Punkit

Nasu

Hei,

havaitsin koirallani äskettäin punkin ja yritin heti sen poistaa mahdollisimman hyvin. Epäilen kuitenkin suuresti, että puristin punkkia vähän liikaa. Niinhän ei kuulemma saisi tehdä.
No, punkki nyt kuitenkin häipyi, mutta voiko käydä niin, että punkki kasvaisi jotenkin takaisin yms.? Mitä varotoimenpiteitä pitäisi tehdä, että punkista pääsisi nyt lopullisesti eroon? Puhdistin sen puhdistusaineella, mutta haava vuotaa vielä verta ja näyttää ihan siltä kuin siellä olisi se punkki vieläkin.
Olikohan kauhean sekavaa nyt :)

6

1164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Mielenkiintoista olisi tietää kuinka sen punkin olet poistanut kun verta on tullut.. ja onko sitä tullut siitä punkista vai koirasta. Itse poistan punkin punkkipinseteillä, käy erittäin näppärästi ja siististi, ei tule verta eikä jää pahemmin jälkeäkään vierailijasta. Hyvä että sen sentään olet puhdistanut, toivottavasti ei tulehdu sillä aika omituiselta tuo sinun kuvauksesi vaikuttaa.. Voi olla että se punkin pää on jäänyt ihon sisään jos et ole pinsettejä käyttänyt, mutta kyllä se sieltä ajan mittaan ulos tulee. Annat vain rauhassa parantua!

      • bptn

        Noita punkkipihtejä saa ainakin apteekista, kannattaa ehdottomasti hankkia! Punkit saa tosi helposti irti eikä niihin tarvi koskea käsin!!


    • biologi

      ..punkki ei siis voi kasvaa mitenkään takaisin ihoon, jos olet sen kerran poistanut. Uusi punkki voi tietenkin tulla. Todennäköisesti olet puhkonut punkin nahan ja veri on tullut siitä, ja sen pää on luultavasti jäänyt ihoon sisälle. Jos olet puhdistanut punkkikohdan, kannattaa vain seurata ihoa ja viedä lääkäriin jos tulehtuu tai tulee muita oireita.

      Itse en ymmärrä punkkipinsettien päälle, koska punkin saa päineen pois helposti sormillakin. Pää lähtee irti kun nykäisee tarpeeksi napakasti. Tosin tämä on vaatinut harjoitusta - alkuaikoina päitä taisi jäädä koiriin/kissoihin kiinni, mutta mitään vakavaa noista ei kekeytynyt. Ostin joskus pinsetit, mutta hylkäsin ne toimimattomina. Ehkä ne kuitenkin sopii joillekin.

      Kannattaa muuten hakea koirille apteekista punkkiliuosta, joka laitetaan niskanahkaan. Karkottaa punkit kuukaudeksi (muistaakseni), toimii erittäin hyvin!

      • npp

        kiitos erittäin paljon tästä vastauksesta!
        itsekin asiaa tutkittuani, totesin,että luultavastikin veri oli punkista.


      • kääpiökoira

        Laitoin koiralleni alkuviikosta Bayvantic Vet- punkkiliuoksen. Olimme viikonloppuna mökillä, ja tänään kun tulimme pois, koirastamme putosi punkin näköinen elukka. Huomasimme sen tassussa halkaisijaltaan noin 2 cm mittaisen verijäljen, jonka keskellä on pieni musta piste.

        Onkohan punkki päässyt puremaan punkinestoaineesta huolimatta?? Vai voiko kyseessä olla joku muu elukka? Näkyisikö punkin pää selvästi ihon alla, jos se jäisi sinne?


      • galileila
        kääpiökoira kirjoitti:

        Laitoin koiralleni alkuviikosta Bayvantic Vet- punkkiliuoksen. Olimme viikonloppuna mökillä, ja tänään kun tulimme pois, koirastamme putosi punkin näköinen elukka. Huomasimme sen tassussa halkaisijaltaan noin 2 cm mittaisen verijäljen, jonka keskellä on pieni musta piste.

        Onkohan punkki päässyt puremaan punkinestoaineesta huolimatta?? Vai voiko kyseessä olla joku muu elukka? Näkyisikö punkin pää selvästi ihon alla, jos se jäisi sinne?

        Minkälaisella puhdistusaineella punkin puremat kannattaa puhdistaa? Ihan tavallisella, mitä ihmisetkin käyttävät? Esim. asept?
        Itselläni on punkkikynä, jossa on päässä silmukka, joka laitetaan punkin ympärille (ihan koiran ihon viereen) ja sitten kierretään ja nyppäistään pois. Hyvin on toiminut, eläinkaupasta ostettu ja maksoi muistaakseni vain jotain 4-5€.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      121
      2266
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      424
      2153
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1176
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      13
      968
    5. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      790
    6. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      44
      784
    7. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      766
    8. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      15
      754
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      166
      706
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      32
      679
    Aihe