Voiko vaatia isyyden tunnistamista jos oletettu isä on kuollut?
Onko mitään niin sanottua vanhenemista jolloin sitä ei voi enää tehdä?
Entä perintö?
Kuollut mies isäksi
3
385
Vastaukset
- Anonyymi
Alaikäisille lastenvalvoja selvittää isyyttä. Kun kyseessä on alaikäinen lapsi, isyyden selvittäminen aloitetaan, oikeastaan riippumatta siitä, onko mahdollinen isä kuollut vai ei. Pääsääntöisesti lastenvalvoja ei selvitä isyyttä, jos lapsi on yli 18-vuotias.
DVV:ssä isyys voidaan vahvistaa, vaikka lapsi olisi syntynyt ja mies kuollut vuosikymmeniä sitten, jos isyyden selvittäminen on toimitettu.
Yli 18-vuotias lapsi voi nostaa isyyden vahvistamiskanteen käräjäoikeudessa miehen oikeudenomistajia vastaan ja hankkia itse tarvittavan näytön. Kannetta ei tarvita, jos miehen oikeuden omistajat suostuvat itse geneettiseen tutkimukseen.
Kanne siis nostetaan heitä vastaan.
Se lienee vastannut perintö kysymykseen myös.- Anonyymi
Termit ovat muuttuneet vanhemmusslain tultua voimaan. Lapsen isyys selviää vanhemmuuden selvittämisessä. Ks. vanhemmuuslain 2 luku.
Kuolleen miehen osalta säädetään:
"Jos lapsi on syntynyt avioliiton ulkopuolella ja isyyden selvittäminen alaikäisen lapsen osalta ja oikeusgeneettinen vanhemmuustutkimus tai kirjallinen hedelmöityshoitotodistus osoittavat kuolleen henkilön olevan lapsen isä, hänen oikeudenomistajansa voivat lapsen syntymän jälkeen antaa suostumuksen siihen, että isyys vahvistetaan ilman oikeudenkäyntiä Digi- ja väestötietoviraston päätöksellä edellyttäen, että lasta ei ole tunnustettu eikä kannetta isyyden vahvistamiseksi ole vireillä." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Termit ovat muuttuneet vanhemmusslain tultua voimaan. Lapsen isyys selviää vanhemmuuden selvittämisessä. Ks. vanhemmuuslain 2 luku.
Kuolleen miehen osalta säädetään:
"Jos lapsi on syntynyt avioliiton ulkopuolella ja isyyden selvittäminen alaikäisen lapsen osalta ja oikeusgeneettinen vanhemmuustutkimus tai kirjallinen hedelmöityshoitotodistus osoittavat kuolleen henkilön olevan lapsen isä, hänen oikeudenomistajansa voivat lapsen syntymän jälkeen antaa suostumuksen siihen, että isyys vahvistetaan ilman oikeudenkäyntiä Digi- ja väestötietoviraston päätöksellä edellyttäen, että lasta ei ole tunnustettu eikä kannetta isyyden vahvistamiseksi ole vireillä."Niin luki ylläkin, mutta vasta 18-vuotias voi hoitaa itse asiaansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943669Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512562- 1221261
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101139Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741120- 46914
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019910- 40825
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202741