Olen havainnut eri ammattiyhdisysten välillä jonkinasteista kateutta toisiaan kohtaan. Hyvällä ei katsota sitä, jos joku toinen yhdistys saa suuremman palkankorotuksen kuin oma porukka.
Jotenkin olen havaisevani, että esim. satamien ahtaajat eivät katso hyvällä, jos opettajat saavat enemmän. Samoin teollisuusliitossa on yhdistyksiä, jotka katsovat karsaasti, jos sairaanhoitajat saavat parempia palkankorotuksia.
"Sekalaista on seurakunta!"
Ammattiyhdistykset kateellisia toisilleen
Anonyymi-ap
6
135
Vastaukset
- Anonyymi
Juu, ei työ vaativuudella ole mitään merkitystä.
- Anonyymi
Vastasit sitten itsellesi. Ahtaajat ovat hampaissasi edelleen. Työelämästä poissa ollut eläkeläinenkö on asiantuntija määrittelemään työn vaativuutta ?
- Anonyymi
Voima se on joka jyllää näissä asioissa.
Työväenliikkeen pitää pullistella - yhteiskunnan etu on toissijaista.- Anonyymi
Yhteiskunnan etu on, että työ maistuu. Äärioikeistohallitus tekee kaikkensa,
ettei maistuisi.
- Anonyymi
Olen havainnut että sinä olet nuija.
- Anonyymi
Aloittaja näkee harhoja. Kauna ahtaajia kohtaan ei hellitä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110974
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421574Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892