Mikä erikoinen haju ulkoilmassa ?

Ydinkokkolassa.
22538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Raha haisee .

Äänestä

Todella oksettava. Ensin oletin, että joku hiirenraato on takakontissa, mutta ei. Haju oli kaikkialla kaupungissa. Tuuleeko Pietarsaaresta.

Äänestä
  • Kebabin valmistusta Pietarsaaressa .

    Äänestä

Pietarsaari hiukan haistattelee rahaa, jottei totuus unohdu.

Äänestä
  • No eikai se haju vastatuuleen kulje

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    No eikai se haju vastatuuleen kulje

    Se on siellä huomioitu että Kokkolaan tulee ja voidaan siis alkaa surutta päästellä.

    Äänestä

kalma

Äänestä

UPM haisee, jo kahdesti poistettu tämä viesti, outoa.

Äänestä
  • Uhmaat rahan valtaa. Kirjoita että "tuoksuu", niin tulee varmemmin läpi.

    Äänestä

Tosi realisti liikkeellä?

Äänestä

Persujen jytky jäi "piippuun". Vain haiseva kaasu purkautui.

Äänestä

Älä ui näillä uimarannoilla – Kakkabakteeria

Äänestä
  • Se oli Kotkassa. Kokkolaan asia liittyy Ko-alkukirjainten verran.

    Äänestä

Näitä pahoja ja toisinaan jopa oksettavia hajuja on ollut jo muutamia kymmeniä vuosia. Välillä ne tulevat UPM:ltä Pietarsaaresta, mutta välillä niitä puskee tuulten mukana myös Kokkolan omilta tehtailta. Siellä on pitkästi toistakymmentä toimijaa, joiden päästöt tulevat toisinaan kaupungin ylle. Aikoinaan, vissiin ainakin entisen Kemiran ja Outokummun, nyk. Bolidenin konsernin piippuihin on 1980-luvulla asennettu jonkinlaisia suodattimia, mutta mikä lienee nykytilanne niillä ja noilla muilla rannan tehtailla, on epäselvää. Eivätkä mahdolliset suodattimetkaan taida kaikkia haitallisia päästöjä estää. Luoja tietää mitä kaikkea mahdollisia myrkkyjä me nytkin täällä hengittelemme.

Äänestä
  • Ilmanlaatua tarkkaillaan koko ajan. Ennen oli toinen meininki pihlajassa ei voinut edes kuivattaa pyykkiä ulkona saasteiden vuoksi ja samoin tehtaiden läheiset metsät kuolivat pystyyn. Ei voida salaa päästää liiallisia myrkkyjä ilmaan, joten älä turhaan harhaisia kuvittele.

    Äänestä

  • UPM haju ei ole myrkyllistä. Haisee vaan pirun pahalle. Muinoin tiesi jo kaukaa kun lähestyttiin paperipaikkakuntaa. Haju oli silloin jatkuvaa, ennen suodattimia.

    Äänestä

Tosirealisti väänti passkat housuun ja haku on kamala, Nuolipuroon asti levinny

Äänestä

Taas haisee .

Äänestä

Persut purkautuu tuskissaan.

Äänestä

Lievere.

Äänestä

Tappion katkera jytkypaskan haju se vaan oli.

Äänestä
  • Eihän möykkä-maukka oo puhumas torilla, miten hyvillään on kun ei mennyt läpi?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ydinkokkolassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu