Ostin syksyllä Canon EOS R8 kameran. Kun muutama päivä sitten aloin ladata kuvia kamerasta bluethootin kautta kännykkään, tuli ilmoitus päivityksestä. Annoin sen låhteä käyntiin. Siitä seurasi näyttöön ilmoitus "Update file error". Uusi kamerani on käyttökelvoton juuri nyt kun eniten sitå tarvitsen.
Kamera pitää lähettää huoltoon Ruotsiin. Siellä on jotain uudelleenjärjestelyä (mitä,sitten tarkoittaakin), ja huolto kestää 4-6 vk. Kun tämän kertoo tavanomaisilla viivästyksillä, huolto kestänee 3 kk.
Näyttää siltä, että Canon ei panosta laadunvalvontaan ohjelmistojensa suhteen, kun antaa tällaista tapahtua. Päivitystksestä ei tullut mitään varoituksia tai ohjeita, eikä sitä voinut pysäyttää. Kamerassa ei ole mitään reset-nappulaa.
Suhtautukaa varauksella Canonin tuotteiden päivityksiin, jollette halua lopettaa valokuvausta kuukausiksi. Olin pitänyt Canonia laatutuotteena, mutta pitääkö minun nyt lähteä ostamaan uusi kamera ja toista merkkiä, joku toimintavarma. Vai onko enää sellaisia. Onko menty sille polulle, että kuluttaja testaa uutta elektroniikkaa ja sovelluksia. Olen raivoissani.
Canon EOS R8 kameran päivitys rikkoi kameran
Anonyymi-ap
0
604
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1604923Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121489
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211401Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s71129Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40957Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298915- 150810
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu278739