Anders Adlercreutz aatelinen

Anonyymi-ap

Adlercreutz on suomalainen ja ruotsalainen aatelissuku. Ruotsissa eräs suvun haara on korotettu vapaaherralliseen ja osa siitä edelleen kreivilliseen säätyyn.
Thomas Adlercreutzin kahden pojan jälkeläiset asuivat kartanonomistajina Suomessa: vanhemman pojan, hovioikeudenneuvos Erik Adlercreutzin sukuhaaran omistuksiin kuuluivat muun muassa Boen kartano Porvoossa, Sjundbyn kartano Siuntiossa ja Raalan kartano Nurmijärvellä.

13

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmasti fiksu tyyppi ja juuri sopiva RKP:n johtoon. Keskustassa myös akkavalta viimein vaihtui Kaikkoseen, mikä saattasi hyvinkin persuja kannattaviin siirtyneitä entisiä Kepulaisia palaamaan runsain joukoin takaisin Kepulaisiksi.

      • Anonyymi

        Hah, Kaikkonen oli yksi pääpiruista, joka vei Suomen sotaan...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hah, Kaikkonen oli yksi pääpiruista, joka vei Suomen sotaan...

        Onko Suomi sodassa? Hyvänen aika sentään!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko Suomi sodassa? Hyvänen aika sentään!

        Kyllä, koska Ressun mielestä Suomi ei myötäile venäjän hallintoa kuten Kekkosen aikoihin ja siitä syystä olemme nyt sodassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko Suomi sodassa? Hyvänen aika sentään!

        kyllähän se on ......... , eikä rauhastakaan ole mitään tietoa


    • Anonyymi

      Reijo Linnan Heimon juttuja tänne vanhoilla päivillään kirjoittelee. Kehuu venäjää kuten tämä toinenkin Kekkosen aikainen fossiili.

    • Anonyymi

      Mikä ihme tuo on,Suomessa on kymmeniä tuhansia aatelisten jälkeläisiä. Itsekin olen Pernajalaisen astelissuvun suora jälkeläinen 15 sukupolven takaa.

      • Anonyymi

        Onko astelissuku kovinkin yleistä?


    • Anonyymi

      Eikös tämä suku ollut yksi joka tapatti suomalaisia nälkään.

      • Anonyymi

        kyllähän se oli ja nyt vihreiden varjolla alkaa taas


    • Anonyymi

      Ylen toimittaja lausuu saksalaisen nimen "adlercröiz", vaikka se mielestäni pitäisi lausua saksalaisittain.

      • Anonyymi

        homohan se on, lausukaa vaan homo


    • Anonyymi

      Venäjä on suomenkielisten hyvä kaveri

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6798
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      1209
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      1011
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      881
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      814
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      59
      794
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      774
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      761
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      716
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      713
    Aihe