Rhodoksen jalkakäytävät

Hei!
Olemme lähdössä elokuussa Rhodokselle pienten lasten kanssa. Olen käynyt siellä aikaisemmin pariin otteeseen ja mieleeni jäi erittäin kapeat jalkakäytävät. Nyt kyselenkin, että onko kenelläkään kokemusta liikkumisesta rattaiden kanssa siellä kaupunkialueella? Toinen vaihtoehto olisi sitten kantoreppu, kun kyseessä on pari vuotias pojantaapero.
3520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Onhan siellä vieläkin hieman hankalaa kulkea,mutta on parannustakin tullut.Puita kaadeltu,mutta ei tosin olla täytetty niiden kuoppia.Ennen olympialaisia hieman kunnosteltiinkin pinnoiltaan.
Itse pääsimme lähes joka paikassa kulkemaan ja kujia pitkin kyllä pääsee ristiin rastiin ja haluamaansa paikkaan.

Äänestä
  • Harvoinpa näkee kreikkaisten työntävän rattaita jalkakäytävillä. Kyllä siellä usein myös pelkät kävelijät käyttävät ajotietä, jos jalkakäytävät ovat kapeita.
    Itsekin mennessäni Kreikkaan saarille kävelen aika luonnollisesti ajotiellä, vaikka olisikin jalkakäytävä, koska niitä kuoppia ja puita niillä riittää. Luonnollisesti liikennettä on silloin seurattava ja annettava tilaa, jos osuu ohittavat autot kohdalle.

    Äänestä

Kuten Mikki tuossa jo kertoikin, niin Rodoksellä liikkuminen onnistuu hyvin rattailla. Välillä kylläkin joutuu ajotien kautta kulkemaan ja väistelemään jalkakäytävälle pysäköityjä autoja. Jalkakäytävien korkeus on aika suuri, mutta onneksi moneen paikkaan on laitettu liuskoja. Rattaat kylläkin joutuvat aika koville, varsinkin vanhan kaupungin kivikaduilla. Meillä on italialaiset(PegPer...)rattaat ja hyvin kestivät.

Kaupunkijuna ajelulle mentäessä, ei tarvinnut junaan ottaa rattaita mukaan, ystävällinen kuski sitoi kettingillä läheisen rakennuksen kaiteeseen.

Kantoreppukin oli mukana ja oli tosi hyvä monessa paikkaa. Esim kun käytiin Lindoksen retkellä, niin siellä ei olisi rattailla meno huipulle onnistunut ollenkaan, (oli mukana kylläkin).

Lisäksi molemmissa lentokentillä, oli helpompi pakata rattaat valmiiksi pussiin ja laittaa heti matkatavaroihin. Lapsi kantorepussa oli helppo odotella lentokoneen lähtöä.

Lapset saavat kovasti huomiota jokapaikassa... Nauttikaahan lomasta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Hei!
Olemme lähdössä elokuussa Rhodokselle pienten lasten kanssa. Olen käynyt siellä aikaisemmin pariin otteeseen ja mieleeni jäi erittäin kapeat jalkakäytävät. Nyt kyselenkin, että onko kenelläkään kokemusta liikkumisesta rattaiden kanssa siellä kaupunkialueella? Toinen vaihtoehto olisi sitten kantoreppu, kun kyseessä on pari vuotias pojantaapero.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu