Evoluutio ja kuoleman merkitys

Minä jäin ihmettelemään miksi kaikki kuolee mikä on elävää.

Sillä eikö eläinlajilla, jonka yksilöt ovat kuolemattomia, tauteja, onnettomuuksia ja väkivaltaa lukuunottamatta, olisi evolutiivista etua?
2321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Premissi evoluutiosta syyllisenä on väärä.

Äänestä

Tieteen selitys lajien synnystä, so Darwinin evoluutio esittää että populaation sisällä tapahtuu jatkuvasti satunnaisia perimän mutaatioita, ja luonnonvalinta karsii heikommin pärjäävät mutaatiot pois. Jos lajilla on erillisiä populaatioita niin pitkän ajan kuluessa populaatiot eriytyvät lajeiksi.

Kuolemattomuuden ominaisuuden puuttuminen kaikkien lajien perimästä viittaa olioiden älylliseen suunnitteluun. Luullakseni Darwinin evoluutio olisi tuottanut suurta vaihtelua tässä asiassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Minä jäin ihmettelemään miksi kaikki kuolee mikä on elävää.

Sillä eikö eläinlajilla, jonka yksilöt ovat kuolemattomia, tauteja, onnettomuuksia ja väkivaltaa lukuunottamatta, olisi evolutiivista etua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu