En haluaisi edes ajatellä näin, mutta kun naapuri,...

Anonyymi-ap

Oli joku aika sitten jossain ulkomailla tapaus jonka näyttivät televisiossa. Siinä alakerran asukas kävi yläkerrän asukkaan oven alareunasta suihkuttamassa jotain ainetta. Asukkaat huoneistossa olivat kärsineet hajusta joka heikensi heidän kuntoa, joten olivat asentaneet vastakkaiselle puolelle jonkun huomaamattoman liiketunnistemella toimivan kameran. Sellä sitten näkyi kun joku suihkutteli ilmeisesti hyvin myrkyllistä ainetta koska piti päätään mahdollisimman kaukana?

Nyt ihmetyttänyt kun käytävässä tietyn asunnon oven kohdalla ajoittain erittäin kitkerä haju jo pidempään, ajoittain jopa lisäksi pistävän voimakas. Sen asunnon vieressä on asukkaat harvon kotona.
Kävin tuossa taloyhtiön saunassa. Kun tulin ulos pukuhuneesta kellarikäytävään oli sama haju lievempänä, 2 metriä kauempana kumpaankin suuntaan käytävässä ei ollut hajua ainoastaan oven kohdalla.
Kun sitten palasin huoneistoon pyyhe naamalla, mutta ei oven ulkopuolella ei hajua mutta poikkeuksellisesti oli oven sisäpuolella. Huoneistossa kesän vuoksi poikkeuksellisen reipas tuuletus.
Olen ajatellut hankkia ainakin ovisilmäkameran, tosin vaikeampi löytää ovisilmä tai ovikello joka näkee kaikkialle ja toimii liiketunnistimella.
Sitä vain haluaisi selvittää ilman poliiseja, että asuuko kerroksessa myrkyttäjä vai onko kyseessä huumeidenkäyttäjä jonka huoneistosta pursuu ajoittain hajut. Aivan edessä kyseisen huoneiston on hissi, hississä ei koskaan haissut sille hajulle.

2

328

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      141
      1563
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      946
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      296
      820
    5. 68
      743
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      591
    9. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      587
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    Aihe