Onhan asia niinkin, että adapteri kamera rungon ja objektiivin välissä vaikuttaa samalla tavalla kuin loittorengas. Macro kuvausta olen aloittelemassa, ja kalustoa kasailen. Onko tuo ajatukseni ihan syvältä?
Vastaukset 10
- Anonyymi
Tuo riippuu siitä, että muuttuuko välimatka linssin pinnasta ns. filmitasoon tai kennon pintaan. Mikäli matka ei muutu niin ei vaikutusta. Mikäli matka muuttuu niin vaikutus on sama kuin loitolla.
- Anonyymi
Aloittajalla on Nikon z-runkoinen kamera, ja adapterilla muunnan fx-rungon objektiivit sopiviksi z-runkoon. Adapteri on 30mm paksu, joten ajattelen sen tekevän objektiivin siirron edemmäksi, eli toimii siis kuin muutkin loittorenkaat. Kiitos vastauksestasi!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloittajalla on Nikon z-runkoinen kamera, ja adapterilla muunnan fx-rungon objektiivit sopiviksi z-runkoon. Adapteri on 30mm paksu, joten ajattelen sen tekevän objektiivin siirron edemmäksi, eli toimii siis kuin muutkin loittorenkaat. Kiitos vastauksestasi!
Ei vaan siirtää objektiivin oikeaan kohtaan F-mountille. Asialla ei ole mitään tekemistä loittorenkaiden kanssa. Z-mountin eisyys kennosta on 16 mm ja F-mountain 46.5 mm.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei vaan siirtää objektiivin oikeaan kohtaan F-mountille. Asialla ei ole mitään tekemistä loittorenkaiden kanssa. Z-mountin eisyys kennosta on 16 mm ja F-mountain 46.5 mm.
Aivan! tietysti noin. On olemassa myös adapterejä, millä tuo etäisyys tulee hieman suureksi. Tällöin vaikutus on kuin loitoilla. Tietysti nikonin omilla adaptereillä moista ei tapahdu. Ne on täsmätty niin, että etäisyys on oikea.
- Anonyymi
Mikä adapteri? Yleensä adaptereita käytetään, jotta peilikameran objektiivit saadaan toimimaan peilittömissä. Tällöin adapteri asetta objektiivin juuri oikeaan kohtaan. Tällöin mitään makrovaikutusta ei ole.
On toki adaptereita, joilla menetetään tarkennus äärettömään, esim Canon EF => EOS. Tällöin adapterilla on pieni makrovaikutus.- Anonyymi
Nikon FTZ II Mount Adapter
... ja tosiaan adapteri on 30mm paksu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nikon FTZ II Mount Adapter
... ja tosiaan adapteri on 30mm paksu.z näkyy olevan pelitön on FX varmaan peilirunko.
Tässä tulee eteen iso ero ns. runkosyvyydessä eli kiinnitysbajonetista filmin/kennon pintaan. Peilikameroissa runkosyvyys on suuri peililäpsyttimestä johtuen. Peilittömissä pieni, joten on mahdollista, että 30 mm tarvitaan asettamaan peilirunkoon suunniteltu objektiivi oikealle etäisyydelle kennosta. Kyseessä on tälläin adapteri, joka ei vaikuta tarkennusetäisyyteen!
Ennenwanhaan, kun peilittömiä ei ollut, niin merkin A objektiivien käyttö merkin B rungossa melkein poikkeuksetta tatkoitti, että objetiivi asettui väärälle etäisyydellle (vaikka adaptereista tehtiin mahdollisimman ohuita) ts adapteri toimi myös loittorenkaana -> objektiivi ei sen kanssa enää tarkennu äärettömään.
Adapteri = loittorengas pitää siis paikkansa muinaisten filmikameroiden/peililäpsyttimien tapauksessa, muttei enää nykyään, kun kuvataan peilittömillä.
- Anonyymi
"Onhan asia niinkin, että adapteri kamera rungon ja objektiivin välissä vaikuttaa samalla tavalla kuin loittorengas"
Kyllä. Valmistajat vaan tekee kahta eri rakennetta aivan samaa tarkoitusta varten, kalliimipia ja halvempia, niin saavat enemmnä ostajia. - Anonyymi
On syvältä. Tervetuloa nykyaikaan.
- Anonyymi
Vedä loittorenkaita ja lähilinssejä perä perään niin paljon ettet enää kunnolla kohdetta kuvattua saa, kun olet jo liian lähellä. 👀😂📸
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73883
- 113799
- 140725
- 37722
- 70637
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40619Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu166528- 31523
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58503Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46492Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 63465
- 69455
- 41446
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31436- 45433
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0432Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74426- 35418
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59405