajana mielenkiintoisten tehtävien parissa. Varmaan sama on mahdollista taloustieteiden osaajana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7879
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3097
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      365
      2118
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1724
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      146
      1539
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1331
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1142
    9. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1118
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1086
    Aihe