Mdf paneelista kokemuksia?

Fdm

Onko käytännön kokemusta mdf-paneelin käytöstä seinissä?

Kestääkö valkoinen mdf-paneeli seinässä siistinä siinä kun maalattu puupaneelikin?

Tarkoitus paneloida eteisen ja rappukäytävän seinät tällaseksi: http://www.listatalo.fi/sisustus/

5

2178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puutalonmies

      esim. listoituksissa ei mdf:ää saa käyttää missään kosteassa paikassa...

      suosittelen aitoa puuta - muista 70-80-lukujen lastulevyvillityksen kokemukset.

      toisaalta: sisäpintoja remontoidaan aika usein. jos tarkoitus on tehdä homma uusiksi kymmenen vuoden kuluttua niin sen kun vaan.

      • fdm

        Näistä kun ei ole mitään kokemusta ni mitä puupaneelia sitten kannattaisi ostaa että pääsen samanlaiseen lopputulokseen kun linkissä?

        Vähäoksainen kuusi-helmipaneeliko? Entä käsittely? Tarviiko käyttää oksalakkaa? Entä millä maalilla kestävä pinta? Lakataanko vielä maalauksen jälkeen?


      • Kehäkukka
        fdm kirjoitti:

        Näistä kun ei ole mitään kokemusta ni mitä puupaneelia sitten kannattaisi ostaa että pääsen samanlaiseen lopputulokseen kun linkissä?

        Vähäoksainen kuusi-helmipaneeliko? Entä käsittely? Tarviiko käyttää oksalakkaa? Entä millä maalilla kestävä pinta? Lakataanko vielä maalauksen jälkeen?

        Eteisen pystypanelit hion, pyyhin pölyt kostealla, laitan oksakohtiin oksalakan, otex ja pariin kertaan empire. Sanoivat eilen starkilla, että silti ajan saatossa saattavat oksakohdat kellastua... Hope not !


    • ana

      Mdf:n valmistus kuluttaa paljon energiaa, koska puu hiotaan äärimmäisen hionoksi pölyksi. Energiankäytön vuoksi mdf on kaikkea muuta kuin ekologista. Sitä pitäisi käyttää korkeintaan sellaisissa paikoissa, joissa ei ole tarjolla puusta valmistettua vaihtoehtoa.

    • PeePee

      Aikeissa olisi laittaa mdf-paneelia keittiön ylä- ja alakaappien väliseen seinätilaan. Olisi kivan näköinen ja paljon nopeampi asentaa kuin laatat.

      Minua puolestaan askarruttaa kosteudenkesto. Keittiössä kuitenkin roiskuu kun kokkaillaan. Pakettiin on merkitty kuitenkin pisarankuvia, eli voisi olettaa että tavara kestää kosteutta ainakin jonkin verran. Rautakauppias taasen ei suositellut mdf:ää keittiön välitilaan.

      Mutta käyttäjien kokemuksia olisi kiva kuulla kosteudenkeston suhteen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      88
      4397
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      20
      2817
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2684
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1886
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1736
    6. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      152
      1530
    7. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      125
      1511
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      111
      1471
    9. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      282
      1409
    10. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      94
      1360
    Aihe