Linux kokemus

Anonyymi-ap

..todella pettynyt miten Windowsia voi edes käyttöjärjestelmäksi sanoa?

Karmee hermoja vievä kokemus on Win 11 koneeseen .
Kokelin liutaa Linux jakeluita ja huomasian että kaikki oli parempia kuin Windows.
Jotkut oli hitusen vaikeita kun osaaminen puuttuu., mutta näiden toimivuus on ihan paljon parempaa kuin Windowsin. Lisäksi nopeus, Linuxit on paljon nopeampia samassa koneessa kuin Windows.

Arch Linux pohjautuvat on nää jotka vaatisi osaamista ja pääteenkäyttöä, mm Manjaro. Susen ohjelmien saanti oli jotenkin tökerö. Muuten Suse todella vakaa ja hyvä.

Itse valitsin Top 3 näin:
1. Ubuntu, 2. Mint, 3. Deepin.

Ja perustelut: Deepin oli sekakielinen, osa enkkua, osa suomea. Mintin käynistin muistuttaa vanhaa windowsia, joka nykypäivinä vaikuttaa vanhanaikaiselta ja Mintin asetuksetkin on enemmän windowsmaisen sekavammat. Ubuntun käynistin iPadin käyttäjänä vaikutti heti tutun mukavalta, Totuus kuitenkin on että käynistintä ei arkipäiväisessä käytössä edes tarvita kun palkiin saa ne ohjelmat joita usein käyttää.
Ubuntu myös tuntui nopeammata kuin Mint. Ubuntuun saa sieltä kauppakassista lähes kaiken mitä ikinä ohjelmapuolelta tarvitsee. Lisäksi helppo asentaa deb paketteja likaamaalla ja asentamalla.

6

719

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä tulkinta! Noin se on!

    • Anonyymi

      Siis ei Windows olekaan käyttöjärjestelmä.
      Wanhaan hyvään aikaan (silloin kun Peteri Järvinen julkaisi n. kerran vuodessa paksun käyttöoppaan aina uusimmalle DOS:ille (joka on se varsinainen käyttöjärjestelmä), terotettiin sitä, että se nimenomaan on DOS eli Disk Operation System, ja Windows on käyttöympäristö (Environment System) joka rakennetaan Dosin perustalle.
      Järjestys suurinpiirtein se, että ensin käynnistyy BIOS eli Basic Input-Output system, sitten DOS sen päälle, ja viimein Windows niiden molempien ylle.
      BIOSIn vielä jotenkuten löytää nykykoneestakin, ja kyllä se DOSkin sieltä löytyisi, jos sille olisi muuta käyttöä kuin tukea ENVIRONMENtia, mutta kun DOSIle tehtyjä ohjelmia ei enää ole :(
      Sääli, sillä monet niistä, kuten taulukkolaskentaohjelmat, esmes Cubecalc ja tekstinkäsittelyohjelmat (kuten suomalainen TEKO) hakkaisivat kaikessa ksinkertaisuudessaan juuri yksinkertaisen loogisuutensa ja helppokäyttöisyytensä ansiosta sekä Windowsin että Linuxin nykyiset kirjoitusojelmat, jossa pääosa energiastaan pitää käyttää käyttöohjeiden setvimiseen.

    • Anonyymi

      Ubuntu on LOISTAVA!

      • Anonyymi

        *nixit ainoita oikeita käyttöjärjestelmiä:)


    • Anonyymi

      Uskonnosta myös kyse!

      • Anonyymi

        tuskinpa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      262
      9416
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      320
      6585
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      68
      1574
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1371
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      92
      1205
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1141
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1013
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      40
      842
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      736
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      728
    Aihe