Joku jossain keskustelussa ehdotti, että YAMK - nimi jäisi pois ja tilalle tulisi maisteri. NO EI! Tiedekorkeakoulu ja yliopisto ovat eri asia kuin työelämäpsinotteinen amk. Ja amk-lyhenne pitää lukea kaikkien sosionomien kylteissä koska ennen sosionomi oli alempi korkeakoulu YLIOPISTOSSA, amkkeja ei ollut silloin vielä olemassakaan.
Sosionomiksi on paljon helpompi päästä lukemaan ja siitä yamkiin jatkamaan kuin päästä kerralla yliopistoon lukemaan sosiaalityötä ym.
Arvostetaan kaikkia koulutuksia niiden vaativuuden mukaan!!!
Maisteri?!?
7
576
Vastaukset
- Anonyymi
Tyhmä paljon työtä tekee, viisas pääsee vähemmällä samalle viivalle.
- Anonyymi
Vielä viisaampi ei jää samalle viivalle!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vielä viisaampi ei jää samalle viivalle!
Tohtorintutkinnot ovat sitten erikseen harvemmille. Tohtorintutkinto tosin on kokenut inflaation, koska taso on usein niin surkea.
- Anonyymi
Kyllä joku ero täytyy olla yliopistosta ja ammattikorkeakoulusta valmistuneella. Opinnotkin ovat olleet varsin erilaiset ja opetuksen tavoitteet toiset.
- Anonyymi
Ennen vuoden 2018 reformia yliopistosta valmistui (ja valmistuu edelleen) analyyttisiä ajattelijoita, AMK:sta asiantuntijoita (sekä alemmasta että ylemmästä AMK-tutkinnosta).
Vuoden 2018 reformissa AMK:sta tuli rutiinitöiden ammattilainen, kun yliopisto säilytti analyyttisen ajattelun.
- Anonyymi
Minulla on sekä AMK tutkinto että akateeminen tutkinto. AMK tutkinnon sain noin vain, siellä ei juurikaan vaadittu mitään kunhan oli paikalla ja nippanappa teki tehtävät ja tentit. Yliopisto on aivan toisen tasoinen ja huomattavasti vaativampi sekä opinnot perustuvat laajaan teoriatiedon hallintaan.
Onhan tästä puhuttu jo pitkään, että mikä titteli ylemmän ammattikorkeakoulun suorittaneella pitäisi antaa. Ammattimaisteri on ehdolla, mutta miksi sen pitäisi olla maisteri ylipäätään? Perinteisesti yliopistot ovat antaneet kandin, maisterin ja lisensiaatiin ja tohtorin oppiarvoja. Aikoinaan lopetettiin (tekniset) ammattiopistot, joista valmistui monenlaisia ammattilaisia monin nimikkein, joista teknikko ja insinööri lienevät yleisimmät. Rakennusmestareita tietysti oli, mutta se nimeke lopetettiin, ja otettiin uudelleen käyttöön.
Insinööri ja teknikko erosivat yliopistoasteen diplomi-insinööristä jo aikoinaan, kuten amk-insinööri eroaa DI:stä nykyäänkin.
Mielestäni insinöörin eteen ei enää tarvita amk-etuliitettä erottamaan heitä opistoinsinööreistä, koska suurin osa opistoinsinööreistä ja teknikoista ovat joko eläkkeellä, taikka päivittäneet tittelinsä amk-insinööriksi.
Olkoot siis teknisestä amk:sta valmistuneet insinöörejä (Ins), ja ylemmän amk-tutkinnon suorittaneet ylempiä insinöörejä (Y-ins). Yli-insinööri ei oikein käy, koska se on ammattinimikkeenä useilla aloilla.
En tiedä, miten suoritettua koulutusta hyväksiluetaan, jos amk-linjalta siirtyy yliopistoon. Ainakin ennen amk-insinöörit saivat hyväksilukua joitain kymmeniä opintopisteitä, ja oli epäselvää, tarvitsiko heidän suorittaa kandivaihe. Voisin kuvitella, että jos ylempi insinööri (YAMK) jatkaa opiskelua yliopistossa, pääsisi hän heti vähintäänkin kandivaiheen yli, ja varmaan DI-asteenkin yli jatkamaan suoraan tekniikan lisensiaatiksi taikka tohtoriksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli209124"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn243599Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi412163Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html901870Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on131842Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait111354Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.241268- 691105
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen168806- 64781