Oon lukiolainen, joka valmistuu vuoden päästä ja olen jo vuosia miettinyt kauppikseen hakemista. Eri pääaineista luettuani tajusin, että taloustiede kiinnostaa kaikista eniten. On vain semmoinen ongelma, että en oo matemaattisesti erityisen lahjakas. Opiskelen lukiossa lyhyttä matikkaa ja vaikka saavuttaisin tavoitteeni arvosanasta Eximia, ei se olisi mitään verrattuna kauppiksen matemaattisimman pääaineen, taloustieteen, vaikeustasoon. Onko siis järkeä hakea kauppikseen kun ainoa pääaine, joka oikeasti kiinnostaa paljon on taloustiede?
Taloustieteiden opiskelun kannattavuus?
2
579
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole järkeä! Tutustu taloustieteelliseen kirjallisuuteen, niin selviää, mistä taloystieteessä on kyse.
Muuten, mikä siinä taloustieteessä kiinnostaa, kun matematiikan kanssa tekee heikkoa? - Anonyymi
Taloustieteiden opiskelun kannattavuus riippuu ihan kokonaan sinusta itsestäsi eli siitä, miten itse hyödynnät opinnot ja tutkinnon. Alaan perehtyminen kaikin puolin kannattaa aloittaa jo opiskelun aikana tai jo ennen opiskelua mahdollisuuksien mukaan. Voit päästä vuosien mittaan pitkälle tai innon puuttuessa tutkinto voi jäädä pelkäksi paperiksi. Itsestä ja omasta toiminnasta on (melkein) kaikki kiinni.
Havainnollistan vielä asiaa näin: jotkut pitävät koulun ruotsin opetusta täysin turhana, jopa haitallisena. Itse otin kaiken hyödyn irti ruotsin opetuksesta ja oppimisesta jo koulussa. Ansaitsen hyvin ja elän hyvää elämää nimenomaan ruotsin osaajana mielenkiintoisten tehtävien parissa. Varmaan sama on mahdollista taloustieteiden osaajana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1516827MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635963Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884559NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074519Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1624310Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941690- 4021596
- 821399
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311377Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411161