Hei ,
Olen aloittamassa amk:ssa opinnot ja kiinnostaisi lähteä vaihtoon ulkomaille. Osaako ihmiset kertoa kokemuksia ja miten vaihdot käytännössä mennyt? Itseäni kiinnostaisi mennä vaihtoon Saksaan , Espanjaan tai Sveitsiin. En ole ikinä opiskellut Englannin lisäksi muita kieliä , pitääkö opiskella muita kieliä , jos hakee vaihtoon pärjääkö pelkällä Englannilla koulun käynnit. Paljonko kuluu rahaa ja mitkä kulut ja opiskelijan itse maksettavaksi ja missä siellä asutaan ? Nuoremmat taitaa mennä perheiden luo yms , mutta miten amk laiset pitääkö ite vuokrata joku asunto vai asutaanko asuntolassa vai miten ? Ja onko vaihdosta ollut mitään hyötyä koulun tai uran kannalta kertokaa vapaasti omilla sanoilla kokemuksista ja vastatkaa kysymyksiin , jos osaatte.
AMK vaihto-oppilas kokemuksia ?
3
336
Vastaukset
- Anonyymi
Puutun tässä vain yhteen asiaan. Meillä on jo jonkin aikaa ollut vallalla käsitys, että englannilla pärjää kaikkialla. Tämä käsitys on täysin väärä.
Saksassa puhutaan saksaa, Espanjassa espanjaa, Sveitsissä saksaa, ranskaa, italiaa ja retoromania. Suomessa voit opiskella englanniksi, mutta et missä hyvänsä. Mutta suomeakin on silti hyvä Suomessa osata. Itku sinulle tulee Saksassa, Espanjassa ja Sveitsissä, jos et osaa maan kieltä ja opiskella pitäisi ja muutenkin elää. Hanki nyt edes jonkinlainen saksan taito, jos aiot suunnistaa saksaa puhuviin maihin! Silloin saat jotain irti vaihdosta ja siitä on hyötyä tulevaisuudessa. - Anonyymi
Olen aikoinani opiskellut Saksassa, tosin en vaihto-opiskelijana vaan omatoimisesti. En osaa kuvitella, miten se olisi onnistunut osaamatta saksaa. Jo pelkkä hakeminen opiskelemaan vaati saksan osaamista. Englannille ei ollut juurikaan käyttöä.
- Anonyymi
ensin täytyy olla kiinnostus oman alansa opiskeluun. Sitten pohtia miten vaihto-opskelijaksi hakeutuminen hyödyntää omaa opiskelua. En tiedä mikä on alasi amk:ssa. Jos ala on tekniikan alalta niin silloin Saksa voi olla hyvä vaihtoehto. Saksassa on tunnetusti laadukasta tekniikan alan opetusta. Kielitaitoa ilman homma menee pipariksi. Siis kohdemaan kieli haltuun ennen vaihto-oppilaaksi siirtymistä.
Ei kannata ottaa tavoitteeksi unelma-amnmattiakaan ja on hyvä välttää että hommassa on löydyttävä suuri tarkoitus elämälle. Enempikin niin päin että jokaisessa päivässä on sisältöä ja merkityksellisyyttä itselle. Tarkoitus ja merkityksellisyys ei ole sama asia.
https://www.youtube.com/watch?v=mOYue7jZGW4
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1054690Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743951418- 1871081
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091062Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86990Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11912Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64901
tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10897- 64876