Linux kokemus

Anonyymi-ap

..todella pettynyt miten Windowsia voi edes käyttöjärjestelmäksi sanoa?

Karmee hermoja vievä kokemus on Win 11 koneeseen .
Kokelin liutaa Linux jakeluita ja huomasian että kaikki oli parempia kuin Windows.
Jotkut oli hitusen vaikeita kun osaaminen puuttuu., mutta näiden toimivuus on ihan paljon parempaa kuin Windowsin. Lisäksi nopeus, Linuxit on paljon nopeampia samassa koneessa kuin Windows.

Arch Linux pohjautuvat on nää jotka vaatisi osaamista ja pääteenkäyttöä, mm Manjaro. Susen ohjelmien saanti oli jotenkin tökerö. Muuten Suse todella vakaa ja hyvä.

Itse valitsin Top 3 näin:
1. Ubuntu, 2. Mint, 3. Deepin.

Ja perustelut: Deepin oli sekakielinen, osa enkkua, osa suomea. Mintin käynistin muistuttaa vanhaa windowsia, joka nykypäivinä vaikuttaa vanhanaikaiselta ja Mintin asetuksetkin on enemmän windowsmaisen sekavammat. Ubuntun käynistin iPadin käyttäjänä vaikutti heti tutun mukavalta, Totuus kuitenkin on että käynistintä ei arkipäiväisessä käytössä edes tarvita kun palkiin saa ne ohjelmat joita usein käyttää.
Ubuntu myös tuntui nopeammata kuin Mint. Ubuntuun saa sieltä kauppakassista lähes kaiken mitä ikinä ohjelmapuolelta tarvitsee. Lisäksi helppo asentaa deb paketteja likaamaalla ja asentamalla.

6

828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä tulkinta! Noin se on!

    • Anonyymi

      Siis ei Windows olekaan käyttöjärjestelmä.
      Wanhaan hyvään aikaan (silloin kun Peteri Järvinen julkaisi n. kerran vuodessa paksun käyttöoppaan aina uusimmalle DOS:ille (joka on se varsinainen käyttöjärjestelmä), terotettiin sitä, että se nimenomaan on DOS eli Disk Operation System, ja Windows on käyttöympäristö (Environment System) joka rakennetaan Dosin perustalle.
      Järjestys suurinpiirtein se, että ensin käynnistyy BIOS eli Basic Input-Output system, sitten DOS sen päälle, ja viimein Windows niiden molempien ylle.
      BIOSIn vielä jotenkuten löytää nykykoneestakin, ja kyllä se DOSkin sieltä löytyisi, jos sille olisi muuta käyttöä kuin tukea ENVIRONMENtia, mutta kun DOSIle tehtyjä ohjelmia ei enää ole :(
      Sääli, sillä monet niistä, kuten taulukkolaskentaohjelmat, esmes Cubecalc ja tekstinkäsittelyohjelmat (kuten suomalainen TEKO) hakkaisivat kaikessa ksinkertaisuudessaan juuri yksinkertaisen loogisuutensa ja helppokäyttöisyytensä ansiosta sekä Windowsin että Linuxin nykyiset kirjoitusojelmat, jossa pääosa energiastaan pitää käyttää käyttöohjeiden setvimiseen.

    • Anonyymi

      Ubuntu on LOISTAVA!

      • Anonyymi

        *nixit ainoita oikeita käyttöjärjestelmiä:)


    • Anonyymi

      Uskonnosta myös kyse!

      • Anonyymi

        tuskinpa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      217
      18102
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3855
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      51
      2270
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      286
      1572
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1543
    6. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      152
      1498
    7. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      166
      1456
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      127
      1427
    9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1344
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1121
    Aihe