Mä olen enemmän ollut tekemisissä Kouvolan kuin Lappeenrannan kanssa. Silti täällä Kouvolassakin purnataan, että on liikaa venäläisiä. Siellä LPR:ssa luulisi kyseisen asian olevan paljon pahempi. Onko ollut venäläisistä ongelmia? Jotkuthan heistä on todella superrikkaita ja he tyhjentävät LPR:n kaupat kertaheitolla. Jotkut taas eivät ole lainkaan niin rikkaita ja hekin tyhjentävät LPR:n kaupat, tosin toisella tavalla.
onko se totta
että
91802
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lappeenrannan vuotuinen tax-free myynti on Suomen toiseksi suurinta Helsingin jälkeen, joten lienee selvää, että kyllähän täällä venäläisiä liikkuu. (Ja myös asuu, käsittääkseni useita tuhansia.)
Asia luonnollisesti herättää voimakkaita tunteita.. Jotkut tiukkapipot ja rasistit haluaisivat pistää suurin piirtein rajat kiinni, kun taas moni ymmärtää venäläisten tänne kantaman rahan olevan arvokasta kaupungille.
Kesäaikaan Lappeenranta on kyllä aika kansainvälinen kaupunki, ja puheensorinan seasta erottaa paljon muunkin kielisiä sanoja kuin suomalaisia ja venäläisiä...
Tax-freemyynnin lisäksi myös erinäisten huumeiden myynti on lisääntynyt ry.. tai siis venäläisten tulon myötä, eli siinä sulle suvaitsevaisuutta.
Miks kaikkea pitää katsoa vaaleanpunaisten linssien läpi?
Eikö kukaan näe, vai eikö vain halua myöntää, mitä täällä oikeasti tapahtuu.
tuntuu vaan siltä, että raha ja tulokset puhuvat tänäpäivänä koviten.
Tyyliin "Meidän Lissukin se sitten veti heroiiniöverit, mut ei se mitään, ku mul on noita osakkeita nii perkeleesti."
Herätkää!
Ei jumalauta tarvitse aina olla rasisti tai natsi, jos puhuu asioista, niin kuin ne ovat.
Ja älkää nyt hipit tulko jauhamaan tänne mitään, et "Kyl ne Suomalaisetkin tekee rikoksia ja ei kaikki venäläiset oo sellasia" ym paskaa, koska se ei nyt satu olemaan se pointti tässä jutussa, et joku sattus tuntemaan jonkun Ivanin, joka ei oo paha ihminen ollenkaan.
Pitäisikö tuosta päätellä että LPR:n seudulle olisi pahin mahdollinen kauhuskenaario se, että Karjala palautettaisiin Suomelle. Nythän siinä on raja kuitenkin hillitsemässä venäläisten pahinta tulva-aaltoa mutta jos Karjala 400000 venäläisineen palautettaisiin Suomelle niin sehän suistaisi koko nykyisen Kaakois_Suomen kaaokseen kun venäläiset, joista luonnollisesti olisi tullut Suomen kansalaisia, liikkuisivat lännemmäksi.
mitään karjalaa palauteta. Ei sillä mitään tee. Mennyt mikä mennyt.
Ihmettelen syvästi minkä takia niistä venäläisistä pitää kaiken aikaa jauhaa??meidän naapuritalo on venäläisten,talvella he tuskin siellä edes käyvät ja kesällä heitä näyttää olevan useita perheitä eikä haittaa yhtään..tosin pientä vitsiä esim.heidän lastensa "rajanylityksistä" on tullut ja vitsailtu jos laittaisi rajavyöhyke nauhaa orapihlajaaitaan elikkä sellaista pientä vitsailua jota syntyisi myös jos meillä suomalaisilla olisi mökki venäjällä.
Antaa venäläisten olla venäläisiä ollaan me SUOMALAISIA!
Et ilmeisesti ole kohdannut venäläistä nuorisoa kaupungilla? Kuvittelevat, että täällä saa tehdä mitä tahansa. Huumeita ollaan tultu tarjoamaan ja lähes aina kyseisenä henkilöinä on venäläisiä. Ryöstetään mummoja, varastetaan ja hakataan huvikseen suomalaisia nuoria. Onneksi sentäs huhujen mukaan se yksi pahoinpitelijä pistettiin viisumikieltoon ja takaisin ei näin ollen tulemista. Kysymys herääkin, miten tällä toiminnalla mukamas kansantalous nousee? Rikokset kylläkin.
Et ilmeisesti ole kohdannut suomalaista nuorisoa kaupungilla????????huhuuuu haloooooo.......
Ehhehe :D Oli muuten ihan sairaan hauska juttu! Sano niille sukulaisillesi, että saunan takana on tilaa.
jää esim. näpistyksestä, punasia päin kävelystä tai ylipäätään mistään rikkomuksesta kiinni pitäs passittaa takas ryssii eikä ikinä päästää takas!!! Ja tää on jämpti