Trumpin vaalilupaukset.

Trump on tunnettu monipuolisista vaalilupauksistaan, kaikki maailman asiat laitetaan hetkessä suit sait kuntoon.
Yksi Trumpin 2017-2021 vaalikauden lupauksista oli diili Putinille, jolla päätetään Obaman aloittama Ukrainan kriisi. Presidenttinä Trump ei tehnyt mitään Ukrainan kriisin lopettamiseksi. Minskin sopimuksia ei ikinä toteutettu, Venäjän huolta Naton tulosta Venäjän rajoille ei mitenkään noteerattu. Tässä sitä nyt ollaan. Ei ole näköpiirissä sitä miten Ukrainan kriisi päätetään.
Silti Trump on paras vaihtoehto Usan Presidentiksi.
23262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Antti Rinne lupasi vappusatasen. Ei ole näkynyt. Saatiin ainoastaan Sanna sotkemaan Suomen asioita. Harakka lupasi pankkitilille rahaa. Ei ole näkynyt. Persut sen sijaan sai bensan ja dieselin halvemmaksi.

Äänestä

Sen ukon höpötykset ovat yhtä kuin LEHMÄ VETEEN PASKANTAISI, samanlaista lätinää.

Äänestä
  • Trumppi ja Persunistit samanlaisia valehtelijoita joita ei tämä maailma kaipaa .

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Trumppi ja Persunistit samanlaisia valehtelijoita joita ei tämä maailma kaipaa .

    Tuntuu kaipaavan ja sille et sinä pummi mahda mitään 😁😁😁

    Äänestä

Kun Trump valitaan Presidentiksi niin meillä on ainakin toivoa että Ukrainan sota loppuu.

Äänestä
  • Sitäkö sinä Persunisti toivot ,no mielipiteesi on samassa linjassa Unkarin Persu Orpanin kanssa.!

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Sitäkö sinä Persunisti toivot ,no mielipiteesi on samassa linjassa Unkarin Persu Orpanin kanssa.!

    Perussuomalaiset on suurin duunaripuolue.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Sitäkö sinä Persunisti toivot ,no mielipiteesi on samassa linjassa Unkarin Persu Orpanin kanssa.!

    Joidenkin mielestä kaikki jotka vastustaa Ukrainan sodan lopettamista ovat Perussuomalaisia. Kuitenkin Perussuomalaiset on juuri se kaikkein sotahulluin puolue.
    Kuten Paavi taannoin viisaasti totesi että sodan lopettaminen on rohkeutta.

    Äänestä

  • Vaan millä tavalla loppuu , nuo Tsingis-kaanin mongolien jälkeläiset tuskin jälleenrakennusta ensimmäiseksi aloittaisivat ...

    Äänestä

Nyt on suurta muotia liimata lappu oikean korvan päälle. Sillä tuetaan Trumppia taistelussa.

Äänestä
  • Nyt Persut lappu oikea korvan päälle ja tulppa persiiseen ettei mene housuun paskat.

    Äänestä

Seniili demari Biden höperö ukko joutuu jättämään pelin kesken ja duunarien ystävä Trumpista tulee tolkku pressa!

Äänestä
  • Trumppi on yhtä tolkuton kaheli kuin Persut on ,äijä välillä aivan sekaisin kuin senähullut.

    Äänestä

  • "Duunarien ystävä "... kolome kolometavuista sanaa : pölökky , toloppa ja mulukku ...

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Trumppi on yhtä tolkuton kaheli kuin Persut on ,äijä välillä aivan sekaisin kuin senähullut.

    Iltasanomien sivulla on lista valheista, joita tämä valopää kertoili puheessaan. Kannattaa käydä lukemassa.

    Äänestä

mitenhän tuommoinen klovni suomesa menestysi? hyvinhän pekkakin tosin pärjäsi taas mutta ikinä ei voittoon riitä.. pelottavaa kuitenkin kun mahdoton toteutuu

hakkaisin päätäni 1000x seinään = yhtä mielekästä olisi äänestää trump tai homopekkaa rikoksineen, kummallakin rikoksia

Äänestä
  • Suomessa äänestetään Perussuomalaisia.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Suomessa äänestetään Perussuomalaisia.

    Kukaan täysjärkinen ei kannata hölmöläis persuja.

    Äänestä

trump aikana rikokset nousi, nyt väittää viime puhe, että rikokset lisääntyneet kun bidenin aikana LASKENEET murhat ja väkivalta rikos..

34 rikoksesta tuomittu rikollinen keväällä, rikollinen yrittää valhetta toisensa perään ja kauhukuvia paasaamalla pressaksi

kaikki puhujat = lahjotut selvästi

Äänestä

ongelma vain, kuka on sopiva vasta ehdokas?
biden voi alkaa oikeasti olla liian vanha, nytkin koronaa

ja on selvää että jälki uutisissa kun lukee miten asiat todellisuudessa,
kansa muistaa vain trumpit valheet ja äänestää hänet uudestaan valtaan.


Trumpin väitteet rikollisuudesta ovat kuitenkin valheellisia. CNN huomauttaa faktantarkistuksessaan, että FBI:n alustavien tilastojen mukaan vuonna 2023 murhien määrä laski koko liittovaltion tasolla 13 prosenttia edellisvuoteen verrattuna.

Tämä tarkoittaa murhien ja väkivaltarikosten määrän olevan tällä hetkellä alempana kuin Trumpin viimeisenä virkavuotena 2020. CNN:n käyttämän rikosdata-asiantuntija Jeff Asherin mukaan pelkästään 10 prosentin pudotus murhissa vuoden aikana olisi suurin Yhdysvaltain historiassa.

Lisäksi FBI:n mukaan vuoden 2024 ensimmäisellä neljänneksellä murhien määrä jatkoi vähenemistään, sillä niitä oli noin 26 prosenttia ja väkivaltarikoksia 15 prosenttia vähemmän kuin samalla ajanjaksolla vuotta aiemmin.

-Puheen aikana Trump muun muassa huomautti, että mikäli demokraatit haluavat yhtenäisyyttä, Trumpia vastaan nostetuista syytteistä tulisi luopua. Demokraatit eivät kuitenkaan kontrolloi Yhdysvaltain oikeuslaitosta.

= Sen jälkeen kun trump poistui vallasta, murhien ja väkivalta rikosten määrä romahti.. 🤣🤣
Oikeasti make crime rate grow again!! Trump persu öyhöttäjä

siellä jo ruumiille näyttävä steroidi hulk hoganikin raivosi puheessaan vaan silmistäkin näkee jo että on ehtoolla pahoin.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/7f87d90d-d0ef-411f-938c-9b9cc8c62438

Äänestä
  • Onneksi Suomessa on tolkun peruskok hallitus ja punikkipuolueet oppositiossa.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Onneksi Suomessa on tolkun peruskok hallitus ja punikkipuolueet oppositiossa.

    Huonoin hallitus koskaan tämä Äärioikeiston vale ja rosvosakki.!

    Äänestä

trump aikana ihmisiä tulee kuolemaan kuten hänen vaalitilaisuuksissa kuoli ihmisiä, ja trump ei sanallakaan pahoitellut kannattajiensa KUOLEMAA, sanoi vain tunteneensa jumalan läsnäolon kun hän valittuna pelastui..

trump aikana murharikokset ja väkivalta lisääntyi

Biden aikana ja nykyään. Vähemmän! Päinvastoin mitä trump paasasi valhetta toisensa perään ja kauhukuvia maalaili. Tämä kymmenistä rikoksista jo tuomittu rikollinen siis. Lisää tuomiota TOIVOTTAVASTI tulee!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Trump on tunnettu monipuolisista vaalilupauksistaan, kaikki maailman asiat laitetaan hetkessä suit sait kuntoon.
Yksi Trumpin 2017-2021 vaalikauden lupauksista oli diili Putinille, jolla päätetään Obaman aloittama Ukrainan kriisi. Presidenttinä Trump ei tehnyt mitään Ukrainan kriisin lopettamiseksi. Minskin sopimuksia ei ikinä toteutettu, Venäjän huolta Naton tulosta Venäjän rajoille ei mitenkään noteerattu. Tässä sitä nyt ollaan. Ei ole näköpiirissä sitä miten Ukrainan kriisi päätetään.
Silti Trump on paras vaihtoehto Usan Presidentiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu