Maisteri?!?

Anonyymi-ap

Joku jossain keskustelussa ehdotti, että YAMK - nimi jäisi pois ja tilalle tulisi maisteri. NO EI! Tiedekorkeakoulu ja yliopisto ovat eri asia kuin työelämäpsinotteinen amk. Ja amk-lyhenne pitää lukea kaikkien sosionomien kylteissä koska ennen sosionomi oli alempi korkeakoulu YLIOPISTOSSA, amkkeja ei ollut silloin vielä olemassakaan.
Sosionomiksi on paljon helpompi päästä lukemaan ja siitä yamkiin jatkamaan kuin päästä kerralla yliopistoon lukemaan sosiaalityötä ym.
Arvostetaan kaikkia koulutuksia niiden vaativuuden mukaan!!!

7

614

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyhmä paljon työtä tekee, viisas pääsee vähemmällä samalle viivalle.

      • Anonyymi

        Vielä viisaampi ei jää samalle viivalle!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vielä viisaampi ei jää samalle viivalle!

        Tohtorintutkinnot ovat sitten erikseen harvemmille. Tohtorintutkinto tosin on kokenut inflaation, koska taso on usein niin surkea.


    • Anonyymi

      Kyllä joku ero täytyy olla yliopistosta ja ammattikorkeakoulusta valmistuneella. Opinnotkin ovat olleet varsin erilaiset ja opetuksen tavoitteet toiset.

      • Anonyymi

        Ennen vuoden 2018 reformia yliopistosta valmistui (ja valmistuu edelleen) analyyttisiä ajattelijoita, AMK:sta asiantuntijoita (sekä alemmasta että ylemmästä AMK-tutkinnosta).

        Vuoden 2018 reformissa AMK:sta tuli rutiinitöiden ammattilainen, kun yliopisto säilytti analyyttisen ajattelun.


    • Anonyymi

      Minulla on sekä AMK tutkinto että akateeminen tutkinto. AMK tutkinnon sain noin vain, siellä ei juurikaan vaadittu mitään kunhan oli paikalla ja nippanappa teki tehtävät ja tentit. Yliopisto on aivan toisen tasoinen ja huomattavasti vaativampi sekä opinnot perustuvat laajaan teoriatiedon hallintaan.

    • Onhan tästä puhuttu jo pitkään, että mikä titteli ylemmän ammattikorkeakoulun suorittaneella pitäisi antaa. Ammattimaisteri on ehdolla, mutta miksi sen pitäisi olla maisteri ylipäätään? Perinteisesti yliopistot ovat antaneet kandin, maisterin ja lisensiaatiin ja tohtorin oppiarvoja. Aikoinaan lopetettiin (tekniset) ammattiopistot, joista valmistui monenlaisia ammattilaisia monin nimikkein, joista teknikko ja insinööri lienevät yleisimmät. Rakennusmestareita tietysti oli, mutta se nimeke lopetettiin, ja otettiin uudelleen käyttöön.

      Insinööri ja teknikko erosivat yliopistoasteen diplomi-insinööristä jo aikoinaan, kuten amk-insinööri eroaa DI:stä nykyäänkin.

      Mielestäni insinöörin eteen ei enää tarvita amk-etuliitettä erottamaan heitä opistoinsinööreistä, koska suurin osa opistoinsinööreistä ja teknikoista ovat joko eläkkeellä, taikka päivittäneet tittelinsä amk-insinööriksi.

      Olkoot siis teknisestä amk:sta valmistuneet insinöörejä (Ins), ja ylemmän amk-tutkinnon suorittaneet ylempiä insinöörejä (Y-ins). Yli-insinööri ei oikein käy, koska se on ammattinimikkeenä useilla aloilla.

      En tiedä, miten suoritettua koulutusta hyväksiluetaan, jos amk-linjalta siirtyy yliopistoon. Ainakin ennen amk-insinöörit saivat hyväksilukua joitain kymmeniä opintopisteitä, ja oli epäselvää, tarvitsiko heidän suorittaa kandivaihe. Voisin kuvitella, että jos ylempi insinööri (YAMK) jatkaa opiskelua yliopistossa, pääsisi hän heti vähintäänkin kandivaiheen yli, ja varmaan DI-asteenkin yli jatkamaan suoraan tekniikan lisensiaatiksi taikka tohtoriksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      117
      3872
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3215
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      62
      1796
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      218
      1282
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1212
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      198
      966
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      755
    8. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      18
      696
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      686
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      680
    Aihe