muualta muuttaneena olen ihmetellyt porvoolaista liikennettä. erityisesti liikennevalotoimintaa. kun vihreä syttyy, pitäisi olla jo kännykkä pois käsistä ja auton liikkua. harvoin näin käy. jonon ensimmäinen lähtee noin 5 sekuntia valn vaihtumisen jälkeen, jolloin seuraava odottaa että etäisyyttä on edellämenevään vähintään 15m ja lähtee. sama juttu jokaisen kohdalla. ei ihme että täällä ei ole liikennevaloissa mitään automatiikkaa, eikä vihreää aaltoa. ei voisi ollakaan kun valoista ehtii porvolaisella ajotavalla max 10 autoa kerralla.
kääntyminen mutkissa suoritetaan kävelyvauhtia. myös valo-ohjatuissa risteyksissä. en ole nähnyt yhtään selvästi muita reippaammin ajavaa, vaan kaikki jurnuttavat alinopeutta jonoa johtavan eläkeläisen perässä.
käykääpä katsomassa vaikka vaasassa, miten liikenne rullaa ihan eri tavalla
porvoon liikenne
34
1289
Vastaukset
- Anonyymi
Porvoo on eläkeläisten kaupunki ja eläkeläiset määräävät kuinka hitaasti jonot matelevat
- Anonyymi
Eläkeläiset ajaa varovasti .Ja se on hyvä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eläkeläiset ajaa varovasti .Ja se on hyvä
Vanhemmat kuskit ovat yleensä myös varovaisempi
- Anonyymi
Päivittäin Porvoossa kaahaillaan ylinopeutta. Onhan kaaharit jopa tappaneet kaupungissamme ihmisiä. Ylinopeus tulisi rangaista ankarammin, varsinkin toistuva. Kortti pois, auto pois.
- Anonyymi
Sekin auttaisi jos sinulta henki pois.
- Anonyymi
Aivan, ylinopeuteen tulisi puuttua tiukasti. Ellei osaa ajaa on parempi siirtyä julkisen liikenteen käyttäjäksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan, ylinopeuteen tulisi puuttua tiukasti. Ellei osaa ajaa on parempi siirtyä julkisen liikenteen käyttäjäksi.
Älä nyt taas hullujasi haaveile. Nehän juuri osaa ajaa jotka liikkuu reippaasti eikä turhaan tavallasi nyhrää osaavien edessä tientukkona.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan, ylinopeuteen tulisi puuttua tiukasti. Ellei osaa ajaa on parempi siirtyä julkisen liikenteen käyttäjäksi.
Eihän se reippaasti ajaminen muuta todista kuin , että kuski on ajoterveydeltään hyvässä kunnossa. Sen hidastelijan ja ajokyvyttömän pitäisi niihin julkisiin siirtyä, että liikenne muuttuisi edes siltä pieneltä osaltaan sujuvammaksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan, ylinopeuteen tulisi puuttua tiukasti. Ellei osaa ajaa on parempi siirtyä julkisen liikenteen käyttäjäksi.
Eihän sillä hiukan muita ripeämmin liikkumaan kykenevällä ole puutteita ajotaidossa, kuten monella, tiukempaa puuttumista vaativalla on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan, ylinopeuteen tulisi puuttua tiukasti. Ellei osaa ajaa on parempi siirtyä julkisen liikenteen käyttäjäksi.
Aina ei ehkä kulje julkisia
- Anonyymi
Onhan se vaikeaa noudattaa nopeusrajoituksia kun älykkyysosamäärä on alle 100.
- Anonyymi
Jos toinen on alle 100, niin toisen ei tarvitse silloin olla.
- Anonyymi
Tämä ei koske Hamarin mopohuligaaneja. Kumma että ei poliisi puutu asiaan. Vanhemmista jo tiedänkin että viis veisaavat.
- Anonyymi
Mäkitien nulikastako puhutaan?
- Anonyymi
Poliisilla on muuta menoa ei ne ehdi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Poliisilla on muuta menoa ei ne ehdi
Aivan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan
Tokihan ne poliisin menot, eli korruptio kaffeilla istuminen ja lahjus lounaalla aikansa kuluttaminen on tärkeämpää kuin jonkin mopopojan ojentaminen.
- Anonyymi
Kyllä nämä on sitä Männikkötien porukkaa.
- Anonyymi
Itäeuroopan puliukot, joita komennusmiehiksi sanotaan, ajelevat yllättävän hyvin promilleihin nähden
- Anonyymi
ootellaan automaattisesti kulkevia autoja koska ihmiset tyhmenee koko ajan eivätkä osaa ajaa autoa
- Anonyymi
Onhan niitä robottibussejakin jo. Ei tarvitse omaa autoa jos sellaiset hankittaisiin useampi Porvooseen. Eläkeläiset olisi turvallisina liikenteeseen kaupunkialueella. Päätepysäkkipaikka torin reunaan.
- Anonyymi
Hyvä homma
- Anonyymi
Näen päivittäin näitä matelijoita. Varsinkin Hamarin risteyksessä jengi kääntyy aivan käsittämättömän hitaasti.
Alinopeuteen pitäisi myöskin puuttua, ja jos ei uskalla enää ajaa autolla kuin kävelyvauhtia niin kortti pois.
Ajokoe harmaahapsille ja jos ei vaan enää homma suju niin ei anneta enää kortille jatkoa.
Tuskaa on näiden hidastelijoiden perässä ajella, ja sitten on vielä liikennevalot joka risteyksessä ja valot on päällä yölläkin ja näyttää vain punaista, eikä millään vaihdu.
Porvoon liikennesuunnittelu siellä kaupungin virastossa taitaa olla vähän kahvilla.- Anonyymi
Tarkennus: Vähän väliä kahvilla.
- Anonyymi
Harmaapäät köröttelee 40 km/h, vaikka 60 on rajoitus. Ei osaa ryhmittyä. Kun kääntyy oikealle niin ryhmittyy vasempaan laittaa. Ei pääse ohi pitää odotella takana. Kääntyy.. kääntyy..kääntyy..kääntyy..kääntyy..kääntyy..kääntyy..kääntyy..kääntyy.. toosi hitaasti.
Liikennevaloissa ei tajua lähtee vaikka on vihree valo ja sitte 10 sekunnin päästä kun järki alkaa pikkuisen leikkaamaan niin yrittää saada auton liikkeelle ja se on tosi vaikeeeta ja hidasta ja sitte se käänttyyyy... kääntyyy käntyyy käääntyyyy vidu, että menee hermot!
- Anonyymi
Tänään on taas ajettu eläkeläisten mukaan noin puolta sallitusta. Eräskin ML280 jarrutti keskustasta Peippolaan noin 30 auton menemisiä. Kuudenkympin tiellä kääpä sentään uskalsi ajaa melkein neljää kymppiä. Mitä helvettiä tämmöset tekee liikenteessä?
- Anonyymi
Ei Porvoon liikenteessä ole ongelma
- Anonyymi
Joo ei ole mitään ongelmaa
- Anonyymi
Olkaa hiljaa ja menkää ite ajamaan sitä bussia jos se on niin helppoa
- Anonyymi
Muuta vaan takas sinne mistä tulit samaa se on muuallakin typerys
- Anonyymi
Taidat olla venäläinen kun tuo suomen kielen kirjoitustaito on noin alkeellista?
- Anonyymi
Porvoossa, kuten kaikkialla muuallakin, ajetaan aina ja joka paikassa ylinoputta.
- Anonyymi
Tuota valettahan et usko edes itse.
Niin, jos saastuttava liikenne ei rullaisi olleenkaan, meillä olisi terveellisempi ja turvallisempi ympäristö. Mutta odottakaamme päivää, kun täyskaaos kaupunkien likaisessa läpiajoviemärissä; ilmansaasteet autoliikenteestä sitä luokkaa, että meidän on käytettävä 24/7 maskisuojaa kuten Intiassa, on seisottava minuuttien ajan saadakseen vihreää valoa kävelläkseen yli tien, jossa lapsi-, vanhus- ja onnettomuudet revenneet käsistä ja joka repeämäisillään täynnä kilometripituisia jonoja fossiilipiereskeleviä autoja, eikö vain?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k713899- 1013505
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah783338Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362638- 1241608
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361516Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221114Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191114Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421100Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181026