Sinulla on varsin outo käsitys kaikista mahdollisista asioista.
Kun tunnet yhden köyhäksi olettamasi mopokorjaajan Hua Hinista, ilmoitat asian niin että "ei ole kaksinen thaimaalaisen rooli".
Kun lähikaupasta on maito loppu, kerrot sen olevan loppu koko Thaimaasta. Kun thaimaalaisen minimipalkka on 300 euroa, ilmaiset sen niin että thaimaalaiset tienaavat 300 euroa kuukaudessa ja sillä pitää pärjätä.
Kun keskieläke on Suomessa 1900 euroa, annat ymmärtää ettei se kenelläkään ole suurempi vaan pienempi ja että se on ainoa toimeentulo koska ymmärryksesi mukaan kenelläkään ei ole säästöjä, sijoituksia eikä omia asuntoja.
Matematiikka on todella yksinkertaista, eikä näissä yhden miehen yrityksissä mitään suurta vaihtoa aikaiseksi saa, kun tulonlähde koostuu alle viideosasta myyntivoittoa.
Aikoinaan kun vaihto kävi kymppimillin luokassa, tein useimpina vuosina noin nollatulosta, enkä nostanut koskaan pääomatuloja. Työntekijöiden palkat ja sotukulut oli siitä summasta yli 2 milj €.
Yhden miehen firmana tulos on luokkaa 93% ja nostin pelkästään pääomatuloja kymmenen vuoden ajan. Vasta korona-aikana aloin taas maksaa itselleni palkkaa, koska saan runsaat verovähennykset.
Jos haluat kadehtia touhun rahoittajaa, niin hän tienasi vuosina 2017-2022 vuorokauden jokaisena tuntina 1027 euroa pääomatuloina ja palkkatuloina 250 000 euroa vuodessa siihen päälle.
Viime vuosi oli hänellä heikompi kuin minulla, oli suvantovaihe asuntomyynnissä.
Saariköyhyyden vesipää menee aivan sekasin kun aletaan puhua miljoonista, kun jo ne kuuluisat "tuhannen bahtin aamiaisetkin" saavat pään sekaisin ja kirjoittelemaan asioista joista ei tiedä mitään.
"Mikään kunta, ei edes Vantaa myy kenellekään kerrostaloa joka omilla vuokratuotoillaan kustantaa remontit ja jossa tehty ne perusparannukset"
-Sikäli tuo on totta että ei myy kelle vaan, vaan sellaiselle johon he luottaa koska homma on toiminut aiemminkin ja kontaktia on ollut jo 13 vuotta. Rahoitusmuodolla ei ole väliä ja minä olin siitä poikkeuksellinen tapaus, ettei pankkia tarvittu laisinkaan.
Oli ihan hilkulla etten lainoittanut koko remonttia. Kävi hyvä säkä, sillä korkojen nousu olisi maksanut maltaita. Tosin minulla olisi koko ajan ollut resurssit maksaa laina heti pois.
Olen maksanut omasta pussista kaikki ne asiat, jotka kuuluu taloyhtiölle, eli rappukäytävät, LVI, vesieristeet töineen, kattojen fiksaukset, ikkunat vaihtotöineen, ilmanvaihdon tasapainotuksen, lämmönjakohuoneen päivityksen, alaovet, asfaltoinnit parkkiruutuineen, nurmialueiden kunnostuksen, leikkipaikan uusimisen ja uuden grillikatoksen.
Älä Saarikurjuus opeta isääsi taas naimaan. Se kun todistettavasti osaa jo. On muuten aika helppoa pitää tässä vaiheessa hallituksen kokouksia, kun omistaa 100% asunto-osakeyhtiöstä.
Minä päätän kuka siivoaa, kenet palkkaan isännöitsijäksi ja kenelle annan huollot. Minä päätän miten taloyhtiön kassaa käytetään missä järjestyksessä mihinkin.
En muuten olisi viitsinyt näistä jauhaa, mutta kun aloit kutsua minua "polleilijaksi" ja aloitkin itse polleilemaan 4800 euron eläkkeen korotuksistasi vuositasolla, niin pistin vähän palautetta että ihan hyvin täälläkin pärjätään.
Käytät narsismi- termiä ihan väärissä paikoissa. Aamulenkkeily ja rahan ansaitseminen eivät liity narsismiin millään tavalla.
Rahan käyttämiseen se voi liittyä. Jos käyttäisin rahaa ja aikaa vain itseeni ja pitäisin muita alempina, niin silloin se liittyisi ainakin itsekkyyteen, jos ei narsismiin. Se voisi johtua myös vainoharhaisuudesta, että kokee muiden käyttävän hyväksi.
Minä laitan aina ja kaikessa perheen hyvinvoinnin etusijalle eikä siihen käytetyt rahat ole koskaan harmittaneet. Perheelle ne on nämä talot rakennettu ja autot hommattu vaimollekin. Itselle riittäisi vallan hyvin kaksio nykyaikaisesta kerrostalosta.
Hän pärjäisi ihan kivasti ilman minuakin sillä oli hyvissä tienesteissä kun tavattiin ja oli jo oma maksettu uusi omakotitalokin kaikilla mukavuuksilla, jossa vaan äitinsä asuu nyt.
Se oli varsin hyvin silloin vain 27 vuotiaalta thaimaalaiselta tytöltä ja se ettei ollut panettanut itseään paksuksi millään ohikulkijalla, kuten Saarisuutarin eukko.
2010
Päivitetty omanapanapailu.
1
132
Vastaukset 1
- Anonyymi
Paljonko tienaat netto hereilläolotunteinasi?
Seuraavaan kommentointi lienee sallittu:
Olen maksanut omasta pussista kaikki ne asiat, jotka kuuluu taloyhtiölle, eli rappukäytävät, LVI, vesieristeet töineen, kattojen fiksaukset, ikkunat vaihtotöineen, ilmanvaihdon tasapainotuksen, lämmönjakohuoneen päivityksen, alaovet, asfaltoinnit parkkiruutuineen, nurmialueiden kunnostuksen, leikkipaikan uusimisen ja uuden grillikatoksen.
LVI-työt kerroit suoritetun ja kylpyhuoneremontit, joihin toki kuuluu vesieristeet, juttusi muuttui taasen.
Kerroit lämmönjakohuoneen olevan ok, mutta nyt olet sen päivittänyt.
Olisiko sellainen mahdollista että siirryt kokopäivätoimisesti ufopalstalle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471502Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.64921Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30667- 87647
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14605- 46598
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56574- 7562
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu24541- 44531
- 61525
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70520Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47513- 37506
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14501Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13472Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132469- 43435
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45419Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.26409