Uskotteko

kesällä toisen kerran

siihen, että jokainen voi vaikuttaa omaan elämäänsä totaalisesti vai oletteko fatalisteja?

Pystyykö ihminen saamaan elämässään sen, mitä haluaa vai eletäänkö täällä vain pienten murusten voimalla?
Onko elämässäsi koskaan tapahtunut ns. pientä ihmettä?
Tämmöisiä kysymyksiä tämä kesäinen iltapäivä toi mieleen.

3

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loistava.polku

      En ole missään nimessä fatalisti, mutta en myöskään usko että elämäänsä voisi kontrolloida mielin määrin. Elämä on täynnä sattumuksia, joihin ei voi tippaakaan vaikuttaa tai edes varautua. Salama voi todellakin iskeä kirkkaalta taivaalta.

      Joskus myös lähtökohdat ovat niin totaalisen rankat ettei toivoa juuri ole - "Ryysyistä rikkauksiin" pääsee ainoastaan Ann Nicole Smith.

      Kerran tapahtui pieni ihme: rahattomana olin kävellyt itseni uuvuksiin ja jalkani rakoille, kun vastaantuleva spurgu ojensi minulle bussilipun. Noin vain, hymy naamallaan. Voi miten aurinko paistoi!

    • jpntar

      ajattelen näin, että elämässä ei mikään ole sattumaa. Siinä määrin ihminen voi kuitenkin vaikuttaa elämänsä kulkuun, että hänelle annetaan työkalut moneen, mutta työn ihminen joutuu tekemään itse.

    • usko mennyt tuohon oman elämän hallintaan.
      Helpompi kait olisi vaan sanoa, että kaikki on ennalta määrättyä, enkä voi asioille yhtään mitään.

      Mutta ei tuokaan tunnu oikein suuhun sopivalta.

      Ennen ajattelin, että jos oikein kovasti jotain toivoo, niin sen tulee myös saamaan. Osaksi tuo pitääkin paikkansa, silloinhan myös työskentelee itse tuota päämäärää kohti.

      Mutta skeptisyys on nykyään saanut vallan,voi voi:((

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      361
      4855
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      133
      4243
    3. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      1
      2646
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      214
      2586
    5. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      105
      2374
    6. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2189
    7. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1804
    8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1589
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      54
      1441
    10. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1386
    Aihe