Maisteri?!?

Anonyymi-ap

Joku jossain keskustelussa ehdotti, että YAMK - nimi jäisi pois ja tilalle tulisi maisteri. NO EI! Tiedekorkeakoulu ja yliopisto ovat eri asia kuin työelämäpsinotteinen amk. Ja amk-lyhenne pitää lukea kaikkien sosionomien kylteissä koska ennen sosionomi oli alempi korkeakoulu YLIOPISTOSSA, amkkeja ei ollut silloin vielä olemassakaan.
Sosionomiksi on paljon helpompi päästä lukemaan ja siitä yamkiin jatkamaan kuin päästä kerralla yliopistoon lukemaan sosiaalityötä ym.
Arvostetaan kaikkia koulutuksia niiden vaativuuden mukaan!!!

7

594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyhmä paljon työtä tekee, viisas pääsee vähemmällä samalle viivalle.

      • Anonyymi

        Vielä viisaampi ei jää samalle viivalle!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vielä viisaampi ei jää samalle viivalle!

        Tohtorintutkinnot ovat sitten erikseen harvemmille. Tohtorintutkinto tosin on kokenut inflaation, koska taso on usein niin surkea.


    • Anonyymi

      Kyllä joku ero täytyy olla yliopistosta ja ammattikorkeakoulusta valmistuneella. Opinnotkin ovat olleet varsin erilaiset ja opetuksen tavoitteet toiset.

      • Anonyymi

        Ennen vuoden 2018 reformia yliopistosta valmistui (ja valmistuu edelleen) analyyttisiä ajattelijoita, AMK:sta asiantuntijoita (sekä alemmasta että ylemmästä AMK-tutkinnosta).

        Vuoden 2018 reformissa AMK:sta tuli rutiinitöiden ammattilainen, kun yliopisto säilytti analyyttisen ajattelun.


    • Anonyymi

      Minulla on sekä AMK tutkinto että akateeminen tutkinto. AMK tutkinnon sain noin vain, siellä ei juurikaan vaadittu mitään kunhan oli paikalla ja nippanappa teki tehtävät ja tentit. Yliopisto on aivan toisen tasoinen ja huomattavasti vaativampi sekä opinnot perustuvat laajaan teoriatiedon hallintaan.

    • Onhan tästä puhuttu jo pitkään, että mikä titteli ylemmän ammattikorkeakoulun suorittaneella pitäisi antaa. Ammattimaisteri on ehdolla, mutta miksi sen pitäisi olla maisteri ylipäätään? Perinteisesti yliopistot ovat antaneet kandin, maisterin ja lisensiaatiin ja tohtorin oppiarvoja. Aikoinaan lopetettiin (tekniset) ammattiopistot, joista valmistui monenlaisia ammattilaisia monin nimikkein, joista teknikko ja insinööri lienevät yleisimmät. Rakennusmestareita tietysti oli, mutta se nimeke lopetettiin, ja otettiin uudelleen käyttöön.

      Insinööri ja teknikko erosivat yliopistoasteen diplomi-insinööristä jo aikoinaan, kuten amk-insinööri eroaa DI:stä nykyäänkin.

      Mielestäni insinöörin eteen ei enää tarvita amk-etuliitettä erottamaan heitä opistoinsinööreistä, koska suurin osa opistoinsinööreistä ja teknikoista ovat joko eläkkeellä, taikka päivittäneet tittelinsä amk-insinööriksi.

      Olkoot siis teknisestä amk:sta valmistuneet insinöörejä (Ins), ja ylemmän amk-tutkinnon suorittaneet ylempiä insinöörejä (Y-ins). Yli-insinööri ei oikein käy, koska se on ammattinimikkeenä useilla aloilla.

      En tiedä, miten suoritettua koulutusta hyväksiluetaan, jos amk-linjalta siirtyy yliopistoon. Ainakin ennen amk-insinöörit saivat hyväksilukua joitain kymmeniä opintopisteitä, ja oli epäselvää, tarvitsiko heidän suorittaa kandivaihe. Voisin kuvitella, että jos ylempi insinööri (YAMK) jatkaa opiskelua yliopistossa, pääsisi hän heti vähintäänkin kandivaiheen yli, ja varmaan DI-asteenkin yli jatkamaan suoraan tekniikan lisensiaatiksi taikka tohtoriksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      68
      7812
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      90
      4643
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      111
      3859
    4. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      74
      3333
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      74
      2986
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      131
      2689
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      37
      2142
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      62
      1967
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      259
      1902
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      56
      1888
    Aihe