Tekniikan Maailmassa 9/2024 väitetään kahteen otteeseen, ettei mopolle ole tehorajaa.

Anonyymi-ap

Onko oikeasti näin?

Saako mopon (L1e) virittää vaikka minkälaiseksi tykiksi, kunhan iskutilavuus ei ole yli 50 cm3 eikä kulje yli 45 km/h? Saisi ärhäkkää kiihtyvyyttä mikä tekisi ajamisesta hauskempaa.

Kierrosrajoittimella ja välityksillä nopeuden saa aisoihin.

Traficomin sivuilla L1e-luokan kohdalla mainitaan "suurin jatkuva nimellisteho tai nettoteho ≤ 4000 W ". Muualla netissä lukee että tehoraja koskee vain sähkömoottoreita, polttomoottoreille on vain 50 cm3:n iskutilavuusraja.

Tekniikan Maailma väittää, ettei tehorajaa ole.

MIKÄ ON TOTUUS?!?!?

9

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      totuus on että mopoa ei saa virittää.

    • Anonyymi

      No ei kukaa varmaa sitä mopoa kiihtymistä varte viritä. Kunhan vaa haluaa opetella keulia tai kikkailla mopol. Itel 86cc ja pysäyttänykki kerran mut ei ne sitä huomaa, yleensä vaa äänestä itkee.

    • Anonyymi

      TOTUUS on, että mopossa saa olla vaikka 16kW tehoa.
      Mopoa koskee vain nopeus- ja moottorin tilavuusrajoitus.
      Sähkökäyttöisessä mopossa on nopeus- ja tehorajoitus.

    • Ihan mahdollista ettei tehorajaa ole, mutta iskutilavuus on iso rajoite..kierrosherkkyyden kasvattaminen ainoa keino, mutta enemmän tehoa vaatii lisää ilmaa ja polttoainetta..laita siihen turbo! :D ..mulla kokemusta lähinnä moottoripyörästä ja omasta Firebladesta oli poistettu imuilmanoton rajoitin..ei sekään huipputehoa juurikaan nostanut, mutta alakierroksille lisää tehoa ja vääntöä…jaksoi keulia vielä kolmosvaihteellakin eli yli 200 km/h vauhdissa…

    • Anonyymi

      Liikenteessä pitää noudattaa liikennesääntöjä ja tulee liikkua sallituilla ajoneuvoilla.

      • Anonyymi

        Niin, mutta sitä ei kysytty.
        kysyttiin on onko 16 kiloWattinen mopo laillinen, jos siinä on maks. 50 kuutioinen kone ja se kulkee maks. 45 kilometriä tunnissa.


    • Anonyymi

      Jos valmistaja on saanut sille tyyppihyväksynnän on ajoneuvo laillinen.
      Itse viritetty ei täytä alkuperäisen tyyppihyväksynnän ehtoja ja on siten laiton.

    • Anonyymi

      Kun on kaksi rajaa. Kuutiotilavuus ja huippunopeus, niin tehtoa ei tarvitse rajoittaa.
      Mutta jälkilöylynä lainsäätäjä on määrännyt, että mopon omistaja ei saa tehdä sellaisia toimenpiteitä mopon rakenteeseen, jotka muuttavat joko huippunopeutta tai kuutiotilavuutta.

      • Anonyymi

        Huippunopeus ei nouse, jos kierrosrajoittimeen ja välityksiin ja rengaskokoon ei kosketa. Joissakin mopoissa on nopeusrajoitin eli välityksen pidentäminenkään ei nosta nopeutta.

        Rakenteellinen nopeus on toteutettu rajoittimella.

        Tällaisesta moposta voisi tehdä pirteän laillisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      79
      7655
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      74
      7384
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      166
      6049
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      55
      4926
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4149
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3870
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3522
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3507
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      94
      2899
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2542
    Aihe