Äänieristys

Anonyymi-ap

Erilaisia äänen eristys/vaimennus materiaaleja olen etsinyt, jolla saisi puheääntä vähän vaimennettua huoneessa, kun vaikka selostaa pelivideolle.
Seinään ja pöydän ympärille seinämäksi koottu äänen vaimennus seinä pysäyttäisi ääntä jonkin verran.
Tuollaiset ääntä absorvoivat uretaanista valmistetut äänipaneelit eivät kyllä ääntä vaimenna, vaikka niin mainostetaan.
Lisäksi tuollaiset valmiit akustiikka paneelit ovat törkeän kalliita.
Puukuitu eristelevy ja kivivilla levy vaimentaa ääntä paljon tehokaammin.
Biltemassa kävin ja siellä oli äänenvaimennus levyä 30mm, joka on tarkoitettu auton, veneen ja asuntoauton äänen eristykseen.
Senverran ääntä vaimensi, ettei sormien napsuttelu kuulunut levyn toiselle puolelle.
Motonetissä on myöskin erilaisia ääniersitys levyjä.
Hinnaltaan ainakin ovat edullisempia ja todennäkisesti saa seinälle tehokkaamman äänieristyksen näillä auton äänieristykseen tarkoitetuilla äänierstys levyillä.

5

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko tilaa äänieristetylle työtila moduulille?

    • Anonyymi

      Koskahan tätä kysellään seuraavan kerran ?

    • Anonyymi

      Akustiikkalevyt saati tyylikkäällä kuvioidulla/värjätyllä pinnalla varustetut akustiikkapaneelit ovat tosiaan hemmetin kalliita. Lisäksi moni akustointiin myytävä tuote on myös liian ohut (20-30 mm) ollakseen tehokas vaimennin muille kuin korkeille äänille.

      Hieman saman ongelman kanssa tuli painittua ja ratkaisuksi löytyi ääntä vaimentava rimapaneeli. Tässä olikosenyt 8 mm huopa, jonka päälle kiinnitetty 30x10 mm tjsp puu/laminaattirimoja. Tyylejä löytyy monta, on mustaa, valkoista, tammen tai pähkinän väristä rimaa. Eikä nämä ole ihan järkyttävän kalliita per m².

      Suoraan seinään kiinnitettynä tällainen ei vaimenna kuin korkeimpia taajuuksia. Tämä oli lasiovella varustetun työhuoneen ongelma. Mutta nyt piikittää alemmat keskiäänet, kun paneeli vaimensi ennen asennusta todella pahasti piikittäneet korkeat tajuudet.

      Toiseen tilaan samanlainen paneeli asennettu purimojen päälle n. 20 mm irti seinästä. Tämä laajentaa vaimennusaluetta ja vaimennus on selvästi tasaisempi eli ei tuota korostumia. Olisi kaikki pitänyt asentaa näin. Tai vieläkin reilummin irti seinästä ja/tai jotain halvempaa villaa taakse.

      Periaatteessahan vaimennusmateriaalin paksuutta pitää lisätä, kun halutaa vaimennusta ulottaa matalampiin taajuuksiin, mutta aika pitkälti samaan pääsee myös asentamalla ilmaa nihkeästi läpiäisevän materiaalin niin, että sen taakse jää kammio. Akustiikkalevyistäkin saa enemmän vaimennusta irti, jos ne asentaa irti seinästä. Ja asennuksesta saisi tyylikkäämmän asentamalla rimat päälle. Mutta alkaa jo tulla rakenteelle paksuuttakin.

      Rimoilla myös se merkitys, että heijastavat korkeimpia ääniä. Tämä voi olla eduksi, ettei tule liikaa vaimennusta diskanteille (tällä alueella akustiikkalevyt yms. tehokkaimmillaan) suhteissa alempiin taajuuksiin.

      Huon nämä ratkaisut on tarkotettu vaimennukseen eli vähentämään kaikua. Ei äänieristyksene. Ääni menee huokoisesta materiaalista läpi, mutta menettää samalla osan energiastaan = vaimenee.

      • Anonyymi

        BTW autojen akuustiikkatuotteisiin kannattaa suhtautua varauksella. Niissä ideana voi olla enemmäkin massan lisääminen = vähennetään peltipinnan värähtelyä ja rengasäänien yms välittymistä sisälle. Joku bitumimatto seinään liimattuna ei taida yhtään auttaa asuinhuoneessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        BTW autojen akuustiikkatuotteisiin kannattaa suhtautua varauksella. Niissä ideana voi olla enemmäkin massan lisääminen = vähennetään peltipinnan värähtelyä ja rengasäänien yms välittymistä sisälle. Joku bitumimatto seinään liimattuna ei taida yhtään auttaa asuinhuoneessa.

        Bitumituotteita ei nyt muutenkaan kuulu tuoda sisätiloihin. Eikä oikein muitakaan mitä ei ole sinne tarkoitettu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      50
      1663
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1375
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      32
      1209
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      89
      1124
    5. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      159
      1017
    6. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      1006
    7. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      198
      964
    8. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      881
    9. 71
      844
    10. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      841
    Aihe