englanninkielisiä kirjoja!!?

osaisiko joku suositella englanninkielisiä helposti luettavia kirjoja n.17 vuotiaille?
kiitos jo etukäteen!
5454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Saattaa kuulostaa vähän epäuskottavalta, mutta minä ainakin aloitin englanniksi lukemisen lukemalla Pratchettin pokkareita pitkillä koulumatkoilla peruskoulussa. Loppujen lopuksi Pratchett on ilmeisesti melko helppoa luettavaa, sillä sain luettua Feet of Clayn ensimmäisenä englanninkielisenä kirjanani ilman mitään isoja ongelmia.

Toinen idea on lukea kirjoja jotka olet jo lukenut kertaalleen suomeksi. Olen ainakin opetellut ruotsia tällä tavalla hyvällä menestyksellä.

Äänestä
  • Voi olla liian vanhaa kamaa, mutta itselläni upposi vielä kolmikymppisenä Sue Townsendin "Adrian Mole"-sarja kuin veitsi voihin. Sanastoltaan suht helpoa, liikkuu nuorten maailmassa ja tarinan edetessä ei tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa.
    (Nauraa saa silti ja tosi monessa kohtaa.)

    The Secret Diary of Adrian Mole
    The Growing Pains of Adrian Mole
    Adrian Mole: the Wilderness Years
    Adrian Mole: the Cappuccino Years
    ja kai niitä on vielä pari lisääkin, nuo on ne, jotka muistan.

    Lisäksi Townseind The Queen and I on hillittömän hauska tarina siitä, mitä tapahtui, kun Englanti luopui kuningashuoneestaan.

    Äänestä

Kantsii silloin lukea esim. Clarken Uhka avaruudesta (Rendezvous with Rama) tai Asimovin Säätiö-trilogia (Foundation jne) ainakin kolme ensimmäistä.

Äänestä

J.K. Rowlingin Harry Potterit on alkuperäiskielellä piristävän mukava lukuelämäys ja sanastokin on suhteellisen helppoa (jollei oteta lukuun huispausta ja jästisanastoa, mutta aivan ylitsepääsemättömiä nekään eivät ole). Ja mukava aihe auttaa lukemaan ns. "takkuavien" ja hankalien kohtien ohitse.

Ensimmäinen lukemani englanninkielinen kirja oli Jack Londonin "Call of the Wild". Sitä tuli välistä luettua sanakirjan kanssa, mutta lopulta monen hampaankiristelyn jälkeen se imaisi mennessään. Tarina on kerrassaan valloittava, tutustu ihmeessä jos joskus kohdalle osuu tai asia kiinnostaa ja jatkat harrastustasi.

Lukuiloa!

Äänestä

Danielle Steel'in kirjoissa on mielestäni helppoa englantia ja ei niin monimutkainen juoni ainakaan, että olis vaikea seurata, vaikka ei joka sanaa tietäiskään suomeksi, suosittelen kovasti jos tykkää rakkaushömppää lukea, esim.Dating Game & Weddings.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


loppi kirjoitti:

osaisiko joku suositella englanninkielisiä helposti luettavia kirjoja n.17 vuotiaille?
kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu