Kauanko kestää kelassa käsittelyt epäselvissä asioissa?
kela käsittely
Anonyymi-ap
391406
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Meneppä käymään Kelan toimistossa ottamssa selvää "epäselvistä asioista". : )
Heti huomenna:) t. Makke
Ikuisesti.
Tuo vassareiden byrokraattinen nipotus-ihme pyörittää kuulkaa ihan selviäkin asioita puoli ikuisuutta.
Itsellä ei ole koskaan ollut mitään vaikeuksia kelan kanssa. Kaikki on rehellisin perustein haettu mikä tilanne onkaan ollut- sairaspvraha esim. kaikki on nopeasti hoitunut ilman mutinoita. En tiedä miksi kelaa niin paljon haukutaan.
Varmaan vähintään pari kuukautta ja tulee hylsy automaattisesti, koska Kela ei ikinä myössä tekevänsäå virheitä!
okei ei ole tarvinnut tapella toistaiseksi heidän kanssaan. Sen tiedän että yhteneväiset lausunnot seuraa toisesta paikkaa kelaan.
Miten se olisi kelan virhe?
Kela vain maksaa.
Tuo nyt kestää kunnes asia muuttuu selväksi.
Asia selkeä.
Jos asia on aiheellinen ja osaat ne perusteet Kelalle selvittää riittävän hyvin (jotta ne Kelan virkailijat tajuaisivat virheensä) ei ne korjaustoimet yleensä kovin pitkään vie. Ehkä muutamia päiviä tai pari kolme viikkoakin, mutta ei ainakaan kuukausia jos Kelassa vain tajuavat tehneensä jonkin virheen.
Kelaa haukutaan mielestäni hieman liikaa näistä valitusasioista, kyllä niissä hankalammissa tapauksissa on taustalla aina jotain muutakin, esim. te-toimiston antama lausunto tms. jonka vaikutuksille Kela ei voi kovin paljon mitään koska Kelan toimet sidotaan laissa te-toimiston antamaan lausuntoon.
En ole kokenut kovinkaan suuria ongelmia Kelan kanssa, pitää vain ne säännöt ja käytännöt oppia ensin itsekin, asioissa on yksityiskohtia joita yleensä uusi tukien saaja ei heti tiedä.
Paskan marjat. Ei Kela tunnusta ikinä virhettään.
Peli on raakaa ja taatusti epärehellistä, noiden persläpien muroihin kuseminen päivittäin on kansalaisvelvollisuus.
ja osa menee poliisille eikös kela ole aika herkkä?
Nimenomaan Te toimiston lausuntoon ne perustuu työttömyysturvassa ja lausunto on sama sekä kassoilla että kelassa.
Ei voi yrittää toisesta pk jos toinen paikka ei anna.
Siitä ei voi syyttää kuin itseään jos on kielteinen lausunto. Siihen on aina joku syy.
"Siitä ei voi syyttää kuin itseään jos on kielteinen lausunto. Siihen on aina joku syy."
Ei, ei nyt ihan näinkään. Ei todellakaan näin.
Lausunto, joita tehdään te-toimistosta, perustuvat joskus täysin lainvastaiseen palveluprosessiin, ja on ihan työttömän ja koko yhteiskunnan etu, että tuollaisesta toiminnasta työtön kantelee esim. lainvalvojalle ja tekee asiasta myös korvausvaatimukset.
Se on yhteiskunnan tehtävä varmistaa että viranomainen toimii lain mukaisesti.
Esim. suunnitelma, jota siellä usein värkkäillään pitää lain mukaan olla tarkalleen siten, että työttömän lakiin perustuva oikeus vapauteen työn valinnassa toteutuu täydellisesti. Arvaatkin jo, että tässä kohtaa mennään lainvastaisesti vaikka ja kuinka usein, se jää jokaisen työttömän omaksi tehtäväksi puolustaa omia oikeuksiaan (ja silloin käytetäään hallintokantelua lainvalvojalle, ei valitusta Kelaan)
Vaikka valitus Kelalle ei sinällään tässä asiassa ratkaisisikaan mitään (koska Kela tulee sanomaan että heillä ei ole toimivaltaa selvittää te-toimiston toimien lainmukaisuutta), voi siitä kanteluprosessin yhteydessä kuitenkin maininnan Kelallekin laittaa, koska Kela on myös viranomainen, jonka on varmistettava se omien toimiensa lainmukaisuus, ja jos asiakkaalta tulee uskottavaa tietoa siitä että te-toimiston palveluprosessissa on mahdollisia lainvastaisuuksia, kyllä sillä pitäisi olla vaikutusta myös Kelan päätöksiin ainakin sen aikaa kuin kantelun käsittely kestää.
Asiassa on paljon yksityiskohtia kannattaa ne pitää mielessä, mutta tärkein yksityiskohta muistettavaksi on se että jokaisella Suomen kansalaisella on perustuslakiin ja kansainvälisiin sopimuksiin perustuva oikeus vapauteen valita työnsä, ja vapaus tarkoittaa todellakin vapautta valita tai olla valitsematta (jos ei sopivaa työtä ole valittavaksi).
Tekeekö ne virheitä ?
Kai se pikkaisen riippuu naamasta ym. seikoista, sekä siitä mikä katsotaan käsittelyksi. Minulla on käsittelyssä tammikuun 2021 hakemus, myös poliisi asiaa tutkii, kun näyttää kaikki dokumentit kadonneen
Mitä olet hakenut jos niin vanha asia ?
Ootko käyny näyttämässä naamasi Kelassa, siis eivät tykkää sinun naamastasi. Laita seuraavan kerran hakemuksesi menemään email. ; )
Miksi Poliisi tutkii ????
Ei ole hakenut mitään. Pssska trolli. Poliisi tutkii.... Buaaaahhhh🤣
Näitä piisaa täällä...
Pääasia himan olla selvillä ja itekin olla raittiina enemmän.
Sanoisin, että noin kuukauden enemmän. Kela vaatii aina lausunnon joltakin toiselta viranomaiselta, ja vastuu viipymisestä siirtyy sinne. Asiakkaan kannalta on kuitenkin niin, että järjestelmä ottaa vastuun, jos asiakas on totuudenmukainen ja ilmaisee itsensä tarkasti. Yhteiskunta ei toimi samoin periaattein kuin isoisän aikoina. Eläkkeelle jäätiin joko iän tai kunnon vuoksi, mutta nykyään "kikkaillaan".
TE tmo esim. ei se kela yksin tee ratkaisujaan.
Kela tutkii ja jos ei päätös muutu menee eteenpäin jossa noin vuosi.
Ei ole oltu epärehellisiä itse niin ei koskaan ole kyseenalaistettu mitään ei kassan eikä kelan taholta.
Eläkettä on Joskus haettu , sama päätös kuin vakuutusyhtiön.
Sen tietää sanomattakin.
Yksi vuoden sairasloma meni läpi.
Mutta mistään ei ole epäilty koskaan.
Olkaa rehellisiä asiat hoituu.
Näin ne asiat Kelan kanssa hoituu, siellä on varmasti epäilyksiä tukien väärinkäytöstä koko maassa, mutta se ryhmä on aina vähemmistö.
Ne jotka hoitaa asiansa oikein eikä epäilyksiä tukijärjestelmän väärinkäytöstä ole, niiden tukilaskelmatkin hoituu ihan mallikkaasti ja ajallaan, virheitä voi joskus sattua toki mutta useimmiten asia toimii aivan hyvin.
Jos haluaa että Kela hoitaa asianne sujuvammin, vetäkää kenkälankkia naamaan, niin alkaa tulemaan parempaa palvelua.
á la "positiivinen syrjintä".
Niin kauanko siis onko yleispätevää aikamäärettä ?
Niin kauan kestää, kunnes olet toimittanut Kelaan kaikki heidän pyytämänsä liitteet.
Entä jos on epäily jostain vilpistä ?
No sitten !
"Anonyymi-ap
2024-06-03 19:16:09
Kauanko kestää kelassa käsittelyt epäselvissä asioissa?
kela käsittely"
------------
Kysy joltaki PerSSulta net tietää parraiten.
jos kelaalla on epäilys jostain ei se tutkinta mene viikoissa ehkei kuukausissakaan. kai se asiasta riippuu tutkinnan kestot.
Juu jos ei pimeää työtä myönnetä niin kestää se aikansa.
Otsikon kysymykseen "selkeä"(?) vastaus. Sain pari kuukautta sitten päätöksen tammikuun 2021 toimeentulotukihakemukseen. Ei myönnetty. Hakemus puutteellinen.