kuinka syvä pitäis olla? täytetäänkö esim. kivillä? pitäiskö olla joku runko ympärillä? entä voiko sen peittää jollain kannella, johon tulisi sora päälle? kuinka kauaksi rakennuksesta? sadevedet pitäis johonkin ohjata, mutta paikka varsin ilkeä. naapureiden (2 kpl) tonttien rajalle olis helpoin vetää, mut ei kai kehtaa!? nyt suunnittelin oman pihaan tuloväylän reunaan. mut mietityttää et miten routii tai nouseeko ylös joskus. tää asuinalue on "mettään" rakennettu. eli ei mitään savimaata.
miten tehdään "imeytyspesä"?
5
14050
Vastaukset
- rajaselkkaus
Idea on siis imeyttää vesi omalle tontille, ei naapurin (jos tarkastaja näin vaatii). Olet kusessa jos silloin painat vetesi naapurin rajalle ja naapuri sattuu sen huomaamaan. Toteutus: kaiva kuoppa pihaasi (ei rajalle) vaikka 2*2*2m ja täytä se musilla ja johda vesi siihen ei vaikeaa, ei kallista, mutta kuka niitä ydinjätteitä omaan maahansa hautaisi, itse kusen aina naapurin puolelle.
- ongelmia
Jos tonttisi ei ole vettäläpäisemätöntä savimaata niin sadevesien imeytys ei olle ongelma.
Rännikaivoista vedät salaojaputket myötämaahan imeytyskaivoosi, jonka routasuojaat vähintään 5 senttisellä finfoamilla, suodatinkankaalla, hiekka, että multakerroksella.
Imeytskaivon paikka ei saa olla alueella, jonka pidät talvella lumettomana, eikä muutenkaan kulkupaikalla, muutoin saattaa mennä keväällä pitkäänkin, ennenkuin sorapesä on sula.
Kysyt minkälainen on imeytyskaivo.
Omani on kaivinkoneella maahan kaivettu ...noin 2 metriä syvä kuoppa, johon rakennusaikana keräsin kiviä, tiilenpaloja, soraa, betonijätettä.
Peitin sen suodatinkankaalla, hiekkakerrokesella, routasuojalevyilla, suodatinkankaalla, hiekalla ja lopuksi ruokamullalla.
Talvella siirrän pihalumet imeytyskaivon päälle suojaamaan jäätymista.
Itselläni on savinen vettäläpäisemätön maa ja imeytyskaivostani lähtee muutama salaojaputki tontin rajaojaan.
Kannattaa sopia naapurin kanssa pintavesien laskemisesta rajaojaan ja tehdä siitä vaikka paperi, ettei tarvi tulevaisuudessa asiasta riidellä.
Yleensä ei sellaista maapalasta olekkaan, jonne ei lainmukaista tietä olisi, eikä sellaista tilkkua, josta ei saisi vesiään pois valuttaa.
Jäte ja viemäri vedet on sitten tiukempi juttu.- kkj
Muistatko aromipesän ?
Samaan malliin vaan. - esko
Miksi ihmeessä täytätte imeytyskaivon kivillä. Jättäkää tyhjäksi, niin mahtuu enemmän vettä.
- pnieminen
hölmöähän se montaa kuoppaa on pihaan tehdä, johda sadevedet harmaiden kanssa samoihin imeytyskenttiin, jos sellaiset jo pihassasi olemaan?!?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2257007Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää451295Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271102- 75911
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal49875Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a62867Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.95832Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38801Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14776- 43743