Tämän kun muistaisitte, niin sätti olisi hyvä paikka kaikille. Myös sinulle.
Kun on muille mukava, he ovat sinulle kivoja.
Anonyymi-ap
33968
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Kun otatte huomioon uudetkin nikit,niin kaikki hyvin ja lopetatte sen typerän arvailun kuka entinen chattaaja kukin on, on olemassa ihmisiä jotka haluavat olla anonyymeja, sitten ovat nämä kohdistavat sivusta räksyttäjät jotka kommenttinsa jälkeen torjuvat ettei toinen voi vastata, he ovat raukkoja.
Kiva ajatus, mutta valitettavasti tämä ei pidä paikkaansa. Ilkeitä ja pahantahtoisia on paljon.
Chattaajat itse tekevät sen huoneen juuri sellaiseksi mikä se tällähetkellä on, huone on vippien näköinen ja oloinen.
Yleistämistä taas.
Kantaporukka koostuu muutamasta ilkeästä vipatusta, joita toiset mielistelevät, koska pelkäävät itse joutuvansa näiden muutaman hampaisiin ja pilkan kohteiksi.
Käsittämätöntä, että ihmiset suostuvat tähän.
Juurikin näin,ilmapiiri puhdistuisi, jos noista pääsisi eroon, tai siistisivät muuten omaa pääkoppaansa.
Miten heistä nykyisen ilmapiirin pilaajista sitten pääsisi eroon ?? Olisiko....nikit esiin ja äänestys ??
Nikin voi aina vaihtaa, vai tarkoitatko kruunun omistajia?
Helppoa se nikin vaihto tietysti on mutta nuo eräät kyllä helposti tunnistaa.
Toisaalta, mitä väliä kuka minkäkin nikin on, ruksi on olemassa käyttäkää sitä.
Nuo "ilkimykset" kyllä pitäisi jotenkin yksilöidä esim. nikit esiin, he kun luulevat olevansa juuri näitä hyvän ilmapiirin ylläpitäjiä.
Jatkuva uutisten postaaminen on pahempaa kuin muu ja väärien tietojen levittälinen. On olemassa myös tämä ainainen niķkien arvailu typerää, ruksi ilkimykset sillä pääsee kaikista noista eroon jopa ikisättäreistä jotka jatkaa ainaista valittamistaan.
Mitä se auttaa vaikka laittaisit kaikki nikit esiin, nehän ovat jo siellä chatissa esillä, mihin pyrit tuolla?
Monille on epäselvää ketkä tuon imapiirin pilaa. Eli, ne nikit pitäisi julkaista jotka ovat niitä pilaajia, olivat he paikalla tai ei.
Julkaise nikit vaan ei siitä välitä kukaan
Laita oma nikkisi ensin aparaattipappa.
Sitten on tämä niinku, noku ja joku ketkä pahimpia puskista huutelijoita vipittömät häiriköt.
Sanonnan mukaan tyhjät tynnyrit kolisevat eniten.
se grandet i grannens öga men inte bjälken i sitt eget
Ilkeys on katkeruuden lähisukulainen.
Onko ilkeilystä tullut sinulle tapa? Kun ymmärrät, miksi loukkaat muita, voit kouluttaa itsesi eroon piirteestä.
Varsinaisen ilkeyden tavoite on haavoittaa henkisesti.
Usein ilkeily kohdistuu toisen ihmisen ominaisuuksiin tai kykyihin. Yksi ilkeyden pahimmista lajeista on kiusaaminen, joka on pahansuopaa, tarkoituksellista ja toistuvaa.
Ilkeys versoo kaunaisessa ympäristössä.
Tahallinen ilkeys on narsistista käytöstä, ja sen tavoite on asettaa toinen huonompaan asemaan, pienentää hänet. Tämä ei tarkoita sitä, että kaikki joskus ilkeilevät olisivat narsisteja. Meissä jokaisessa on kuitenkin pahuuden itu, joka versoo kaunaisessa ympäristössä
Ilkeys on katkeruuden lähisukulainen. Jos ihminen on kokenut elämässään pahaa, hän voi kostaa laittamalla ilkeyden kiertoon.
Ihmisen ilkeys nousee esiin, kun jaetaan valtaa, huomiota tai vaikka rahaa. Jotkut ihmiset eivät siedä pettymystä tai huonommuuden tunnetta, vaan turvautuvat toisen alentamiseen. Sillä he pyrkivät viemään huomion pois omasta heikkoudestaan
Ilkeilijöillä on heikko tunneäly.
Ilkeilijöille yhteistä on se, että he ovat impulsiivisia ja sosiaalisilta taidoiltaan heikkoja. Ilkeilyn tarve liittyy heikkoon tunneälyyn,
Tunneäly kehittyy lapsuudesta lähtien sen mukaan, millaisia asioita ihminen oppii arvostamaan. Ilkeyskin voi olla opittua, jos se on ollut perhepiirissä normaalia käytöstä.
On ihmisiä, jotka ajattelevat olevansa rehellisiä, kun paukauttavat kaiken päin naamaa. Jos kohde suuttuu, hän on muka liian herkkä.
Ilkeydellä voi hetkellisesti saavuttaa ylemmyyden tunnetta, mutta lopulta se tuhoaa ihmissuhteita.
Vaikka ihminen olisi paljon muutakin kuin ilkeä, ilkeys muistetaan aina. Sellaista jälkeä ei itsestään kannata jättää.
Teksti kopioitu Kodin Kuvalehden artikkelista. Kopioijan olisi fiksua mainita tekstinsä lähde eikä antaa ymmärtää että se olisi hänen omaansa.
Näitä kopioden lähettäjoä riittää
Kun ei oma äly riitä tuottamaan tekstiä, niin lähetetään kopioita.
Ei niitä kopiomestareita sätissä montaa ole. Nikkejä toki on sitten enemmänkin ... ; )
Juuri sama sättäri kyseessä, vaikka aamulla kasteessa#
Just noin olen aina ajatellut, ei osata omin sanoin mitään sanoa, niin pitää kirjoittaa muiden sanoilla, sitten on olevinaan viisas. Tuo voi olla kyllä kengän tekstiä, kun on noin pitkästi sanottu, sen tekstit on aina ikävystyttävää luettavaa.
Tunnistailkeytesi
2017-11-08 14:35:44 <<< Kotilieden Artikkeli toisessa ketjussa
Ei, mää ole mahdottoma hämmästyny. Mää ihmettelen oikke kauhiast tämmöst ja ole niinkun klapil päähä lyöty! Kui sää ny noi otit iteses ton kirjotukse. Mää en välit pal semmottist. Tuolt mää sen kopiseerasi ku oli maar se nii pal kauhhia hyvi sanottu.
Ja nyt jo mukaillaan tuntematonta sotilastakin, ei mitään häpeää.
Tekoälyäkin hän käyttää apunaan kaikki uskottavuus menny
Kiitos tuosta. Hyvä neuvo. Voisi lisätä, että vaikka aina muut eivät olisikaan kivoja, kannattaa silti itse ole muita arvostava ja reilu. Toisia mollaavat tai huonosti käyttäytyväthän itse tekevät väärin, ei se, ketä näiden kohteeksi joutuu. Siksi ei kannata provosoitua, vaan olla itse mahdollisimman hyvin käyttäytyvä. Sillä voi ainoastaan muuttaa myös muiden käytöstä. Ihminen oppii aika paljon esimerkin avulla.
Ei kannata itse tehdä väärin, vaikka joku toinen tekeekin. Sen verran on hyvä olla itsearvostustakin!
Voimia!
Jaksat vääntää samaa rataa vaan kopioi lisää tarinoita, mutta älä täällä julkaise niitä, siitä joutuu vastuuseen.
🤣🤣Onko jo julkaistu Kultaisen somekäytöksen kirja? jos on, kopiot kelpais. 😎
Olenpa nainen sitten kiva ja mukava, levitä tulokkaalle sakset.
Sakset auki, siitä se ilo syntyy molemmille.
Ikävä vaan, että sätissä tämä pätee vain osan sättijöistä kohdalla. Sieltä nimittäin tosiaan löytyy sae kukin jostain omasta syystään ilmeisesti katkeroituneiden vanhojen piikojen ja leskien sekä muutaman naikussakin olevan porukka, joka on ottanut oikeain asiakseen haukkua, halventaa ja nimitellä kaikkia muuta kuin omaan naisporukkaansa kuuluvia, etenkin miesnickejä. Jopa niin vahvasti tuota harrastavat siellä, että moni ns. miesnickikin mennyt mukaan lähinnä alistumalla siihen, että heitäkin aina säännöllisesti haukutaan ja yritetään pistää alas tämän porukan kanssa yhdessä etenkin miessättijöitä kaikin mahdollisin sanakääntein.
Totuus on kuitenkin se, ettet sätissä toisten juttujen sävyyn yleensä voi vaikuttaa, etenkin jos ilkeyteen syynä yleensä on joku tekijä x, kirjoittajan persoonan lisäksi kenties, joten ainoa millä itse saat sen pois ruudultasi ja mielestäsi on kestoruksaus=) Siksi suosittelen, että jokainen itselleen mielekästä sättikokemusta haluava ruksein jo etukäteen varaa itselleen sellaisen sättiruudun, jota lukiesssa oikeasti viihtyy ja jolle tuntuu mielekkäältä mitään kirjoittaa, oli se sitten kommentointia tai mitä tahansa muuta=)
Huomenta sinulle ja mitä parhainta päivää samalla.
Pärjäisin henkilökohtaisesti silmä silmästä, tai millä tyylillä somessa vain, jos haluan, niin siksi en pahemmin provosoidu ja tunne jääneeni alakynteen, ajattelen vain, onko aihe niin tärkeä ja / tai puolustanko jotain toista henkilöä somessa, jos olen huomannut jotakuta kiusattavan.
Oma nykyinen ja melko vähäinen aktiviteettini somessa yleensä riippuu siitä millä mielellä joku on liikkeellä kommenttinsa kanssa.
Niinpä, some edustaa erilaisia luonteita, mielipiteitä, vaikuttamisen halua, tunteita, sitä kaikkea ja samaan aikaan.
Itse toivotan Suomi24 chatille kaikkea mahdollista hyvää ja positiivista mieltä ja menen aamukahville.