Holy Bllod Holy Grail on ilmestynyt suomennettuna nimellä Pyhä Veri Pyhä Graali.
Kaikille salaliittoteorian ystäville.
Hakkaa Dan Brownin Da Vinci koodin mennen tullen.
Kaikille salaliittoteorian ystäville.
Hakkaa Dan Brownin Da Vinci koodin mennen tullen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Meidänkylän lehden tiedetaidekriitikko jo ehti lyttäämään. Teoria hatarampi kuin Muumitalo ja kun aineet on välillä loppunu niin pitäny keksiä lisää. No, jos jätkät on kymmenen vuotta haaskannu aikaa teorian keksimiseen ja "todistamiseen" niin pikkupakkohan on jotakin kiikuttaa kustantamoon, ihan ekonomisessakin mielessä. Itse puolestani halutessani tutustua huuhaahan pitäydyn Kalavalassa. Vähintään yhtä totta.
Ja tämän Vinci-Brownin pojat on haastanu raastupaan plagioinnista. Ans kattoo ny miten käy. Runsas kohu on yleeensä lisännyt liikevaihtoa, paskatuotteillakin.
Oletkos koskaan harkinnut Skepsis ry.n jäseneksi heittäytymistä? Vaikka voihan sitä skeptikko olla ilman minkään valtakunnan jäsenyyksiäkin.
Tuli jotenkin vain mieleen. Julkaisevat hauskaa pikku lehdykkää, jota on mukana lueskella epätoivon hetkinä. Ja muulloinkin.
Selaillut toki olen, mutta vierastan nykyisin järjestötoimintaa. Yksi puheenjohtajuus alallaan maan merkittävimmässä organisaatiossa riittää.
Nuorempana, kultaisella 60-luvulla hilluin erilaisissa porukoissa. Kuten perustamassa liftareitten liittoa, Peukalomatkat ry:tä. Oli siellä Vanhalla silloin muitakin, Istalan Päivistä alkaen. Veeärrän interreilkortti tukahdutti sittemmin liftauksen. Ehkä onneksi.
Maailman Rauhaa rakensin Sadankomitean johtokunnassa, Tampereella. Ei tullut siitäkään pysyvää.
Terve järki ei pöytäkirjoja kaipaa, kai.
Ja ei kun pyykille.
Olisihan tuo kaikki pitänyt arvata. Liitele nyt sitten vapaana skeptikkona meitä ilahduttamassa.
P.I. kanssa olimme 80-luvun lopulla lähes bestikset, kaksi kiukkuista akkaa. Minä pääsin kiukkujeni yli ja muutuin takaisin söpöksi itsekseni, Päivillä keitti yli aika lujasti. En vain jaksanut olla aina olkapää, olisin itsekin halunnut joskus nojata.
Maailma sitten vieroitti...
Ulkona taas upea päivä, hortoilin lähimetsässä etsiskelemässä viimeisiä kieloja työpöydälle tuoksumaan.
Ja sitten kampaajalle, eroon Ulpu-lookista. Ehkä joku irokeesi-tyyppinen kampaus olisi kiva. Näkee kohta, mitä ystävätär väsää päähäni. Blondina sanan kaikissa merkityksissä aion säilyä.
Pistäppä kuvaa kähertäjän tuotoksesta. Jos uskallat???
Näkykö korvasieniä? Muista ryöpata, mitä sitten tarkoittaakaan.
ohitan tunkeilevat ehdotukset elegantisti vaieten.
Korkeintaan voin keskustella asiasta tiedottajamme kanssa, tällaiset kuvapyynnöt ovat aina niin vaikeita.
Ja mikäs vika Ulpu Iivarissa on, häh?!?
Ei kasva korvasieniä näillä lakeuksilla, ei. Ei ole pahemmin hakkuuaukeita täällä ympäristössä, mikä on hyvä. Mieluummin pidän kokonaisen metsän ilman korvasieniä kuin metsäntorson korvasienillä varustettuna.
Joskus olen ostanut torila muutaman huikean kalliin, lähinnä jättirusinalta näyttävän itiöpesäkkeen, mutta ei tullut kovinkaan maittavaa muhennosta.
Muuten olen kyllä melkoisen sienihullu, sienestäminen on mielestäni optimaalinen liikuntamuoto. Joinakin syksyinä ei tarvitse liikkua pidemmälle kuin tuonne pihanurmikolle, tatit temmeltävät siellä sateisina syksyinä iloisina laumoina.
Palaan tuohon kuvakysymykseen myöhemmin. Iltayö meni Vonnegutin kanssa melskatessa, nyt ei jaksa syventyä noin vakaviin asioihin.
Ulpu-imagessa ei mitään vikaa. Ehkä pikkusen hankala lettejä saaha aikaseksi. Jos tekis mieli.
Temaripuolueen pitkästä sihteerilistasta hän on toiseksi parhaiten jäänyt mieleen. Siis livenä tavatuista. Syvimmän muistijäljen raapaisi kuitenkin Raatikaisen Erkki aikoinaan. Sarkasmillaan vai seksikkäillä silmillään, paha mennä sanomaan.
hei! aattelin vaan että innoistuin graalista ja siitä mytologiasta mitä sen ympärillä on ja oon nyt yrittäny ettiä tietoja siitä. Olisko sulla jotain vinkkejä mitä vois lukee tai mistä löytyis jotain aiheeseen liittyvää?