"Griffinin mukaan Temu tekee salaa rahaa käyttäjien tiedoilla ja muuttaa asennuksen jälkeen oikeuksia puhelimessa saadakseen pääsyn lähes kaikkeen puhelimen tietoon. Kanteessa väitetään, että sovelluksella on pääsy muun muassa puhelimen kameraan, käyttäjän sijaintiin, yhteystietoihin, tekstiviesteihin ja muihin sovelluksiin.
Toukokuussa eurooppalaiset kuluttajajärjestöt valittivat viranomaisille ja EU-komissiolle, että Temu ei ole tarjonnut kuluttajille laissa määriteltyä kuluttajansuojaa ja lisäksi se käyttää manipuloivia käytäntöjä, jotka rikkovat EU:n uutta digipalvelulakia."
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000010529741.html
Minulle riitti kun olisi pitänyt kirjautua nähdäkseen edes tuotteet, ei kiitos.
Temu on haittaohjelma
Anonyymi-ap
4
579
Vastaukset
- Anonyymi
ei oo älypuhelinta
- Anonyymi
Käyttää vain tietokoneella, ei sovellusta puhelimeen.
- Anonyymi
Huijaa ne tietokoneellakin.
- Anonyymi
"tekee salaa rahaa käyttäjien tiedoilla"
No, google,intel,microsoft jne jne jne, tekee samaa, eikä tarvi edes salailla sitä hehe
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172263Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671519Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061450Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61352Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681295Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell751175Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.361131Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311077En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521046