Vinyylilankku napsuu astuessa parissa kohdassa

Anonyymi-ap

Vinyylilankkulattia joka on asennettu kelluvana tasoitetun ja hiotun betonin päälle napsuu jossain kohti. Toki napsuu joskus myös laminaattilattiakin, kelluvissa lattioissa kun taitaa hiekanmuru, eläminen tai mysteeritekijä tehdä näitä verrattuna liimattuihin lattioihin.

Onko ehdotuksia korjaamiseen, muita kun lattian purku ja tasoitus toisen tai kolmannen kerran?

Asennustehokkuuden nimissä näkyy olevan paljon integroidulla askeläänieristeellä olevia myynnissä, mutta lienevät ominaisuuksiltaan tässä suhteessa vähän heikompia kuin mallit joissa alle laitetaan tukeva alusmatto askeläänieristeeksi.

4

1069

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alkaa jo naksumaan laminaattikauppiaiden päässä. 😁

    • Anonyymi

      Vinyylilankku on kyllä sen verran pehmeää materiaalia, että se suvaitsee alustan pienet epätasaisuudet, useimpia muita materiaaleja paremmin.

      Jos askellus vinyylilankkulattialla tuottaa napse-ääniä, on lattia asennettu väärin. Seinien viereen ei ole jätetty elämisvaraa, yleensä puolisen senttiä. Mikä tahansa kelluva lattia, hangatessaan seinää vasten, tuottaa ääntä. Vinyylilattian ääni on toki hieman pehmeämpi, verrattuna esim. laminaattilattian raakaan paukkeeseen.

    • Anonyymi

      Halpislaminaattti ei enää kelpaa muualle kuin tuhnunpyydyksiin ja nehän ei nyt tee kauppaansa = halpisaroskan myyjä on kusessa.

      Ei auta, vaikka vuoden päivät on tämä sama sankari nätä satuja kirjoitellut. Sama ongelma kuin multihildaranella - yrittää kehua muinaisjäänteitä ja haukkua kaikkea uutta, vailla pienintäkään käytännön kokemusta muusta kuin muinaisjäänteistä. Mikä paistaa jutuista läpi.

    • Anonyymi

      Suomen elämä on kovin vain lääkäri osaa keskeistä Tapani Kiminkinen liitettynä minun Nivalan Paritalo tankotanssi naapurin kautta.

      En ole kuin kerran livenä nähnyt saan hänen polvi suihkepullo TV version sähkölämmitys huone, , sen joka nurkkaan hoitaja reitti väärin käyttö
      Teurastaja TK toisessa päässä WC

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5725
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      233
      4841
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      73
      4730
    4. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      47
      4620
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4412
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3835
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      105
      3269
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      23
      3085
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3082
    10. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      2241
    Aihe