Miten Orimattilalaiset pukeutuu niin mauttomasti. Nyt hellepäivinä on näkynyt jos jonkinlaista tallaajaa. Hiki vaan valuu kun paikalliset kulkee takki päällä liki 30 asteen helteessä. Muutenkin kun katselee paikallisten menoa ei voi kun ihmetellä että tällainen peräkylä löytyy vain noin tunnin ajomatkan päässä helsingistä. Helsingissä osaavat pukeutua ja muutenkin väki on terveempää ja ryhdikästä.
Kuvottavaa
Anonyymi-ap
18529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Taas joku tyhmä trolli yrittää saada ihmiset tappelemaan keskenään paremmuudesta. Täällä asuu normaalin näköisiä ihmisiä, ihan niin kuin pääkaupunkiseudullakin. Ei sielläkään mitään tyyli-ikoneita astele, 98% ihan taviksia.
Jokainen tyylillään, käännä katse pois, jos et tykkää
"tappelemaan keskenään paremmuudesta."
Outoa jos näin käy. Minua oksettaa jokainen joka arvostelee näin muita. Enemmänkin tässä nousee karvat pystyyn ja ihmiset suuttuvat, kun heidän itsemääräämisoikeuttaan kyseenalaistetaan ja kehoa/vaatteita arvostellaan. Se on todella törkeää käytöstä.
Ulkoilutakki ja kumisaappaat on monen Orimattilalaisen varusteet helteellä. Ettei polla palele.
Johtuu yksinkertaisesti siitä syystä kun Orimattilassa on paljon persuja, pukeutuminen ja tavat sen mukaisesti.
"Hiki vaan valuu kun paikalliset kulkee takki päällä liki 30 asteen helteessä."
Raksamiehet on vissiin sun mieleen sitten. Ilmanpaitaa vain hommissa turvallisuudesta välittämättä?
..."väki on terveempää ja ryhdikästä."
kuvottava - hiki - terveys - ryhti ?
En osaa sanoa mitä aloittaja oikein HALUSI siis nähdä. Vaatteet on jokaisen oma asia eikä ole ohikulkioiden asia tarkastaa kenenkään "terveyttä" ja "ryhdikkyyttä". Muistutan silti että toisen seksuulissävytteinen kommentointi on ainakin nykyään siis laitonta. Vaikka siellä menisi nainen vähissä vaatteissa, häntä ei siis saa mitenkään kommentoida. Myöskään miesten peppuja ei saa. Laki ei erottele sukupuolta. Ihmiset eivät myöskään ole tyhmiä eli kaikenlaiset kiertoilmaisutkin on kielletty. Katsoi aloittajan viestiä siis miten tahansa, niin ei tossa ollut kyllä järkeä. Jonkun pitäisi vain lopettaa tiirailemasta muita.
...En siis osaa kuvitella mitään järkevää syytä sille että ventovieras suuttuisi siitä ETTEI NÄE TOISEN RUUMINRAKENNETTA/RYHDIKKYYTTÄ joten laista...
Juuri jossain oli että Ylilaudalla levitellään seksuAAlissävytteisiä kuvia ja joku lainoppinut väitti ettei se muka ole laitonta. No, selitys oli että henkilöiden kasvot on peitetty ettei voisi muka tunnistaa. Taisi myös olla asianomaisrikos että niiden naisten ITSE pitäisi tosta tehdä rikosilmoitus. Hyvä että yritetään parantaa näitä, mutta naisten oikeudet on kyllä surkeat tässä maassa.
Miehillä on vaikeaa vain koska...? Niin mikä siinä nyt voi olla niin vaikeaa? Netistäkin löytää kaikenlaista, joten ei tarvitsisi enää "eläviin" naisiin kajota. No, mutta kun lakia uudistettiin niin aluksi uutisissa oli tällaisia:
"3. Seksuaalinen ahdistelu
Voimassa oleva säännös kattaa [jo] koskettelemalla tehdyt teot. Jatkossa ahdisteluksi katsotaan koskettelun lisäksi myös sanailut, viestittelyt, kuvien lähettämiset, itsensä paljastamiset tai muut seksuaaliset teot. Niiden tulee olla sellaisia, jotka voivat loukata kohteen seksuaalista itsemääräämisoikeutta.
4. Seksuaalisen kuvan levittäminen ilman lupaa
Myös seksuaalisen kuvan tai videon laajalle piirille lähettäminen eli levittäminen ilman kohteen suostumusta on uuden lain mukaan rangaistavaa. Tässäkin ideana on, että teko loukkaa olennaisesti seksuaalista itsemääräämisoikeutta"
..."levittäminen ilman lupaa"
Ylipäätänsä tuo kaikki on laitonta eikä kenelläkään ole mitään missään muodossa oikeutta ventovieraisiin ohikulkijoihin. Vaikka joku ihminen on tällä samalla planeetalla kanssasi, niin se ei tarkoita että sinulla on oikeus häneen.
Syitä ei teille selitetä, koska SEKÄÄN ei kuulu teille. Mikään ei kuulu teille. Ei on ei. Kukaan ei riko lakia tai teidän oikeuksianne siinä, kun jossain menee ventovieras, jota ette ymmärrä.
Ketjun aloittajalle: jokainen taaplaa tyylillään ja ainahan voit sinne Hesoihin muuttaa jos siel on niin hienoa ja tyylikkäitä ihmisiä.
Nähhää ärräl kaffil.
T: Keijo
Esim. KAIKKI romani- tai musliminaisiin kajoaminen on kiellettyä. Olette häiriintyneitä eikä toisten kehot kuulu teille milläänlailla.
...Peittää nainen itsensä - Se ei kuulu sinulle.
Nainen EI peitä itseään ja kulkee helteellä pikkuvaatteissa - Sekään ei kuulu sinulle.
Naiset ja heidän kehonsa eivät kuulut teille. Miehistä tässä tuskin oli kyse, kun miehet kesähäissäkin ovat siis takki yllä. Ei HEITÄ siitä kritisoida. Jollekin on vain ongelma, jos ei pääse tiirailemaan naisten kehoja. Omituinen tarve.
Aloittajaa puhuu totta. Itse laitan aina puvun ja krakan kaulaan ja otan myös alligaattorin nahasta tehdyn salkun mukaani kun menen ostamaan lidlistä punaista keskaria. Tuo 24 tölkkiä mahtuu juuri hyvin salkkuuni eikä naapurini näin ollen osaa epäillä että olen rapajuoppo, käytän myös reilusti hugo boss hajuvettä ettei edellisen päivän juopottelu tuoksu läpi.
Pointtini oli että kulissit täytyy pitää pystyssä, koska olisihan se kamalaa jos naapurini tietäisivät totuuden että olen vain sossupummi.
Keskustelun taso on mitä huikein. Orimattilaa parhaimmillaan.
Otin viestisi v*ttuiluna, mutta kieltämättä joo. Jäin pohtimaan ketjua ja se on todellakin parasta rakentavaa keskustelua pitkään aikaan täällä :) Kiitos siitä.
Pitää pukeutua hyvin että ei vattu jäädy
Terveisin
Erite mummo
Taidat itse olla kuvottava,jokainen pukeutuu miten haluaa,ett ainakaan naisia saa,kun on vielä varaa arvostella.
Harva Orimattilalainen mies edes omistaa kunnon vaatteita. Suurin osa kulkee samat lumput päällään kesät talvet. Varsinkin vanhempi väki on vatsakasta lökäpöksyistä porukkaa.