Minulla on ongelma. Olen ollut koko ikäni alipainoinen mutta haluaisin saada lisää painoa itselleni. Laihuudestani johtuen ihmiset olettavat minun sairastavan jotakin syömishäiriötä, mutta minä syön joka päivä ihan jäätävästi roskaruokaa mutta painoni ei vaan nouse. Minulla on myös raudanpuute anemia joka ei haluaisi parantua. Olen syönyt lääkkeitä tähän ongelmaan useamman vuoden mutta mikään ei auta. Joten olisko mitään neuvoja mitä tulisi tehdä että saisin lisää painoa kehooni.
Mitä tehdä jos on luonnostaa laiha ja alipainoinen mutta haluaa lihoa mutta paino ei lisäänny millää
Anonyymi-ap
5262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Keskiolut ja makkara on aika hyvä lihotuskeino.
Kolme työkaveriani oli tuota kaliiberia.
Toiseen ei tehonnut vuosienkaan saatossa mikään.
Heppu yritti kohentaa ruotoaan mutta mikään ei tehonnut. Ainoa seuraus oli disbeteksen hankkiminen.
Toisen hepun kohtalo ei ollut noin kova. +40v jälkeen alkoi tuo olut-makkara dieetti puremaan ja näkymään mätipuolella.
Kolmas oli toivoton tapaus. Aamupäivän kahvipaussin läskileipien päälle jälkkäriksi kourallinen sokeripaloja. Ruokatunnilla kävi syömässä lähellä sijaitsevassa kodissaan.
Iltapäivän kahvipaussilla samat eväät kuin aamupäivälläkin.
Ennen klo16:sta ryhtyi jo ajatuksissaan herkuttelemaan kotipäivällisellä.
Ollessamme "huolestuneita" hänen iltaselviytymisestään niin saimme lohdutukseksi kuulla hänen vaimonsa tekevän esimerkiksi kuumia, päällystettyjä uunileipiä tai jotain vastaavaa. Ukko on ollut koko tuntemiseni ajan samanlainen rautakangen taakse piiloon pääsevä. Tutustuimme 80-luvulla ja nykyään tapaamme satunnaisesti.
Heppu vastasi ihmettelyymme, että hänen isänsä oli samanlainen.
Tietääkseni äijä on terve ilman sokeri-, tai sydänhäiriöitä.
Sinun pitää löytää jostain feederi.
Onko sinulla olleet säännölliset kuukautiset? Hikoiletko paljon? Pyörryttääkö?
raudanpuute tulee helposti jos ohutsuolen pinta on vaurioitunut, rauta ei vaan imeydy
itselläni oli ja on edelleen keliakian aiheuttama vaurio suolessa ja elimistöstäni puuttuu kaikenlaisia kivennäis- ja hivenaineita
rautaa puuttui jossakin vaiheessa niin paljon että pyörtyilin
niin, kun se ravintokin imeytyy sieltä suolesta, voiko olla suolessasi on vaurio, joka estää myös ravinnon imeytymistä?
suosittelisin että etsit osaavan erikoislääkärin ja menet hänen juttusille