hei,
Kävin noutamassa, eilen uuden tietokoneeni. Huoamsin, että siihen oli jätetty fanmate asentamtta. KIva se kuitenkin olisi siihen saada kone hurisee aikalailla vaikka on nexusen breeze kotelossa.
noh tiedustelin sitten liikkeestä miksei fanmatea ole paikalleen laitettu.
vastaus oli tämä
"Asennusryhman kanssa juteltuani syy pois jättämiseen on seuraava:
Käynnistyksen aikana säädin aiheuttaa järjestelmän kaatumisen. Laitteisto
ei tunnista säädintä. Voimme asentaa säätimen, mutta emme voi taata
järjestelmän vakautta, valitettavasti."
Eli onko tuo mahdollista mikä sen voisi kaataa??
Emolevy on asus A8V deluxe
prossuna AMD ATHLON 64 3200 S939 TRAY WINCHESTER
ja se tuuletin on ZALMAN CNPS7700ALCU
Eli missähän vois olla vika onko kellään kokemusta vaastaavasta?
Fanmate 2 kaataa koneen?
3
751
Vastaukset
- pidä se
No ei tietenkään itse fan mate kaada konetta.. hehe! aika hauska ajatus:). Mutta luultavasti kyse on ollut siitä et niillä on ollut se fan mate minimi asennossa, eli tuuletin on pyörinyt hiljakseen, eli ei ole jäähdyttänyt silloin tarpeeksi ja prossu on ylikuumentunut, niin silloin se kaatuu:). Eikä semmosta konetta ole olemassakaan joka "tunnistaa fan maten".
- jatquu....
Tai sitten tuuletin ei ole edes käynnistynyt fan mate paikallaan. Muistaakseni alle 5v ei saa olla fan matelle.
- Famicon
"Some mainboards do not boot if the rotation of the CPU fan is below a certain number of RPM"
Nappi kaakkoon
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14310278Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-729843Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056839Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2135288- 1734999
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1563838- 822681
- 1702641
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662481- 582302