Asuntojen hinnat nousuun - uutiset

Päivän uutisessa Nordean analyytikot arvaavat,, että asuntojen hinnat ovat halvimmillaan. Niinpä on hyvä kirjata ylös uutisia, joissa veikataan asuntojen hintojen nousuja laskusuhdanteessa.

"Nordea ennakoi, että asuntojen hinnat palautuvat hitaasti nykyisestä kuopastaan. Pohja saavutettaneen kuluvalla vuosineljänneksellä, minkä jälkeen hintojen odotetaan lähtevän loivaan nousuun. Nordean mukaan ensi vuodelle on odotettavissa noin kahden prosentin nousua."

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nordea-asunnot-ovat-nyt-halvimmillaan-mutta-eivat-kauaa/8948536#gs.9jorgs

Vaikka olenkin sitä mieltä, että oma asunto on yleensä ottaen hyvä sijoitus pl. vuokratontilla olevat ja yhtiölainoitetut uudiskohteet, niin kannattaa laittaa merkille mitä asuntojen hinnoista arvovaltaiset tahot kertovat.

Tämä ihan sen takia, koska kovin paljon on tuubaa ja turhan toivon lietsontaa yllä. Mikään ei ole muuttunut, joka nostaisi kysyntää tai asuntojen arvoa yleisesti ottaen. Epätoivon alhosta kertoo se, että yritetään keksiä vängällä hyviä uutisia sopivasti tilastoja tulkitsemalla tai keksimällä mittareita, jotka luovat kuvitteellista positiivista tunnelmaa.

3

302

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näyttää siltä, että myyntimiehet ovat jo pienoisessa paniikissa. Mikseivät muuten itse osta, "sijoittajia" kun kuulemma ovat .... t. svt

    • Anonyymi

      Nallen märkä päiväuni

    • Anonyymi

      Jos asuntojen hinnat nyt nousisivat , kun markkinamiehet laskevat korkoa (paniikissa), nostaisiko se (as hinnannousu) inflaatiota ?

      Asunto-kuplaa vedätettäessä hinnannousuja ei laskettu inflaatioon. Eikö ollutkin kieroa touhua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      834
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe