Mennään tässä joku päivä linnanmäelle, ja lapsi kinuaa päästä rakettiin. Kellään kokemuksia kyseisestä laitteesta, ja onko lapseni turvallista mennä siihen??
LinnanMäki
12
3760
Vastaukset
Särkkiksestä; jos lapsi haluaa laitteeseen yhden kierroksen nähtyään, ja hlökunta suostuu (pituusraja tms on ok) niin sinne vaan!
- Tapiiri
Jotta pääsee rakettiin täytyy olla vähintään 120
cm!!! Jos on alle sen, voi unohtaa samantien. Itsellä 5 v poika, ei uskaltanut mennä siihen.- kyllä
140 cm
- äiti ja poika
kyllä kirjoitti:
140 cm
Raketti on se entinen space shotti, joka ampuu taivalle katapultin tavoin ja sitten vapaalla pudotuksella alas. Pituusraja on 140cm. Oma 11-vuotiaani ei vielä siihen uskalla, jotkut kaverit kyllä. On se vaan hurjan näkönen!
- Nelli
äiti ja poika kirjoitti:
Raketti on se entinen space shotti, joka ampuu taivalle katapultin tavoin ja sitten vapaalla pudotuksella alas. Pituusraja on 140cm. Oma 11-vuotiaani ei vielä siihen uskalla, jotkut kaverit kyllä. On se vaan hurjan näkönen!
Joo,pituusraja on 140cm.Näyttää tosi hurjalta..Itse,kun menin siihen eka kerran vannoin etten mene siihe enää koskaan,koska oli niin hurja.Parin vuoden päästä uskallsinkin mennä eikä se enää ollut hurjan tuntuinen kävin siinä melkein kymmenen kertaa.Jos lapsellasi pituus riittää anna mennä.Itse tietää uskaltaako vai eikö.
- janissa
Nelli kirjoitti:
Joo,pituusraja on 140cm.Näyttää tosi hurjalta..Itse,kun menin siihen eka kerran vannoin etten mene siihe enää koskaan,koska oli niin hurja.Parin vuoden päästä uskallsinkin mennä eikä se enää ollut hurjan tuntuinen kävin siinä melkein kymmenen kertaa.Jos lapsellasi pituus riittää anna mennä.Itse tietää uskaltaako vai eikö.
ku mä oon vasta sata kolmekymmentä vis senttiä niin pääsisinköhän mä rakettiin
- Lumikki
Hei.
Raketti on aivan turvallinen, kun noudattaa turvarajoituksia. Pituusraja siis 140 cm. Tuntuu mukavasti vatsassa, kun tulee alas. Aluksi todella jännittävä, kun ei tiedä, milloin se lähtee ylöspäin. Olen käynyt siinä siitä asti, kun tämä tuli linnanmäelle. Ensimmäisellä kerralla jännittää paljon. - santtuemilia
on kokemuksii...ei se niin kauhee oo.saattaa ottaa mahanpohjasta, mutta on se turvallinen!(:
- asddf
Jos täyttää pituusrajotukset, niin sinne vaan. Itseänikin ekan kerran jännitti se, mutta turhaan. Kun sinne menee kerran niin haluaa mennä koko ajan. Se on turvalliin laite :)
- Lintsi <3<3<3
Pituusraja 140cm.
Minkä kokoinen sun lapses on? :))
Ja joo, mun mielestäkin se on aika pelottava,
ite en uskaltais..
Oon 147cm ja 11 v, mut silti :D
En ole hurjapää! ;) - go have fun
Kaikki huvipuistojen laitteet ovat testattuja ja turvallisia kunkin laitteen pituusrajan alittaville/ylittäville lapsille. (Raketin turva raja on 140cm - 195cm). Laitteiden sisäänkäynneillä on mittapuu josta voit tarkistaa lapsesi sopivuuden laitteeseen ja myös huvipuiston henkilökunta mittauttaa lapsesi tarvittaessa vielä ennen laitteen päästämistä. Hyvä vinkki on antaa lapsen katsoa yksi kierros sivusta ja päättää vasta sitten haluaako laitteeseen vai ei.
Oma kokemus: Menin sisaruksieni kanssa rakettiin (joka silloin oli vielä nimellä Space Shot) heti kun vain olin tarpeeksi pitkä ja se oli M A H T A V A kokemus. Raketti on vieläkin yksi ehdottomista suosikkilaitteistani Linnanmäellä. - Anonyymi
on turvallista mennä siihen. Raketissa on hyvät kunnon turvakaaret tai semmoset jutut mitkä tulee olkapäiden päältä ja se on ihan turvallista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1506478- 322322
- 1872099
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101343Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.891286- 731077
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10858