Typerää vastakkain asettelua

Alhaalta ylös, maasta toiseen.
Populismia luvatussa maassa ihmetellään nyt, mitä siellä EU:ssa oikein tapahtuu. Britanniassa maan johtoon nousemassa maltillinen vasemmisto, Brexit syntyi populismista, valehtelusta vallan himosta, britit alkoivat tajuta lopulta heitä höynäytetty pahemman kerran. Ilmassa vähän samaa 20-30- lukujen meininkiä, pahat voimat saa voimansa etenkin kun taloudessa sakkaa. Venäjän uhka tuo esiin vastakkaisia voimia, realismi häviää muuttui vastakkain asetteluksi, lopulta yksilö tasolta.

Ei vain Euroopassa. Donald Trumpin kannattaja tuovat kylmäävän viestin Yhdysvaltain tulevaisuudesta "Olen tyrmistynyt ", sanoo professori republikaanien suunnasta.

Ihminen unohtaa historian virheet, näinhän suomessakin sata vuotta sitten pitääkö kaikki tehdä vaikeimman kautta ennen kuin uskotaan.

Lapsilla ei ole syntyessään geenejä jotka olisi jo valmiina, siihen kasvetaan nyt vanhat ukot haudan partaalla kepittävät toisiaan jonka aiheuttaa poliittinen vastakkain asettelu, populismia.
47466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 47

Vanhimmat

Purran lääkkeillä lähestytään 100 000 työpaikkaa

toimet työllisyyden vahvistamiseksi ovat edenneet hyvin. Hallitus tavoittelee 100 000 lisätyöllistä ja työllistymisen kautta julkisen talouden vahvistamista kahdella miljardilla vuoteen 2027 mennessä. On hyvä, että työllisyystoimiin on kytketty euromääräinen fiskaalinen tavoite. Finanssipolitiikan valvonnan laskelmien mukaan tähän saakka päätettyjen toimien yhteenlaskettu työllisyysvaikutus on 65 200–82 100

Äänestä
  • Ensin työlistettävä työttömäksi jääneet, työttömyys kasvaa edelleen.

    Äänestä

  • 11:52
    Mitä satuja.
    Velat muuttuvat tyylilläsi saataviksi...
    Beng

    Äänestä

  • Passiivisuus aktiivisuudeksi.

    Äänestä

  • Nyt tollopurra lisää vain työttömyyttä ja kurjuutta!

    Äänestä

Kyllä taas tuosta huomaa pertikin tyhmyyden. "Lapsilla ei ole geenejä syntyessään"
Geeni on perintötekijä, eli lapsella on jo syntyessään.

Äänestä
  • Se lukutaito...katoavaa kansanperinnettä :))

    Äänestä

  • Tarkoitti aivan muuta, tietysti geenit vaikuttaa jokaisessa elävässä eliöissä.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Tarkoitti aivan muuta, tietysti geenit vaikuttaa jokaisessa elävässä eliöissä.

    Tietysti.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Se lukutaito...katoavaa kansanperinnettä :))

    Mut öyhötys lisääntyy...:-)

    Äänestä

Onko ihmisellä kissantappokeenit jo syntyessään vai kasvetaanko niihin?

Äänestä

EU vaatii Suomelta lisää talouden sopeutustoimia, saamme vielä toiset 100 000 työtöntä lisää. Kaikkiaan hallitus on silloin peräti jo 300 000 työllistä jäljessä asettamastaan alkuperäisestä 100 000:sta uudesta työllisestä.
Britit erosi kreivin aikaan EU:sta. Nyt briteillä menee hyvin kun siellä ei tarvitse vetää perässään enää EU taakkaa.
EU taas on ratkeamispisteessä kädet sidottuina, koska Venäjä.

Äänestä
Aloittaja

Brexit oli populistien onnistunut huijaus, se siitä. Valtaan nousee maltillinen vasemmisto.
Laitoikeiston kuohunta euroopassa ei mielytä Brittejä, liekkö populismista saatu tarpeekseen, ainakaan oikeisto ole saanut siellä mitään hyvää aikaan, vähänkö kuin Suomessa. Kun jos ja joskus Euroopassa taas palataan uuteen normaaliin saattaa Britit suunnitella paluuta EU:n saattaa !

Äänestä
  • Sinä Pertikki olet ihan kaikessa väärässä. Brexit oli välttämätön mutta et pysty tajuamaan sitäkään. Sinun kaikki juttusi kertoo sen miten Media ohjaa ajatteluasi etkä huomaa miten huonosti asiat ovat MAAILAMSSA yleensä.
    EU on loppumassa ja Nato mene samalla.
    Et tule kuuleman mitään nyky mediasta mitä tapahtunut ja tapahtuu oikeasti.
    Nyt sinulla ja muilla samanlaisilla on vain kuvitelmia asioista joista et todellakaan tiedä. Miten kestät paljastukset mitä tulee esim brittien VALE kuninkaallisista ym.? Entä Ruotsin eliitti mitäs se sakki oikein on?

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Sinä Pertikki olet ihan kaikessa väärässä. Brexit oli välttämätön mutta et pysty tajuamaan sitäkään. Sinun kaikki juttusi kertoo sen miten Media ohjaa ajatteluasi etkä huomaa miten huonosti asiat ovat MAAILAMSSA yleensä.
    EU on loppumassa ja Nato mene samalla.
    Et tule kuuleman mitään nyky mediasta mitä tapahtunut ja tapahtuu oikeasti.
    Nyt sinulla ja muilla samanlaisilla on vain kuvitelmia asioista joista et todellakaan tiedä. Miten kestät paljastukset mitä tulee esim brittien VALE kuninkaallisista ym.? Entä Ruotsin eliitti mitäs se sakki oikein on?

    Mistä sinä luet oikeaa tietoa.

    Äänestä

  • https://x.com/Nancy023922191/status/1801131509975548294?s=19
    Tutustumaa näyttelijä hahmo Bidenin työhön Castke Rock Entertaintment Studiolla .

    Äänestä

  • Sun on syytä rauhoittua ja vähentää netissä selailua, siltä näyttää.

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Sun on syytä rauhoittua ja vähentää netissä selailua, siltä näyttää.

    voi sinua ressukkaa kun et tiedä

    Äänestä

  • Anonyymi00047 kirjoitti:

    voi sinua ressukkaa kun et tiedä

    Tiedän kyllä, vainoharhaisuutesi on aika selvää.

    Äänestä

Päivän tärkein luku tulossa
USAn hintaindeksi eli inflaatio
runsaan viiden minuutin päästä

määrää tahdin maailmassa
'

Äänestä
Aloittaja

Ylempänä arvostellaan minua jopa Tarja Halosta.

Arvostelen Suomen taloutta ja sen kehnoa tilaa, syy ei ole edellinen hallitus.

Äänestä
  • Syy on "rahaa on" hallituksen.

    Äänestä

  • Luovia Pertiki on haloslainen maa minojen pois tatta ja kova facta mies raha asioissa

    Äänestä

  • Silti kaikki ei voi perustua jatkuvaan kasvuun.

    Äänestä

Naisviisikon ministerit levinneet kuin akanat tuuleen.

Äänestä
  • J. Rupilainen on kuusi kossa mutei kauvan enää llähtö koittaa ennen syksyä koko kusikko ulos

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    J. Rupilainen on kuusi kossa mutei kauvan enää llähtö koittaa ennen syksyä koko kusikko ulos

    Älä höpise jatkuvasti.

    Äänestä

Jotkut lietsovat riitoja tälläkin palstalla, kummaa touhua.

Äänestä
  • Mielipide-eroja on ihmisten välillä. Jotkut ovat esim. sitä mieltä, että kaikkia maailman ihmisiä pitää aina auttaa. Toiset taas ovat sitä mieltä, että ei pidä, jos siitä on millään tavalla haittaa omalle maalle ja kansalle.

    Sitten on heitä, jotka ovat sitä mieltä, että ei koskaan pidä auttaa ketään muita, kuin omaa kansaa, eikä sitä omaa kansaakaan, jos ovat tahallaan ja omasta tahdosta esim. yhteiskunnan ja työnteon ulkopuolella.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Mielipide-eroja on ihmisten välillä. Jotkut ovat esim. sitä mieltä, että kaikkia maailman ihmisiä pitää aina auttaa. Toiset taas ovat sitä mieltä, että ei pidä, jos siitä on millään tavalla haittaa omalle maalle ja kansalle.

    Sitten on heitä, jotka ovat sitä mieltä, että ei koskaan pidä auttaa ketään muita, kuin omaa kansaa, eikä sitä omaa kansaakaan, jos ovat tahallaan ja omasta tahdosta esim. yhteiskunnan ja työnteon ulkopuolella.

    Niinpä, moni taitaa kuitenkin vain äkkipikaisena raivota ja kirjoittaa jotain mitä ei oikeassa elämässä tekisi, some on tälläistä.

    Äänestä

Helsingin seudun liikenne (HSL) suunnittelee huomattavaa korotusta joukkoliikenteen lippujen hintoihin. Asia käy ilmi HSL:n vuosien 2025–2027 toiminta- ja taloussuunnitelmasta

Matuei ei käytä busia kun silöä on tila auto rahat Kelatililtä taattu etu käteen

Äänestä
  • Matualuiden bussit kulkee tyhjinä nyt. toimitusjohtaja ei voi kuin nostaa,  Vesa Silfver perustelee hinnan korotuta vähentyneellä joukko liikenteen käytöllä

    Äänestä

Aloittaja

6::13
Ei mitään uutta sinun kohdallasi.

Äänestä
  • Eikä sinunkaan kohdalla ole mitään uutta. Samaa lehdistä revittyä linkkejä.
    Oletatko, että olet ainut, joka lehtiä lukee?

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Eikä sinunkaan kohdalla ole mitään uutta. Samaa lehdistä revittyä linkkejä.
    Oletatko, että olet ainut, joka lehtiä lukee?

    se kopioi mitä vain kun ei ymmärrä lukemaansa

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    se kopioi mitä vain kun ei ymmärrä lukemaansa

    Ilkelysi on noloa.

    Äänestä

Aloittaja

Entä kun tulee tilanne jossa vaaditaan Purran eroa onko puolueella esittää hänelle vaihtoehto kyvykäs edustava perussuomalainen, syytä en lähde spekuloimaan koska ajatus ei ole minun. Elämässä kaikki on mahdollista, kukaan ei ole korvaamaton tilaanteen sattuessa, Li Anderssonkaan.

https://yle.fi/a/74-20092354

Äänestä
  • Miks Purran pitäisi erota?
    Ei vaaleissa ollut kyseessä Perussuomalaisten luottamus, ainoastaan kiinnostus EU:n mepeistä.

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Miks Purran pitäisi erota?
    Ei vaaleissa ollut kyseessä Perussuomalaisten luottamus, ainoastaan kiinnostus EU:n mepeistä.

    Eihän Purra eroa muista poliitikoista ollenkaan, kaikki ajavat asiaansa.

    Äänestä

Aloittaja

Vasemmisto aikoo esittää elinkeinoministeri Rydmanille epäluottamusta, tilanne jännä miten kokoomus suhtautuu kun Orpo eilen sanoi " Rydman ei kelpaa kokoomukselle " Kokoomus joutuu nöyrtymään Rydmanin suhteen. Se siitä.

Kokoomus on ahne pyrkiessään valitsemaan omat ehdokkaat virkanimityksillä, pystyäkseen vaikuttamaan omien etujen vaikuttavuudesta. Talouslinja noudattaa tarkalleen kokoomus toiveita eli EK:n linjaa. Talous luisuu entistä huonompaan suuntaan, nyt tehdyt leikkaukset ei riitä nyt miettivät mistä on pakko leikata ettei jouduta menettelyn alle eikä luottoluokittaja puutu.
Kehnoa kun Matti kukkarossa tulopuoli hukassa.

Suomessa oli taantuman merkkejä eduskunta vaalien alla, nyt nämä toteutuneet. Huolestuttavinta pääsemmekö hyötymään kun talous elpyy EU alueella, siinä on yksi este mikä voi toteutua.

Äänestä
  • paskanpsotaajaukkeli jauhaa soo paansa

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    paskanpsotaajaukkeli jauhaa soo paansa

    Että sellaista.

    Äänestä

Aloittaja

Sana on vapaa, maalittaminenkin vaikka Henriksson sanoi EI persuilla ettei teidän lakialoite etene.

Äänestä
  • Aloittaja

    Persuille korj.

    Äänestä

  • Maalittaminen on nykyään rikos.

    Äänestä

Purra ruoska köyhille,kurjuuden tuoja!

Äänestä
  • Purra on isänmaallinen, mitä pahaa siinä on.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Pertikki kirjoitti:

Alhaalta ylös, maasta toiseen.
Populismia luvatussa maassa ihmetellään nyt, mitä siellä EU:ssa oikein tapahtuu. Britanniassa maan johtoon nousemassa maltillinen vasemmisto, Brexit syntyi populismista, valehtelusta vallan himosta, britit alkoivat tajuta lopulta heitä höynäytetty pahemman kerran. Ilmassa vähän samaa 20-30- lukujen meininkiä, pahat voimat saa voimansa etenkin kun taloudessa sakkaa. Venäjän uhka tuo esiin vastakkaisia voimia, realismi häviää muuttui vastakkain asetteluksi, lopulta yksilö tasolta.

Ei vain Euroopassa. Donald Trumpin kannattaja tuovat kylmäävän viestin Yhdysvaltain tulevaisuudesta "Olen tyrmistynyt ", sanoo professori republikaanien suunnasta.

Ihminen unohtaa historian virheet, näinhän suomessakin sata vuotta sitten pitääkö kaikki tehdä vaikeimman kautta ennen kuin uskotaan.

Lapsilla ei ole syntyessään geenejä jotka olisi jo valmiina, siihen kasvetaan nyt vanhat ukot haudan partaalla kepittävät toisiaan jonka aiheuttaa poliittinen vastakkain asettelu, populismia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu