Onko totta, että Pietarissa saa museoista ym. nähtävyyksistä hyviä alennuksia opiskelijakortilla? Eremitaasiin kuulemman pääsisi ilmaiseksi sisälle.
Opiskelijakortti
Katti
4687
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oikein olet informoitu. Lähes kaikista suuremmista pietarilaisista museoista saa opiskelijakortilla alennuksia sisäänpääsyalennuksia, niin ulkomaalaisella kuin venäläiselläkin kortilla. Ja Eremitaasiinkin pääsee esimerkiksi SYL:n kortilla täysin maksutta sisään.
Daa, oikeassa olet. Olen minäkin kuullut että nykyään pääsee ihan suomalaisellakin opiskelijakortilla Ermitaasiin ilmaiseksi.
Itse pääsin suomalaisella opiskelijakortilla halvemmalla sisään Poliittisen historian museoon Gorgovskajalla. Muistaakseni lasten hinnalla.
Nový most
Myös Piirityksen museo ja Dostojevskimuseo antavat tuntuvat alet opiskelijakortilla. Kyseisten museoiden kassamummot antavat helposti myös venäläisopiskelija-alennuksen, kunhan tarpeeksi lirkuttelee.
yritin olla näppärä ja näytin säästön toivossa Moskovassa museonkassamummolle ISIC-korttia selittäen että kyllä se on suomalainen opiskelijakortti. Mummo hermostui ja informoi huutaen että kyseessä ei suinkaan ole opiskelijakortti vaan läpyskä, jolla nuorehkot ei-opiskelevat ihmiset saavat esim alennuksia lentolipuista. Arvaa sainko edes aikuisen lippua tuon yrityksen jälkeen..... No en, sillä mummon mukaan mun kohdalla liput olivat loppu, mutta pitkä jono takanani pääsi kyllä sisälle. Ei siis kannata aliarvioida vastapeluriaan tuossakaan tilanteessa ;)