Ennen oli sentään kulttuuriakin , kirjallisuutta etenkin ja niihin saattoi anonakin osallistua. Eikä keskusteltu kenestäkään kirjoittajata van kirjoista ja niiden henkilöistä. Ei tarvinnut kenenkään päiväkirjoja lukea, eikä ne edes yleiselle palstalle kuulu.
Palsta kuihtuu
Anonyymi-ap
41563
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Avaa mieleisesi keskustelunaihe.
juu saa näille aiheille nauraa nykyisin .
SDP ja ÄäriVasemmisto ja MyrkynVihreät Esittää RASISMI-syytöstä Henkilölle, joka kirjoitti Lupiineista VierasLajikkeena .
(Henkilö on PerusSuomalainen)
Eikö noilla Punikki-Kommunisteilla tosiaan ole mitään asiallista asiaa ?
Suomessa on pohjoismaiden takapajuisin sosdem - porukka jonka oppi on lindtmania. Itse L on loppututkintoa suoritta ratta maton huumorin- yms. tajuton kandi
Tiainen lyttää. 40 vuotta SDP:hen kuulunut Juhana Vartiainen tylyttää: ”Demarit menneet älyllisesti alaspäin”, moittii kovin sanoin entistä puoluettaan
Sinä halla-ahonäänestäjä44 sekoilet usealla palstalla - ei väliä otsikon aihe on.
Ei palsta kuihdu. Tämä toimii muutaman tyypin päiväkirjana. Täytyyhän Suomen tietää miten jossain syödää, käydään kaupassa ja tiskataan.
Täytyyhän Suomen tietää, mitä persut ajattelevat. Siihen ei 70,- palsta riitä.
Onhan sekin jotain vaikka yksipuolisestikin kommunikoidaan.
Kokonaan jätkien joukosta jouduin tapaturmaeläkkeelle. Nimeni on Topi, 86v.
Hyvää alkanutta Juhannuksen jälkeistä aikaa, kuten Yle-toimittaja JP. Taskinenkin toivottaa.
. katellaan näillä.
Juhannuksen jälkeisissä tunnelmissa:
"Siel soutaa sorsa suruton,
ja lomalaiset rannall on.
Ja taajat sääskiparvet
pimentää auringon.
Mkr.
Harmi että teillä sääskiparvet pilaa kesän.
Tämä aloitus on ihan typerä. Miksi valittaa palstasta, kun itse voi sitä kohentaa.
Eikö aloittaja ymmärrä, että täällä voi kuka tahansa tehdä aloituksen aiheesta mikä itseään kiinnostaa, eikä leikkiä mitään prinsessaa, joka odottaa, että alaisensa palvelee häntä.
On kaksi ryhmää, ne jotka tekevät avauksia ja kirjoittavat elämästään ja ne, jotka lukevat ja arvostelevat.
Kun arvostelijoille annetaan vain samaa arkielämän kuvausta, he toteavat, että palsta kuihtuu.
Ans kattoo kun tulee nollakelit ja räntäsade. Jos sitten tulisi enemmän elämää palstoille.
On suorastansa pikkurikollista mennä koneelle kun tähellist duunia pitäis tontilla toimittaa.
Vuokraisäntä jo hiukan murahteli siihen tyyliin, että voisit tontille kuuluvan heinän edes niittää tien puolelta.
. jos toimeen tartutaan.
Ne jotka haluu esiintyä, kirjottaa vaikka omien häittensä juhlista tai vaikka olis tupa täynnä vieraita, kyllä palsta on se elämän ykkösasia,
Mitä väliä sillä on? Täysin luvallista kirjoittaa elämästään täällä.
Näin minäkin olen ajatellut kirjoittaessani omista sattumuksistani ja ajatuksistani.
Tässä iässä, ja näine vaivoineni, en pysty kovin vilkasta ulospäin suuntautuvaa elämäntapaa noudattamaan vaikka haluaisinkin käydä teattereissa, konserteissa ja tuttuja tapaamassa rantakahvilassa.
Tämä keskusteluryhmä valikoitui ikäni mukaan ja olen havainnut näiden muiden keskustelijoiden joukossa olevan hyvin saman tapaisesti elämästä ajattelevia henkilöitä.
Vasta puoli vuotta täällä aktiivisena keskustelijana, olen alkanut oppia millaisia aiheita pitää välttää, esim. huumori tuntuu vaikealta lajilta jos yrittää hieman hauskemmin asian ilmaista niin kommentti poistetaan.
Koetetaan kuitenkin ymmärtää , että olemme yksilöitä jotka olemme omien tunteidemme tulkkeja ja kirjoituksemme ovat sen mukaisia.
Hyvää illan jatkoa!
tepa
Luvallista on, mutta ei pakollista tilittää joka suupalansa. Ei tosiaan ole väliä muille tavallisen pulliaisen tavallisilla tekemisillä. Siitä vaan suoltaa julkista päiväkirjaa jos se helpottaa omaa oloa.
Kirjoittajan on hyvä miettiä myös sitä, mikä lukijaa kiinnostaa.
Lukija voi valita mitä lukee.
Rekattujen kohdalla valinta helppo tehdä mutta anojen juttuja pitää ainakin vähän lukea että tietää, kannattaako jatkaa.
Rekattujen kohdalla tietää, kuka täällä määrää ja määrittelee,
kuka on olmi, kuka on perskärpänen, kuka on laahus jne.
Jos ei live elämä tyydytä, pitää pätemisen tarvettaan toteuttaa täällä. Sääliä tuollainen osattomuus herättää, kun muita jyräämällä voi tuntea itsensä paremmaksi.
Eipä tuo sinunkaan kirjoitus anna palstalle mitään.
Säälittävää toistoa kirjoitat.
Taisi kolahtaa🤣
Mikäs luulotautinen siellä siellä räpeltää?
Mukavaa päivän jatkoa. Itse lähden lintsille lastenlapsien kanssa.
Jyrääjät on niitä, jotka eivät ole paikalla olleet, kun on järkeä jaettu.
Missä sitten silloin olit?
Muistetaan kyllä, kun matroona meni ääliön vipuun.
Miksi pitäisi? Jokainen kirjoittaa mielipiteensä
Eiväthän arvostelijat ja moittijatkaan mieti, kuunnostaako heidän negatiivisuutensa ketään.
Nyt matroona teeskentelee muistamatonta, pelkää jyrääjää.
Mistä syystä laahus?
Hahaaaaa, ai ne rekatut puskista?
Minä tunnustaudun Olmiksi.
Ei ole tapahtumia elämässä, kissakin pitkästyy.
Kaverikaan ei ole päässyt kolmeen viikkoon töidensä takia, mutta kai viikonloppuna pääsee.
Sunnittelin pari vuotta sitten uimahalliin menoa, ostin uimapuvunkin, sitten vielä toisen, vieläkään en ole päässyt sinne asti.
Satelee hissukseen, ei tarvise edes ajella hautausmaalle kastelemaan kukkia.
Käyn ulkohommissa pieniä pyrähdyksiä, en jaksa enää kovin kauan rehkiä.
Mitäpä noista, kunhan itse viihdyn.
Tuo kulttuuri on minulle aika vieras sana, luen kyllä paljon, nykyisin kuuntelen äänikirjoja.
Jokin äänikirja on lähes koko ajan kuulumassa, virkkaan samalla tai touhuan jotain. Nukkumaan mennessä panen äänikirjan ajastimen puoleksi tunniksi. Siihen mennessä yleensä nukahdan jos kirja ei ole liian jäännittävä.
Ei minulla ole varsinaista mielikirjailijaa. Huomaan aika nopeasti jos kirja ei miellytä, en sitten enää kuuntele enkä osta saman kirjalijan kirjoja.
En tykkää rakkausromaaneista jos ei muusta puhuta kuin tunteiden palosta. Rikosromaneja kuuntelen aika usein. Mutta suositut kirjailijat alkavat toistamaan itseään aika usein, se tympäisee.
Eopä tässä muuta kuin odottelemaan jos telkkarista tulisi jotain katsottavaa.
Sinulla on nuori kaveri, kun vielä on työelämässä.
On hän nuorempi.
Ei me sitä paljon mietitä, olen sattunut syntymään aikaisemmin.
Kyllä hän huomioi korkean ikäni, kantaa puut mökkiin lähtiessään ja tekee raskaammat työt käydessään.
Meillä vain käy hyvin yhteen, nauretaan paljon eikä tarvitse esittää mitään, voidaan olla hyviä sellaisina kun olemme.
Se on kiva se!
Vai palsta kuihtuu ?
Muutama vuosi sitten täällä kirjoitteli hyvin pieni määrä ihmisiä,
ehkä 3-5 ja jos tänne joku muu kirjoitti tuli hiljaisuus.
Joku saattoi ryhmästä saattoi ihmetellä "kuka tämä on, tunnetaanko
me se ?"
Arvasivat, mitä tuleman pitää, kun paikalle pamahtaa tämä sakki.
Ketjun kuihtuminen ei varmasti ketään sureta.
Olitko yksi heistä?
Tuo on täyttä puppua.
Pois Nadari. brasilialainen nais bodari meni pois
älkää tehkö kotona
https://centronoticiasvenezuela.com/muere-cintia-goldani-fisicoculturista/
Ei täällä kukaan edes hattuile.