KesälomaGallub:

Kesälomareissut ovat edessä/alkaneet, missäs ihmisten kissat viettävät lomansa? Hoidossa jossakin, mukana?
6378
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hoitoloihin en kyllä vie. Asettaa tiettyjä rajoitteita, esim. juhannuksena ei saa ketään hoitamaan, mutta sellaista se on.. Juhannuksena varmaan sataa kuitenkin :)

Äänestä

Ainoa paikka jonne eivät kisut tule mukaan on laiva, silloin joku käy niitä kotona katsomassa ainakin pari kertaa. Lauantaina lähdetään perheen yhdeksän kissan kanssa n. 500 km:n reissuun mökille, sama tehdään joka kesä. Välillä matka venyy pidemmäksikin.

Äänestä

Tietysti kissat ovat mukana. Huvipuistoihin yms. kissat eivät tietenkään tule mukaan, vaan jäävät kotiin. Huvipuistoissa ei kuitenkaan kukaan varmaan vietä päivää kauempaa ;) Yötä nämä meidän mussukat eivät ole koskaan olleet keskenään, aina olemme tulleet yöksi kotiin :)

Vanhempieni luo otetaan kissat mukaan, matkaa on n.120 km/suunta. Molemmat kissat tykkäävät autoilusta ja matkustavat erittäin mielellään omissa kuljetusboxeissaan. Juhannusta luultavasti vietetään avokin vanhempien luona maalla ja sinnekin kissat ovat tervetulleita.

Tasan kolmeen paikkaan voisin kissat antaa hoitoon: omille vanhemmilleni, isovanhemmilleni tai avokin vanhemmille. Mihinkään hoitolaan en veisi, vaikka nämä tulevatkin loistavasti juttuun muiden kissojen kanssa ja rokotukset ovat OK. Jotenkin en vain luota siihen, että hoitoloissa kissojen kanssa seurustellaan riittävän paljon - niissä kun on usein melko täyttä.

Jossakin vaiheessa Peku varmasti lähtee mukaan myös laivalle, kun hankimme rotukissan ja lähdemme ulkomaille näyttelyyn :) Pelkästään yhtä kissaa en viitsi ulkomaille lähteä viemään.

Äänestä
  • Miten se onnistuu käytännössä? Olen kyllä katsonut kun (luultavasti näyttely)kissoja on samalle risteilylle lähtenyt. En ole ottamassa kissoja huvimatkalle mukaan mutta kiinnostaisi tietää tarvitseeko kissan saantiin laivalle jotain erityistä, vai meneekö se "matkatavarana"?

    Äänestä

  • Feline kirjoitti:

    Miten se onnistuu käytännössä? Olen kyllä katsonut kun (luultavasti näyttely)kissoja on samalle risteilylle lähtenyt. En ole ottamassa kissoja huvimatkalle mukaan mutta kiinnostaisi tietää tarvitseeko kissan saantiin laivalle jotain erityistä, vai meneekö se "matkatavarana"?

    meilläkin peppi on mukana joka paikassa (tosin matkustellaan vaan Suomessa joten on helppo ottaa mukaan) Ainut mihin voisin pepin jättää hoitoon olis mun vanhemmat tai sisko

    Äänestä

meijän kissa lähtee ekaa kertaa mukaan mökille autolla.. ja vähän matkaa veneellä kun mökki on saarella joten saa nähä miten matka etenee

Äänestä

Kommentoi aloitusta


=op kirjoitti:

Kesälomareissut ovat edessä/alkaneet, missäs ihmisten kissat viettävät lomansa? Hoidossa jossakin, mukana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu