Meillä on 6 vuotta vanha lg merkkinen televisio ja välillä kun telkkari on sammuksissa ja käynnistää niin näkyy ei signaalia teksti ja kun yrittää hakea kanavia niin,se jumiutuu 10 prosenttiin eikä jatka kanavien hakemista. Sitten lopetan haun niin sen jälkeen "ei signaalia"tekstin jälkeen lukee "ei ohjelmoitu". Sen jälkeen olen yleensä nollannut telkkarin tehdasasetuksille ja kanavat näkyy hyvin,mutta ei kestä kauaa kun samat ongelmat tulevat esiin.
Onko muilla samanlaisia ongelmia?
Lg televisio unohtaa kanavat.
3
691
Vastaukset
- Anonyymi
Ohjelmisto tökkii. Joku ehkä osais päivittää tai ajaa puhtaana koko ohjelmiston uusiksi. Mut kun ikääkin on jo jonkin verran, niin voi vikaa jo olla komponenteissakin. Joku alan huoltoliike voi saada sen toimimaan, mutta kannattavampaa lienee hankkia uusi ja ajantasaisempi tv.
- Anonyymi
Okei kiitos tiedosta täytyypi varmaa hankkia uus tv.
- Anonyymi
Siellä on luultavasti eeprom-muistipiiri hajonnut osittain. Osan hinta on halvimmillaan 0.8€ ja korjaamo pystyy sen helposti vaihtamaan. Kyseisellä piirillä on tallessa haettujen kanavien asetukset. Tuo "ei signaalia" ilmoitus taas johtuu joko huonosta antennisignaalista tai sitten siitä, ettei asetuksissa ole enää valittuna signaalilähdettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h292350- 1282293
- 1582054
- 351650
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201648- 511037
- 86995
- 18939
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To24932- 114904