miten tehdään "imeytyspesä"?

varsin tyhmä

kuinka syvä pitäis olla? täytetäänkö esim. kivillä? pitäiskö olla joku runko ympärillä? entä voiko sen peittää jollain kannella, johon tulisi sora päälle? kuinka kauaksi rakennuksesta? sadevedet pitäis johonkin ohjata, mutta paikka varsin ilkeä. naapureiden (2 kpl) tonttien rajalle olis helpoin vetää, mut ei kai kehtaa!? nyt suunnittelin oman pihaan tuloväylän reunaan. mut mietityttää et miten routii tai nouseeko ylös joskus. tää asuinalue on "mettään" rakennettu. eli ei mitään savimaata.

5

14050

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rajaselkkaus

      Idea on siis imeyttää vesi omalle tontille, ei naapurin (jos tarkastaja näin vaatii). Olet kusessa jos silloin painat vetesi naapurin rajalle ja naapuri sattuu sen huomaamaan. Toteutus: kaiva kuoppa pihaasi (ei rajalle) vaikka 2*2*2m ja täytä se musilla ja johda vesi siihen ei vaikeaa, ei kallista, mutta kuka niitä ydinjätteitä omaan maahansa hautaisi, itse kusen aina naapurin puolelle.

    • ongelmia

      Jos tonttisi ei ole vettäläpäisemätöntä savimaata niin sadevesien imeytys ei olle ongelma.

      Rännikaivoista vedät salaojaputket myötämaahan imeytyskaivoosi, jonka routasuojaat vähintään 5 senttisellä finfoamilla, suodatinkankaalla, hiekka, että multakerroksella.

      Imeytskaivon paikka ei saa olla alueella, jonka pidät talvella lumettomana, eikä muutenkaan kulkupaikalla, muutoin saattaa mennä keväällä pitkäänkin, ennenkuin sorapesä on sula.

      Kysyt minkälainen on imeytyskaivo.
      Omani on kaivinkoneella maahan kaivettu ...noin 2 metriä syvä kuoppa, johon rakennusaikana keräsin kiviä, tiilenpaloja, soraa, betonijätettä.
      Peitin sen suodatinkankaalla, hiekkakerrokesella, routasuojalevyilla, suodatinkankaalla, hiekalla ja lopuksi ruokamullalla.
      Talvella siirrän pihalumet imeytyskaivon päälle suojaamaan jäätymista.

      Itselläni on savinen vettäläpäisemätön maa ja imeytyskaivostani lähtee muutama salaojaputki tontin rajaojaan.

      Kannattaa sopia naapurin kanssa pintavesien laskemisesta rajaojaan ja tehdä siitä vaikka paperi, ettei tarvi tulevaisuudessa asiasta riidellä.

      Yleensä ei sellaista maapalasta olekkaan, jonne ei lainmukaista tietä olisi, eikä sellaista tilkkua, josta ei saisi vesiään pois valuttaa.

      Jäte ja viemäri vedet on sitten tiukempi juttu.

      • kkj

        Muistatko aromipesän ?
        Samaan malliin vaan.


      • esko

        Miksi ihmeessä täytätte imeytyskaivon kivillä. Jättäkää tyhjäksi, niin mahtuu enemmän vettä.


    • pnieminen

      hölmöähän se montaa kuoppaa on pihaan tehdä, johda sadevedet harmaiden kanssa samoihin imeytyskenttiin, jos sellaiset jo pihassasi olemaan?!?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      225
      7007
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      45
      1295
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1102
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      911
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      49
      875
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      62
      867
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      95
      832
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      801
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      776
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      743
    Aihe