pönttöuuni

Minkälaisia kokemuksia teillä on vanhoista pönttöuuneista? Ovatko hyviä lisälämmitykseen? Minkälaisia toimenpiteitä vaativat 80-vuotta vanhan talon 3 pönttöuunia, kun niitä ei ole käytetty vuosikausiin? Miten kalliiksi tulee per pönttö (näkyvät osat kunnostaisin itse)?
919524
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ota nuohooja katsomaan pöntöt ennekuin teet yhtikäs mitään - voivat olla sisältä ihan OK kunnossa. Nuohooja kuitenkin osaa arvioida mitä pitää tehdä jotta ne saa lämmityskuntoon :)

Meillä on tuon ikäiset uunit (olleet kyllä käytössä koko ajan) ja hyvin lämmittää!

Äänestä

Joo, nuohooja (ja palotarkastaja) tarkastamaan hormit ja uunit, sitten vasta valkeat.

Pönttöuuni on erittäin hyvä lisälämmittäjä ja toimiva lämmittäjäkin. Minä elän niin askeesissa kun muutakaan lämmitysmuotoa ei talossa ole niin lämmitän koko höskän pönttö&kakluuneilla puuhellalla. Toimii se niinkin mutta yhdistelmä työssä 8-16 uunilämmitys niin talon lämpötila vaihtelee vuorokauden ajan mukaan 16-19 astetta, äärikeleillä enemmänkin. Ei haittaa kylläkään minua. Kahvipuu kuoli kerran kun lämpötila karkasi alle kymmenen asteen, se oli hiukan ikävää. Lisälämmityksessä tätä aaltoilua ei tule.

Pönttöuunin kunnostukseen sisänsä ei ole käsittääkseni muuta vaihtoa kuin uudelleen muuraus, joka, jos tekijän ensinnäkin löydät, maksaa alustavien tiedustelujeni mukaan 3000 plus- miinus alkaen. Näkyvät osat on todellakin helppo kunnostaa itse. Luukkuihin pata-pataa ja liesimustaa (itse en pidä hopeamaalista, mutta silläkin voi sutia), uunin kylkeen maalinpoistoainetta ja sitten öljymaalia päälle, ja minä tietenkin mieluiten suosittelen pellavaöljymaalia kun vanhoista arvoesineistä eli pönttöuuneista on kyse.

Äänestä

Tuon nuohoojan/palotarkastajan paikallakäyttö -ohjeen olet jo saanutkin. Se on tärkeintä varmasti ennen kuin alat kokeilla lämmitystä.

Mutta kun -luvan saatuasi- aloittelet lämmitystä, niin tee se varovasti. Lämmitä ensin vain joillakin "tikuilla", puolen vuorokauden kuluttua jo parilla puullakin ja seuraavana päivänä jo pienellä pesällisellä jne. Pitkään kylmillään ollut uuni voi halkeilla muuten (ne kivet sisällä siis).

Mutta kun uuni on sisäänajettu, se on parhaita ja helppokäyttöisimpiä uuneja mitä on. Meillä on kaksi vanhaa pönttöuunia ja kaksi uudehkoa vuolukiviuunia (joista toinen on aika iso) ja ero on kuin yöllä ja päivällä, pönttöjen hyväksi. Pönttöuuni syttyy helposti, vetää hyvin, palaa koko pesällisen kohentelematta kunnolla loppuun ja pitää lämmön todella pitkään. Poltamme talvella yhden pesällisen/pönttö/vrk. Vaihtaisin nuo vuolukiviuunitkin uusiin pönttöihin, jos vain jaksaisin ryhtyä urakkaan. (Tuntuu vain niin epäekologiselta hommalta vaihtaa ns. toimivia uuneja...)

Ärsyttää muuten, kun tulee vieraita, jotka taloa kierrellessään ihailevat, että "onhan teillä täällä kunnon vuolukiviuunitkin". Voi sitä tietämättömyyden määrää!

Mutta siis, onnittelut kunnon pönttöuuneista. Ne todella kannattaa korjata/korjauttaa, jos niistä löytyy jotain vikojakin. Ja nykyisin saa myös uusia, vanhojen mallien mukaan tehtyjä pönttöuuneja!

Alli

Äänestä
  • Meillä on uudessa talossa uusi nykyaikaisista materiaaleista vanhan perinteen mukaan tehty pönttöuuni. Ollaan oltu erittäin tyytyväisiä niin lämmitystehoon kuin ulkonäköönkin. Materiaaleista ja ulkonäkövaihtoehdoista löydät tietoa esim. osoittesta:www.tiilirakenne.fi ja http://www.suomela.fi/default.asp?stc=&sc=1135&sa=1951

    Äänestä

  • Pönttiksen omistaja kirjoitti:

    Meillä on uudessa talossa uusi nykyaikaisista materiaaleista vanhan perinteen mukaan tehty pönttöuuni. Ollaan oltu erittäin tyytyväisiä niin lämmitystehoon kuin ulkonäköönkin. Materiaaleista ja ulkonäkövaihtoehdoista löydät tietoa esim. osoittesta:www.tiilirakenne.fi ja http://www.suomela.fi/default.asp?stc=&sc=1135&sa=1951

    Vanhat pönttöuunit ovat sinänsä toimivia, edellyttäen, että sisukset ovat kunnossa. Lisäksi kannattaa tarkastaa uunin ja piipun liitos. Vanhat uunit saatettiin rakentaa siten, että piippu lähti suoraan uunin päältä. Uuni elää lämmitettäessä (turpoaa) jonka takia tälläinen liitos ei nykyään ole sallittu, pahimmillaan piippu voi hajota tai uuni olla palovaarallinen. Nykyisin uunin ja hormin liitos tehdään alas, uuni seisoo siis piipun vieressä.

    Itse kyselin uunin kuoria, esim. rakennusapteekki pyysi "hirveitä". Valkealasta löysin peltisepän (A Mäkinen) joka teki kahdet pläkkipeltiset ja yhdet kupariset kuoret samaan hintaan kuin olisin saanut rakennusapteekista yhdet kuoret !

    Äänestä

  • Pönttö joka hurahtanut pönt... kirjoitti:

    Vanhat pönttöuunit ovat sinänsä toimivia, edellyttäen, että sisukset ovat kunnossa. Lisäksi kannattaa tarkastaa uunin ja piipun liitos. Vanhat uunit saatettiin rakentaa siten, että piippu lähti suoraan uunin päältä. Uuni elää lämmitettäessä (turpoaa) jonka takia tälläinen liitos ei nykyään ole sallittu, pahimmillaan piippu voi hajota tai uuni olla palovaarallinen. Nykyisin uunin ja hormin liitos tehdään alas, uuni seisoo siis piipun vieressä.

    Itse kyselin uunin kuoria, esim. rakennusapteekki pyysi "hirveitä". Valkealasta löysin peltisepän (A Mäkinen) joka teki kahdet pläkkipeltiset ja yhdet kupariset kuoret samaan hintaan kuin olisin saanut rakennusapteekista yhdet kuoret !

    Vai ei saa nykyään yläliitoksella tehdä. Tässä katsellut noita uuneja, niin kaikilla uunivalmistajilla on mahdollisuus yläliitokseen ja sellainen meillekin on tulossa. EIkä sisus eroa kuin sillä, että posket jaetaan kahtia josta erotellaan kanava ylös. Menee savut siis ensin ylös, sitten alas ja takasin ylös josta valmispiippuun liitos 150mm pyöreä teräsputki.

    Äänestä

  • Voi sitä tiedon määrää joka pohjautuu sokeasti mielikuviin, ei faktoihin.

    Äänestä

www.ponttouunit.fi

Äänestä

www.tulimuuri.fi :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokemuksia? kirjoitti:

Minkälaisia kokemuksia teillä on vanhoista pönttöuuneista? Ovatko hyviä lisälämmitykseen? Minkälaisia toimenpiteitä vaativat 80-vuotta vanhan talon 3 pönttöuunia, kun niitä ei ole käytetty vuosikausiin? Miten kalliiksi tulee per pönttö (näkyvät osat kunnostaisin itse)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu