Tuossa kissalle ostin eläinkaupasta raksuja. 3 kilon säkki jotain nutri nuggetteja. Onko laadultaan minkälaisia? No ilmeisesti parempia kuin markettien. Tuli noita ostettua kun olivat halpoja. 3,5€ kilo. Eli oikeastaan halvempia kuin jotkut whiskasit. Tai osaako Joku sanoa muita hyviä mutta edullisia merkkejä? Eläinkaupassa suositteli noita ostamiani. Ilmeisesti juuri sen takia kun ovat edullisempia kuin muut. Ja kai huomasi nuoren olemukseni ja ettei varaa ole kalliita ostaa. No pitää paikkansa kyllä. Ja vinkkejä myös märkäruuista otetaan vastaan. Neiti on niiden suhteen hiukan nirsompi. Raksuista menee kyllä vaikka ne euroshopperit.
raksut
miumau
3341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ostamasi Nutra Nuggets-ruoka on Nutra Gold-ruuan edullisempi "sisar". On oikeasti hirvittävän vaikea sanoa, mikä ruoka on parempi kuin toinen! Sisällysluettoloiden lukutaitokaan ei aina pelasta mirrinmurkinaviidakkoon eksynyttä omistajaa, sillä valmistajat osaavat olla ovelia, ja lisäksi on vielä rehulait yms. Välillä minä innostun selvittelemään näitä valmisruoka asioita, mutta kyllä lopputulos on usein se, että ostan kalleinta, ja toivon parasta...
Niin no, asiaan. Nutra Nuggetsista. Ainakin valmistusraaka-aine no 1 on kanajauho. Hyvää on se, että sitä on painoonsa nähden enemmän kuin riisiä. Toisaalta...(nyt iski hulluus)...mitäköhän osia linnusta on jauhatettu...
Märkäruokavinkkejä...tässä kohtaa joutuu usein nöyrtymään kissansa edessä, ja tarjoamaan sitä mistä tiikeri pitää. Kannattaa tarjota huoneenlämpöisenä, maistuvuus lisääntyy.
...eli meille kannetaan sitä mistä pantterit pitää ;) Satun nimittäin omistamaan yhden maailman nirsoimmista kissoista ja toinen taas syö kaiken mitä kuppiin laittaa...
Ja tämä syöppö on oma "kasvattini" ja sen emo on tämä nirppanokka...
Raksuina menee pirkka, royal canin, friskies, euro shopperi...eli melkein laidasta laitaan...jotkut el.kaupan raksut saa molemmat kisut ihan kuralle.
Mutta sitten kun yrittää etsiä jotain neidille kelpaavaa purkkiruokaa niin voi ärräpäät että on hankalaa...tähän mennessä ei ole kelvannut viellä kuin sardiini ;)
Moikka!
Itse ostan raksuni eläinkaupasta. kyseistä merkkiä en ole kokeillut, mutta on kyllä aika halpa. eläinkaupan raksut ovat kyllä monesti aika kalliita. itse tilasin juuri eilen ensimmäistä kertaa acanan raksuja 4 kg ja maksoi 16,5 euroa eli kilohinnaksi tulee vain vähän yli 4 euroa, mikä on mielestäni tosi halpa. acanan raksut ovat kuulemma tosi laadukkaita ja kissatkin näytti pitävän. osoite on http://www.acanafin.com/default.htm