Oisko kellään mitään ideoita, mitä voisi opiskellä pääkaupunkiseudulla lukion jälkeen noin vuoden, jos ei pääse mihinkään opiskelemaan eikä haluaisi pitää välivuotta. Miten niihin voisi vielä hakea ensi syksyä ajatellen?
En tiedä tarkalleen mitä haluaisin opiskella, joten kaikki ideat käy.
En tiedä tarkalleen mitä haluaisin opiskella, joten kaikki ideat käy.
Vastaukset 2
Vanhimmat
joo no esimerkiksi talouskoulu on ihan hyvä vaihtoehto varmaankin, siellä oppii kaikkea kodin hoitoon liittyvää ja se ei todellakaan ole koskaan turhaa! joskus tulevaisuudessa kiität sitä että kävit sen, kun osaat loihtia mahtavat ateriat ja hoitaa kotia ilman suurempia ongelmia. en ole aivan varma kuinka kauan tämä kestää, ehkä puoli vuotta. luulen että tulee sinusta sitten mikä vaan ammatiltasi, kannattaa talouskoulu jossain välissä käydä, sieltä oppii asiat, jotka jokaisen naisen tulee osata aikuisena :)
miltäpä kuulostaisi ajatus ihan töihin menosta. kyllä lukion käynyt on jo aina kypsä käymään ainakin vuoden verran töissä jos on joutoaikaa. siinä samalla myös selkiytyy mahdollinen jatko-opiskelu ja saat kenties myös säästettyä rahaa niitä aikoja varten.
ei tuo talouskoulukaan kuulosta yhtään huonolta idealta.