Muualla  sivistysvaltioissa   asunnun  ratsaamiseen  tarvitaan
OIKEUDEN  PÄÄTÖS
Suomessa   oman  asunnon   turva on  hyvin heikko   muihin  sivistysvaltioihin  verrattuna!
Suomessa poliisi itse päättää uhrin asuntoon tunkeutumisesta ja ratsaamisesta
16
391
Vastaukset
- AnonyymiVähän sinne päin. Asunnon ratsaamisella tarkoitetaan ilmeisesti kotietsintää. Kotietsinnästä päättää pidättämiseen oikeutettu virkamies, kun kotietsinnän edellytykset täyttyvät. Pidättämiseen oikeutettuja virkamiehiä on muuallakin, kun vain poliisissa. Erityisestä kotietsinnästä päättää tuomioistuin. Se on ainoa, missä kotietsintään tarvitaan lupa, muutoin kotietsintä tehdään määräyksestä, tai ilman määräystä. 
 Jokainen poliisi saa suorittaa kotietsinnän ilman pidättämiseen oikeutetun viranomaisen määräystä silloin, kun etsinnän toimittaminen on asian kiireellisyyden vuoksi välttämätön.
 Hyvänä esimerkkinä esim. huumekauppiat, jotka ehtisivät vetää huumeet alas WC:n pöntöstä, ellei poliisi ennättäisi sitä estää.- AnonyymiTotta! 
 Kotietsintä voidaan suorittaa myös autoon tai auton tavaratilaan.
 Kun kotietsintä tehdään niin käytännössä se vaatii aina vähintään kahden poliisin paikallaoloa, koska kotietsinnän suorittamisesta pitää koko ajan pöytäkirjaa.
 Kotietsinnän kohteena olevan tilan haltijalla on oikeus kuvata kotietsintä. Tuo oikeus on jopa sen verran merkittävä, että poliisin pitää jopa hetki odottaa, jos haltija haluaa hakea jostain itselleen kuvaamisvälineet (muutamia minuutteja).
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Totta! 
 Kotietsintä voidaan suorittaa myös autoon tai auton tavaratilaan.
 Kun kotietsintä tehdään niin käytännössä se vaatii aina vähintään kahden poliisin paikallaoloa, koska kotietsinnän suorittamisesta pitää koko ajan pöytäkirjaa.
 Kotietsinnän kohteena olevan tilan haltijalla on oikeus kuvata kotietsintä. Tuo oikeus on jopa sen verran merkittävä, että poliisin pitää jopa hetki odottaa, jos haltija haluaa hakea jostain itselleen kuvaamisvälineet (muutamia minuutteja).Harvoin ihmisen koti on auton tavaratilassa, tai autossa. Kun jotain etsitään paikasta, mikä ei ole ihmisen koti, niin silloin tehdään paikan etsintä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Totta! 
 Kotietsintä voidaan suorittaa myös autoon tai auton tavaratilaan.
 Kun kotietsintä tehdään niin käytännössä se vaatii aina vähintään kahden poliisin paikallaoloa, koska kotietsinnän suorittamisesta pitää koko ajan pöytäkirjaa.
 Kotietsinnän kohteena olevan tilan haltijalla on oikeus kuvata kotietsintä. Tuo oikeus on jopa sen verran merkittävä, että poliisin pitää jopa hetki odottaa, jos haltija haluaa hakea jostain itselleen kuvaamisvälineet (muutamia minuutteja).”Kotietsinnän kohteena olevan tilan haltijalla on oikeus kuvata kotietsintä.” 
 Ilmeisesti kotietsintää ei saa tehdä jos tilan haltija ei ole kotona?
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:”Kotietsinnän kohteena olevan tilan haltijalla on oikeus kuvata kotietsintä.” 
 Ilmeisesti kotietsintää ei saa tehdä jos tilan haltija ei ole kotona?Saa tehdä. 
 Haltijalle tai hänen edustajalleen on varattava tilaisuus olla läsnä, jos se ei viivästytä etsinnän toimittamista merkittävästi. Se, että tätä varattua tilaisuutta ei käytetä, ei myöskään estä etsinnän toimittamista.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Saa tehdä. 
 Haltijalle tai hänen edustajalleen on varattava tilaisuus olla läsnä, jos se ei viivästytä etsinnän toimittamista merkittävästi. Se, että tätä varattua tilaisuutta ei käytetä, ei myöskään estä etsinnän toimittamista.Ok, eli mitään mahdollisuutta mihinkään salaisiin kotietsintöihin ei siis ole. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:”Kotietsinnän kohteena olevan tilan haltijalla on oikeus kuvata kotietsintä.” 
 Ilmeisesti kotietsintää ei saa tehdä jos tilan haltija ei ole kotona?Väärin. Jos tilan haltija lähtee vaikka ulkomaille kuukauden lomalle, niin ei poliisi jää odottelemaan. 
 5 §
 Läsnäolo kotietsinnässä
 Sille, jonka luona kotietsintä toimitetaan, tai hänen poissa ollessaan jollekin paikassa asuvalle, työskentelevälle tai muuten luvallisesti oleskelevalle on varattava tilaisuus olla etsinnässä saapuvilla ja kutsua siihen todistaja. Tilaisuutta ei tarvitse varata, jos se viivyttäisi toimitusta merkittävästi.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Väärin. Jos tilan haltija lähtee vaikka ulkomaille kuukauden lomalle, niin ei poliisi jää odottelemaan. 
 5 §
 Läsnäolo kotietsinnässä
 Sille, jonka luona kotietsintä toimitetaan, tai hänen poissa ollessaan jollekin paikassa asuvalle, työskentelevälle tai muuten luvallisesti oleskelevalle on varattava tilaisuus olla etsinnässä saapuvilla ja kutsua siihen todistaja. Tilaisuutta ei tarvitse varata, jos se viivyttäisi toimitusta merkittävästi.**Tilaisuutta ei tarvitse varata, jos se viivyttäisi toimitusta merkittävästi.*** 
 Joitakin vuosia sitten poliisi sai pyyhkeitä, kun ei varannut asunnon haltijalle tilaisuutta olla läsnä kotietsinnässä. Kotietsinnän ajankohtana asunnon haltija oleskeli Turussa. Kotietsintä tehtiin Helsingissä. Tuomioistuimen mukaan poliisin olisi pitänyt noutaa asunnon haltija Turusta Helsinkiin. Entä, jos haltija olisi ollut Rovaniemellä, tai vaikka Lontoossa ?
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:**Tilaisuutta ei tarvitse varata, jos se viivyttäisi toimitusta merkittävästi.*** 
 Joitakin vuosia sitten poliisi sai pyyhkeitä, kun ei varannut asunnon haltijalle tilaisuutta olla läsnä kotietsinnässä. Kotietsinnän ajankohtana asunnon haltija oleskeli Turussa. Kotietsintä tehtiin Helsingissä. Tuomioistuimen mukaan poliisin olisi pitänyt noutaa asunnon haltija Turusta Helsinkiin. Entä, jos haltija olisi ollut Rovaniemellä, tai vaikka Lontoossa ?Tuosta voinee päätellä, että n. 3 tunnin viivytys ei ole riittävä syy olla järjestämättä tilan haltijalle mahdollisuutta olla paikalla. Jäämme odottamaan vastausta, olisiko esimerkiksi vuorokausi merkittävä viivytys. 
- AnonyymiNiin ja tarkennus että tämä on se Suomen Mafia. Johtaja oli tosiaan joku Aarnio tai vastaava. Aseet aina mukana ja voivat halutessa vaikka niputtaa käsirautoihin. Miekkatunnus josta tunnistaa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Totta! 
 Kotietsintä voidaan suorittaa myös autoon tai auton tavaratilaan.
 Kun kotietsintä tehdään niin käytännössä se vaatii aina vähintään kahden poliisin paikallaoloa, koska kotietsinnän suorittamisesta pitää koko ajan pöytäkirjaa.
 Kotietsinnän kohteena olevan tilan haltijalla on oikeus kuvata kotietsintä. Tuo oikeus on jopa sen verran merkittävä, että poliisin pitää jopa hetki odottaa, jos haltija haluaa hakea jostain itselleen kuvaamisvälineet (muutamia minuutteja).Entäs tämä... Kotietsintä minun nimissä olevaan asuntoon. Antoi luvan ja se kattoi ko kiinteistön. Mut sitten.. Pihassa lukittu isän auto. Halusivat avaimen. Sanoin että se on isäni auto. Katsokaa kilvet. Harmiksi avaimet oli asunnossa pöydällä ja menivät niillä autoon kollaamaan autoa joka ei ollut edes minun? Oli lainassa tuona päivänä kyllä, mutta lupa antoi ymmärtää kiinteistön ja läheistön minun nimissä. EI ISÄN. Kysyin tätä enkä saanut vastausta saako noin tehdä. Ei löytynyt niin sitten mitään. Mitä tuossa sattui en tiedä. Kopissa iltaan syyte VARKAUS. ??? En ollut kyllä varastellut.. Auto vastasi kuulemma rakeiseen kuvaan sedan ja väri sama. Merkkiä ei voinut arvata..ok kuljettajaa ei näkynyt. Melkein syyte jonkun toisen keikasta että missä tuossa oli raja? Oli kiva palauttaa se auto mullin mallin. Isä siinä kysyi että apinalaumaako sillä kuskasin ? Sanoin että ei kun Poliisia.. 
 
- AnonyymiKuten tästäkin huomataan SUOMI EI OLE OIKEUS / SIVISTYSVALTIO! 
 Muualla kuten USA on Suomea paljon enemmän huume kulttuuria ja siellä vaaditaan Oikeuden päätös kun ihmisen asuntoon tunkeudutaan!- AnonyymiAi että USA on sinun vertailukohtasi sivistysmaaksi? 
 Maa, jossa muun skeidan ohella suunnilleen kirjoitusvirhe kotietsintäluvassa kaataa vaikka törkeän huumausainerikoksen tuomion, vaikka syyllisyydestä muutoin ei ole epäilyksen häivää.
 Mielummin asun tässä sivistymättömässä Suomessa, kuin sinun määritelmäsi mukaan "sivistyneessä" USA:ssa.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ai että USA on sinun vertailukohtasi sivistysmaaksi? 
 Maa, jossa muun skeidan ohella suunnilleen kirjoitusvirhe kotietsintäluvassa kaataa vaikka törkeän huumausainerikoksen tuomion, vaikka syyllisyydestä muutoin ei ole epäilyksen häivää.
 Mielummin asun tässä sivistymättömässä Suomessa, kuin sinun määritelmäsi mukaan "sivistyneessä" USA:ssa.Se tuossa ehkä olikin villakoiran ydin, että USA:ta ei voi varsinaisesti pitää minään sivistysvaltiona, mutta silti sielläkin sentään pitää olla oikeuden päätös kotietsinnästä. Siellähän toki saa myös pamauttaa kutsumattomat vieraat hengiltä jos trespassaavat kovinkin… 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Se tuossa ehkä olikin villakoiran ydin, että USA:ta ei voi varsinaisesti pitää minään sivistysvaltiona, mutta silti sielläkin sentään pitää olla oikeuden päätös kotietsinnästä. Siellähän toki saa myös pamauttaa kutsumattomat vieraat hengiltä jos trespassaavat kovinkin… Kotia arvostetaan siellä, vaikka muuten kehitysmaa onkin. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Se tuossa ehkä olikin villakoiran ydin, että USA:ta ei voi varsinaisesti pitää minään sivistysvaltiona, mutta silti sielläkin sentään pitää olla oikeuden päätös kotietsinnästä. Siellähän toki saa myös pamauttaa kutsumattomat vieraat hengiltä jos trespassaavat kovinkin… Niin, kumpikin puhuu sitä sivistysvaltiota vastaan. Se, että aivan ylimitoitetutkin voimankäyttötoimet ovat sallittuja, vaikka puolustettavana ei välttämättä ole kuin aineellista omaisuutta, ja se, että lainvalvonta pahimmillaan halvaantuu täysin muotoseikkoihin, ovat kumpikin päinvastaisia merkkejä "sivistyksestä". 
 Oikeissa sivistysvaltioissa lainvalvontainstituutioiden toimivaltaa pyritään tasapainottamaan tehokkuuden kohteen oikeusturvan välillä, ja haettaessa vastuuvapautusperustetta muuten rikolliselle väkivallalle, tulee noudattaa tarkoitussidonnaisuus- ja välttämättömyysperusteita ja vähimmän haitan periaatetta.
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset758312
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti905747
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1004521
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut463901
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät443655
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi613606
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään273256
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133060
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k572869
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral972843