Käykö Dimage A200:n varustekenkään "normaalit" salamat, vai onko ihan Minoltan omaa mitoitusta? Onko olemassa adaptereita?
Mahtaako vanha TTL-järkkärissäni ollut Starblitz 3600 toimia A200:ssa?
Dimage A200 lisäsalama
4
891
Vastaukset
- M.B.
Salamakenkä on Minoltan omaa mallia, mutta se ei edes ole suurin ongelma. Jotta TTL toimisi, pitää salamasta löytyä tuki myös ADI -toiminnolle. Niinpä Minoltan mallistostakin kelpaavat vain tuoreimmat, 2500, 3600 ja 5600. Myös Sigmalla on pari toimivaa mallia (ja myös toimimattomia, riippuu lopulta salaman firmwaren tuoreudesta!) ja Metzin sovitteen tuorein versio (M4) pitäisi olla OK.
Sama juttu on muuten lähes kaikissa digijärkkäreissäkin, vanhat TTL vehkeet eivät toimi, vaan pitää olla se tuorein ja kallein. CCD/CMOS-kennojen kanssa ei perinteinen heijastuvan valon mittaus futaa, joten valomittaus on mennyt uusiksi (esisalama) ja laitteet sen mukana. - Markus
Jos haluat käyttää "vanhat" salamat kuten Minolta 4000, käytä adapteri FS 1100. Muttei kaikki lisäjutut toimi.
- M.B.
"Kaikki lisäjutut ei toimi" tarkoittaa suomeksi, että valotuautomatiikka ei toimi lainkaan, vaan salama pläjäyttää aina täysillä. Ainoa, mikä toimii on valaisukulman säätö polttoväliä vastaavaksi.
- markus
M.B. kirjoitti:
"Kaikki lisäjutut ei toimi" tarkoittaa suomeksi, että valotuautomatiikka ei toimi lainkaan, vaan salama pläjäyttää aina täysillä. Ainoa, mikä toimii on valaisukulman säätö polttoväliä vastaavaksi.
Minulla tuo valaisukulman säätö ei toimi. (Dimage A200, Salama 4000AF (vuodelta 1987) ja Adapteri FS1000). Eikä salama pläjäytä täysillä jos manualisesti laitan sen pienemmille, esim. "1/16". Tosi tarvitaan vähän harjoitusta ja kokemusta saadakseen hyvän kuvan, onneksi voi aina heti tarkistaa kuvan, toinen otos onnistu melkein aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4422946Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372225- 1292011
Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081284Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71235Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511223Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281198- 81006
- 55979
- 37745