Terve! Minulla on menossa Yasmin pillereiden ensimmäinen laatta. Aloitin pillerien syönnin ensimmäisenä vuotopäivänä. Runsas kuukautisvuoto kesti sen normaalit viisi päivää, mutta tiputteluvuoto on jatkunut näihin päiviin saakka. Pillereitä olen syönyt nyt noin kahden viikon ajan.
Kysymys liittyykin nyt tähän tiputteluvuotoon, eli onko teillä ilmennyt sitä e-pillereiden käytön aloitusvaiheessa? Kuinka kauan sitä on tullut, vai onko se nyt sitten jatkuva riesa? Toivottavasti mahdollisemman moni nyt vastailee, olisi vaan kiva tietää, kuinka kauan tästä joutuu kärsimään.. Kiitti niille jotka vastailevat!
Kysymys liittyykin nyt tähän tiputteluvuotoon, eli onko teillä ilmennyt sitä e-pillereiden käytön aloitusvaiheessa? Kuinka kauan sitä on tullut, vai onko se nyt sitten jatkuva riesa? Toivottavasti mahdollisemman moni nyt vastailee, olisi vaan kiva tietää, kuinka kauan tästä joutuu kärsimään.. Kiitti niille jotka vastailevat!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tiputteluvuoto on ihan normaalia, kun on aloittanut pillerit. Yleensä tiputtelu loppuu parin ekan laatan aikana. Jos ei mene kolmannen laatan aikana ohi, niin ota yhteyttä lääkäriin: merkin vaihto voi olla tarpeen.
Itellä kesti tuota tiputtelua koko ekan laatan ajan mutta sitten loppui (itsellä Meliane). Onneks ei kauempaa jatkunu ku ekan kuun vaik hyvin ois voinu. Koita kestää.. :)