Mistä Burger King kana tulee?

Anonyymi-ap

Kananliha tulee Saksasta ja naudanlihan alkuperämaa on Puola eli hyvää ruokahalua.

23

547

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Guten tag

    • Anonyymi

      Mistä kana pissii?

    • Anonyymi

      Lämmitetään riittävästi niin kaikki pöpöt kuolee ja ei pieni ripuli kesällä pahaa tee terveelle ihmiselle.

    • Anonyymi

      EU maita, mikä ongelma?

    • Anonyymi

      Puolasta ja venäjältä .

    • Anonyymi

      - Suomessa tuotanto-olosuhteet ja ympäristö ovat vähemmän saastuneet kuin monessa muussa maassa.

      - Täällä kasvatettuun lihaan siis päätyy vähemmän ympäristömyrkkyjä, kasvinsuojeluaineita ja lääkejäämiä kuin muualla.

      Jopa Euroopan mittakaavassa Suomi erottuu lihantuotannollaan muista maista positiivisesti. Meillä mikrobilääkkeiden käyttöä lihantuotannossa on hyvin vähäistä. Myös ruokamyrkytysbakteereita esiintyy huomattavasti harvemmin kuin muissa EU-maissa, saati EU:n ulkopuolisissa maissa.

      Suomessa käytetään antibiootteja vain kuudesosa EU:n maiden keskiarvosta. Monessa muussa EU-maassa antibiootteja syötetään tuotantoeläimille ehkäisemään tauteja ennalta. Eniten antibiootteja käytetään EU:n alueella Saksassa, Espanjassa ja Italiassa.
      - Mikrobilääkkeiden käyttö aiheuttaa bakteerien muodostumista vastustuskykyisiksi näille lääkkeille. Sitten nämä resistentit bakteerit leviävät myös elintarvikkeiden välityksellä ihmisiin ja aiheuttavat ihmisille vaikeasti hoidettavia sairauksia. Tässä on suuri ero Suomen ja Keski-Euroopan välillä, Räsänen toteaa.

      Euroopan ulkopuolissa maissa antibiootteja käytetään eläinten rehussa myös edistämässä eläinten kasvua. EU:ssa tällainen antibioottien käyttö on kiellettyä, mutta käytännössä EU:nkin alueella moni kasvattaja antaa eläimille antibiootteja kasvunedistämistarkoituksessa. Suomessa tuotantoeläimet saavat antibiootteja vain eläinlääkärin toteamien sairauksien hoitoon.

      • Anonyymi

        Ja et sitten ole ollut Norjassa katsomassa kalankasvatusta. Sinne lykätään niin paljon antibiootteja kun suinkin keretään. Ja me Suomalaiset herkuttelemme sanomalla että Norjan lohi on parasta mitä saa


    • Anonyymi

      Me Kokkolan tuhkamunaiset kaupparatsut ry:ssä emme syö lainkaan kanaa ja nautaa, koska se saattaa tehdä meistä lisääntymiskykyisiä.

    • Anonyymi

      Ohiajavien lafka jotka kys paikkaa fanittaa. Sijainti juuri siksi ohitustien varrella.

    • Anonyymi

      Toivottavasti tuolla ei mannet pesi kuten ABC asemalla tien toisella puolen. Autot oven edessä tai invapaikoilla ja seurue huutaa ja mekastaa sisällä.

      • Anonyymi

        AbcN Ruoka tulee pakkasesta. Ei kiinnosta


    • Anonyymi

      En tiedä miten saksassa ja Lidln tuotteilla ihmiset on pysyneet hengissä. Kun se on myrkkyä kun Suomeen rantautuu. En tiedä miksi Ruoka on Espanjassa matkaillessa ollut ihan fantastista. Ja valikoima ihan riittävää. Sanoisin että ilkeys on meidän suurin ongelma. Emme ymmärrä että muuallakin ihmiset syö ja voi hyvin. Onko tämä meidän ruoka suomessa niin paljon parempaa. Itse sanoisin samaa tasoa

    • Anonyymi

      jos meikälainen syö kerran kaksi mäkkäriruokaa niin se ei vaikuta yhtään mitään mihinkään. Mutta jos syöt tuota roskaruokaa päivittäin voi seuraamukset olla ei hyvä.

    • Anonyymi

      Hyvä tietää, niin eipä eksy sinne. Lihan pitää olla kotimaista!

    • Anonyymi

      Kyllä on makoisat hampparit ja muut Burger Kingissä. Aina käyn, kun mahdollista.

      • Anonyymi

        Keitä makaryynejä. Tulee halvemmaksi.


    • Anonyymi

      Suomalainen, ylikallis ruoka on tabu.

      Aivopesty, maailman onnellisin kansa. Kyllä ne ihmiset syö muullakin ja hyvin syövätkin. JOS tämä meidän ruoka on niin erinomaista, niin miksi sitä ei kahmalokaupalla ole ihmiset muualla vailla.

    • Anonyymi

      Mistä kasvispihvit tulee? En syö kanaa enkä nautaa kotimaisena enkä ulkomaisena.

    • Anonyymi

      Joko voi jonottaa?

    • Anonyymi

      Aukeeko

    • Anonyymi

      Olen tosiaan kuullut että Burger Kingin tuotteita kun syöt lähtee henki?

      Kyllä ne kaikki kuitenkin elossa ulos kävelee.

      Mikä teitä ihmisiä vaivaa? Kyllä muuallakin maailmalla syödään ja voidaan hyvin. Kannattaisi ottaa lento johonkin muuhun valtioon. Se avartaisi pikkasen sitä kuinka hyvää ruoka voi muuallakin olla.

      Tämä aukaistu hampparipaikka on takuu varmasti tutkittua tuotetta ja turvallista

      Luuletteko että he ovat rakennuttaneet tuon tuohon päiväksi? Herätys nyt jo

    • Anonyymi

      Heti murkinoimaan

    • Anonyymi

      Mitä ihmettä? Eikä hampurilaiset tulekka ameriikasta, siellähän kaikki lyllertää lihavina pikaruokapaikkojen herkkuja maistellen. Jätän sitte väliin jos ei niillä saa läskiä lisättyä. No mahtaa sentään mäkkärin herkut olla made in usa!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3111
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      2037
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      83
      1370
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe