https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010550626.html
"Sähkön siirtohintoihin tulee kovia korotuksia – näin Caruna ja muut verkkoyhtiöt niitä selittävät
Energiavirasto on pyrkinyt hillitsemään siirtomaksujen nousua, mutta verkkoyhtiöiden mukaan korotukset ovat nyt välttämättömiä.
Yhtiön mukaan taustalla oli arvonlisäveron kiristyminen, sekä yhtiön alijäämäisyys. Energiavirasto valvoo sähköyhtiöiden hinnoittelua neljän vuoden jaksoissa ja jos yhtiö osoittaa jakson lopussa alijäämää, tämä mahdollistaa maksujen korotukset.
Caruna on tehnyt viime aikoina hyvää tulosta, mutta yli- ja alijäämää ei tarkastella pelkästään yhtiön tilinpäätöslukujen pohjalta vaan Energiaviraston niin sanotun regulaatiomallin ja laskennan kautta. Siinä yhtiön liikevaihtoa tai liikevoittoa verrataan sallitun liikevaihdon tai oikaistun liikevoiton määrään."
Onkohan sähköyhtiön oikaistu liikevaihto vähäistetty liikevaihto, koska sähköyhtiöt ovat tehneet miljardivoittoja näinä muutamina vuosina, kun sähköyhtiöt ovat saaneet myytyä 1c/kWh sähköä 20-50c/kWh hinnoilla, eivätkä hyväksy kalliin sähkösopimuksen purkua, koska silloin loppuis hyvä bisnes.
Ne, jotka ovat maksaneet sähköstä 20-50c/kWh parin vuoden sopimuskella, niin ovat maksaneet sähköstä 2 vuoden aikana 20 vuoden sähköt 5c/kWh hinnan mukaan, jos sähkön hinta on ollut 50c/kWh.
Shkön siirtomaksun korotus tulisi olla vain niille, jotka ovat saaneet sähköä mutamalla sentillä/kWh, eikä niille, jotka ovat joutneet maksamaan kymmeniä senttejä/kWh.
Tuo on täyttä paskaa, että korotuksen seuraus on arvonlisäveron korotus.
Kuluttajan sen arvolisäveron sähkön hinnasta maksaa, ei sähköyhtiö!
Sähkön siirtohintoihin korotuksia
6
330
Vastaukset
- Anonyymi
Sähköenergiaa myyvät eri yhtiöt ja sähkön siirtämisestä vastaavat eri yhtiöt.
- Anonyymi
Elinkeinoministeri Lintilää puhui siirtohintojen nousun rajoittamisesta.Nykyinen elinkeinoministeri ei ole tehnyt asialle mitään.Hänen aikansa on mennyt oman tuolin pitämisessä.Niin ja avustajan nimityksissä.Tästäkö ministerille maksetaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elinkeinoministeri Lintilää puhui siirtohintojen nousun rajoittamisesta.Nykyinen elinkeinoministeri ei ole tehnyt asialle mitään.Hänen aikansa on mennyt oman tuolin pitämisessä.Niin ja avustajan nimityksissä.Tästäkö ministerille maksetaan.
Tarkoitatko että Ville Rydmanilla menee aika selitellessä naisasioitaan eikä sitä riitä
siirtomaksujen selvittelyyn.
- Anonyymi
Koska tulee seuraava aloitus siirtohinnoista ?
- Anonyymi
Carunan ilmoituksen mukaan, siirtohinta halpenee hieman.
- Anonyymi
Carunan sähkö jo niin kallista, että hipovat jopa samaa luokkaa kuin vuokran maksut tai jos asut omakotitalossa, niin sähkö on järkyttävän kallista. Mutta toki Carunan omistavat suurimmaksi osaksi ulkomaalaiset yhtiöt. Heitä tuskin kiinnostaa minkään kansalaisten hyvinvointi, kunhan kassaa tulee lisää rahaa. Ei riitä sekään, kun tahkoaa monta miljoonaa? Carunalla on monopoli asema sähkön yrittäjänä ja sitä et voi valita millään toiseen. Valtion pitäisi ostaa se sähkö takaisin Suomeen. Eli myös ne sähkönsiirrot, että pitäisi olla maltillista. Kun se on perustarve saada sähköä kuin myös ruoka ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502224Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖23874- 68863
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt51821Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me117816Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9743vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22733