Keräsin nimiä joiden äänet Ylen lähetyksissä aiheuttavat minulle henkilökohtaista sapen kiehumista ja yleistä inhon tunnetta. Jokaisesta voisi kommentoida vaikka mitä, mutta jääköön kommentointi myöhempään vaiheeseen. Nimet ovat satunnaisjärjestyksessä mieleentulleita:
Jari Aula
Paavo Häikiö
Mika Saarelainen
Samuli Aaltonen
Olli Haapakangas
Pekka Laine
Lauri Koivisto
Aleksi Pöytäkangas
Maija Salminen
Ja sille neropatille joka aikoi ehdottaa kanavan vaihtamista, voin kertoa, että monessa työpaikassa joutuu pakostakin kuuntelemaan työnantajan valitsemaa radioasemaa koko 8-tuntisen työajan.
Ylen inhokkiääntelijät
15
501
Vastaukset
- Anonyymi
Ylen- anto on täynnä MÄTÄÄ.
Paise täytyy PUHKAISTA !
Muutoin kuolee koko laitos. - Anonyymi
Unohditkohan Niilo Tarvajärven?
- Anonyymi
Onkohan sulla lääkitys ihan kohdallaan? Ihan tervettä ihmistä ei tuollaiset asiat noin suuresti hetkauta.
- Anonyymi
Aloittaja on oikeassa. Ääni on tärkein työkalu radioammattilaiselle. Ennen, tarkoitan viime vuosituhatta, äänityöhän vaadittiin täydellistä artikulaatiota. Puhevikaiset karsittiin heti kättelyssä ja murteen vääntäjät samoin.
Nykyisin olemme suvaitsevaisia, tai Yle näin olettaa, ja lespaavat tai kurkku"laulajat" sallitaan. Jos positiivisesti mennään, persoonalliset juontajat ja toimittajat punnitaan kuitenkin aina asian kerronta edellä. - Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/563c7e0e-3710-4003-bddd-27bb8f61b786
Siinä selitys- Anonyymi
Mutta nykyinen linjahan on kuin persujen toivekirjasta. Telkun puolella autorassareita ja rasvanäppejä, paljasta alapäätä, toksista maskuliinisuutta, öyhötystä, sohvapottua yms. tavistarjontaa ja radiossa ikiliikkujan tavoin pyörivää samaa poplaulua.
Persut ja laatu eivät kulje käsikynkkää.
- Anonyymi
Aloitus perustuu täysin subjektiiviseen kokemukseen ja on siten täydin turha kuten tämän palstan muutkin aloitukset jotka alkaa ” minun mielestäni”
- Anonyymi
Oloitus on faktaa! FAKTAA!
- Anonyymi
Jokaisella on oma subjektiivinen kokemuksensa ja toisen kokemusta ei voi tietää. Mutta kun niitä ilmaantuu useilla samanlaisena, niistä muodostuu yleinen mielipide.
- Anonyymi
Ja kun tällä palstalla aikansa vastailee omiin postauksiinsa, se oma mielipide vahvistuu ja sitä alkaa pitää faktana. Ja siitähän ei ole pitkä matka tilaan, jolle on psykiatriassa oma tautiluokituskin.
- Anonyymi
Eniten suren sitä, ettei enää radio käytä ääniammattilaisia kuten ennen. Äänitarkkailijat ovat he, jotka säätävät mikrofonin oikein ettei sylki roiski kuulijan korvaan, juontaja mokella pumpulia tai äänen laatu ole kuin kaivosta. Yle alkoi säästää ikävin seurauksin ja nykyisin juontajat ihan itse laittavat säädöt kohdilleen. Eivät osaa, koska äänityötä pitää opiskella.
Saarelainen on vanhan hyvän ajan tyyppi ja hänen puhettaan kuuntelen ilolla. Mutta listassa on tod. heitäkin, joita vältän.- Anonyymi
Keski-Suomen taajuudella uutistoimittaja Kaski tarvitsee apua hengityksen puhallukseen. Huohottaa kuin hengen hädässä ja sitä on ikävä kuunnella. Äänenkäyttö on alun perin hengitystyötä ja sitä voi harjoitella. Puuh ja lääh.
- Anonyymi
Mieluummin lukisin listausta suosikkijuontajista kuin ainaista valitusta ja ulinaa. Onko valittajilla mikään hyvin
- Anonyymi
Oma suosikkini on Olkinuora :) Ja tietysti toimittaja Ulmanen. Voittamattomia!
- Anonyymi
Oleg Scheltzin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset22717163Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16912194Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El445994Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644862MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny144795Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.193957Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843585Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1363017S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2581425- 851021