Taloustieteiden opiskelun kannattavuus?

Oon lukiolainen, joka valmistuu vuoden päästä ja olen jo vuosia miettinyt kauppikseen hakemista. Eri pääaineista luettuani tajusin, että taloustiede kiinnostaa kaikista eniten. On vain semmoinen ongelma, että en oo matemaattisesti erityisen lahjakas. Opiskelen lukiossa lyhyttä matikkaa ja vaikka saavuttaisin tavoitteeni arvosanasta Eximia, ei se olisi mitään verrattuna kauppiksen matemaattisimman pääaineen, taloustieteen, vaikeustasoon. Onko siis järkeä hakea kauppikseen kun ainoa pääaine, joka oikeasti kiinnostaa paljon on taloustiede?

2

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole järkeä! Tutustu taloustieteelliseen kirjallisuuteen, niin selviää, mistä taloystieteessä on kyse.

      Muuten, mikä siinä taloustieteessä kiinnostaa, kun matematiikan kanssa tekee heikkoa?

    • Anonyymi

      Taloustieteiden opiskelun kannattavuus riippuu ihan kokonaan sinusta itsestäsi eli siitä, miten itse hyödynnät opinnot ja tutkinnon. Alaan perehtyminen kaikin puolin kannattaa aloittaa jo opiskelun aikana tai jo ennen opiskelua mahdollisuuksien mukaan. Voit päästä vuosien mittaan pitkälle tai innon puuttuessa tutkinto voi jäädä pelkäksi paperiksi. Itsestä ja omasta toiminnasta on (melkein) kaikki kiinni.

      Havainnollistan vielä asiaa näin: jotkut pitävät koulun ruotsin opetusta täysin turhana, jopa haitallisena. Itse otin kaiken hyödyn irti ruotsin opetuksesta ja oppimisesta jo koulussa. Ansaitsen hyvin ja elän hyvää elämää nimenomaan ruotsin osaajana mielenkiintoisten tehtävien parissa. Varmaan sama on mahdollista taloustieteiden osaajana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      69
      3254
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1881
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1269
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      129
      1058
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      99
      1002
    6. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      954
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      936
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      885
    9. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      879
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      34
      810
    Aihe